Udostępnij

HEAL ruszył z kampanią: Demaskujemy Smog Przez Cały Rok!

04.05.2017

2 maja, w Światowy Dzień Astmy, ruszyła międzynarodowa kampania Unmask My City (pol. Demaskujemy Smog przez Cały Rok!), w ramach której HEAL Polska apeluje do Premier Beaty Szydło o nowe regulacje, które pozwolą zmniejszyć poziom zanieczyszczeń powietrza w Polsce.
Zainicjowana przez specjalistów zdrowia publicznego na całym świecie, kampania Unmask My City (Demaskujemy Smog Przez Cały Rok!) objęła kraje na 5 kontynentach, w których właśnie rozpoczęły się działania na rzecz poprawy jakości powietrza, zdrowia i klimatu. Jednym z kluczowych działań w Polsce jest apel do Pani Premier Beaty Szydło i podległych jej Ministrów o wprowadzenie niższych poziomów alarmowania o zanieczyszczeniu powietrza w Polsce oraz ambitnych regulacji dla kotłów i paliw stałych.

Zdrowe powietrze. Zdrowy klimat

W ostatnich miesiącach w 10 miastach na całym świecie (od Turcji do Brazylii przez Polskę, Serbię, RPA i in.) odbyły się indywidualne pomiary zanieczyszczenia powietrza za pomocą przenośnego urządzenia, maski świetlnej i specjalnej aplikacji, która śledziła stężenie pyłu PM2.5 i pozwalała nanosić wyniki na mapę. Analiza materiału pokazała, że w monitorowanych miejscach jego przekroczenia wynosiły od 2 do 10 razy w stosunku do standardów określonych przez Światową Organizację Zdrowia. To tylko potwierdziło fakt, że problem zanieczyszczenia powietrza dotyczy niemalże każdego skrawka Ziemi.
„Specjaliści zdrowotni dostrzegają, że zanieczyszczenie powietrza wpływa negatywnie na ich pacjentów, a oni czują odpowiedzialność mówienia o tym głośno” – powiedziała Jeni Miller, dyrektor zarządzająca organizacji Global Climate and Health Alliance, która zainicjowała kampanię.
„Mimo wielu działań podjętych w bieżącym roku, nadal dużo zostaje nam do zrobienia” – stwierdziła Marlena Kropidłowska z HEALPolska, organizacji koordynującej działania w Polsce.  „Przede wszystkim należy pamiętać, że zanieczyszczenie powietrza nie jest problemem pojawiającym się tylko w okresie grzewczym. Jest to kwestia, z którą borykamy się przez cały rok, ze względu na różne źródła szkodliwych substancji” – dodała.
Prezes Polskiej Federacji Chorych na Astmę, Alergię i POChP, doktor Piotr Dąbrowiecki również podkreśla potrzebę wprowadzenia zdecydowanych zmian na szczeblu centralnym, które przyniosłyby zdecydowaną poprawę zdrowia mieszkańców naszego kraju – „Moim zdaniem walka z zanieczyszczeniami wymaga zmian systemowych, polegających na wprowadzeniu norm na kotły i na węgiel. Należałoby też wcześniej informować społeczeństwo o tym, jaki jest poziom zanieczyszczeń”.
Organizacje zdrowotne, które włączyły się do inicjatywy, zaplanowały szereg działań zmierzających do poprawy jakości powietrza w następujących miastach: Sao Paulo, Brazylia; Madras, Indie; Warszawa, Polska; Belgrad, Serbia; Emalahleni, RPA; Adana, Hatay, Stambuł, Turcja; Londyn, Wielka Brytania; Salt Lake City, Utah, USA.
W niektórych z powyższych państw, władze bagatelizują problem wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie, ustanowiwszy standardy daleko odbiegające od tych, które rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia. Niechlubnym przykładem jest Polska, która nie tylko ma przyjęte dużo wyższe normy. Warto dodać, że 92% ludzi na świecie mieszka w rejonach, w których poziomy wskazywane przez WHO są nagminnie przekraczane. Ludzie w każdym wieku na całym świecie są narażeni na regularną ekspozycję na szkodliwe substancji w powietrzu.
W nawiązaniu do wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, władze miast powinny interweniować już teraz i doprowadzić do zmniejszenia zanieczyszczenia już przed 2020 rokiem. To właśnie miasta w wielu krajach najskuteczniej i najszybciej mogą poprawić stan zdrowia publicznego i zapobiec katastrofalnej w skutkach zmianie klimatu. W Polsce jednak sprawa wygląda inaczej. Dlatego, aby poprawić jakość powietrza, należy wprowadzić regulacje ograniczające niską emisję oraz nowe standardy informowania obywateli o jakości powietrza, na szczeblu centralnym i wzmacniać decyzje lokalnie.


Podpisz petycję

2 maja 2017 uruchomiona została petycja do Pani Premier Beaty Szydło o zarekomendowanie właściwym Ministrom: Środowiska (Janowi Szyszce), Energii (Krzysztofowi Tchórzewskiemu) oraz Rozwoju i Finansów (Mateuszowi Morawieckiemu) następujących postulatów:
1/ obniżenie poziomu alarmowania o stężeniu pyłu PM10 do 100 µg/m3 oraz poziomu informowania do 80 µg/m3, ponieważ mieszkańcy Polski mają prawo do rzetelnej informacji o jakości powietrza i do ochrony swojego zdrowia;
2/ jak najszybsze wprowadzenie wymagań dla kotłów na paliwa stałe i wymagań jakościowych dla tych paliw, ze względu na to, że spalanie paliw niskiej jakości w wysokoemisyjnych kotłach (tzw. kopciuchach) stanowi główne źródło niskiej emisji odpowiedzialnej za złą jakość powietrza w Polsce.
Podpisz petycję tutaj.
Źródło: informacja prasowa HEAL Polska.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.