Udostępnij

Himalaje topnieją. Problem z dostępem do wody mogą mieć 2 miliardy ludzi

05.02.2019

Wyniki najnowszych badań nie pozostawiają złudzeń. Nawet jeśli ludzkość zrealizuje śmiały plan ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 st. C, do roku 2100 stopnieje jedna trzecia czapy lodowej Himalajów. Jednak jeśli nic nie zrobimy, znikną nawet dwie trzecie pokrywy.

Wnioski z opublikowanych przed kilkoma dniami wyników badań, dotyczących regionu Hindukusz-Himalaje, nie napawają optymizmem. Jedna trzecia lodowej pokrywy w azjatyckim łańcuchu górskim jest skazana na zniknięcie, nawet jeśli wzrost średnich temperatur na Ziemi – zgodnie z ustaleniami tzw. Porozumienia Paryskiego – zostanie ograniczony do poziomu 1,5 st. Celsjusza w stosunku do stanu sprzed rewolucji przemysłowej. Według badaczy w przypadku zaniechania działań proklimatycznych zniknąć może nawet 2/3 tamtejszych lodowców.

Problem z dostępem do wody

Konsekwencje mogą dotknąć blisko 2 miliardy ludzi, zamieszkujących m.in. Chiny, Indie, Pakistan, Nepal i Bhutan. Topniejący latem lodowiec stanowi bowiem ważne źródło wody zasilającej miejscowe rzeki, gdy zapotrzebowanie na wodę jest największe. Pośród skalistego krajobrazu zaopatrzenie mieszkańców w wodę stanie się najpoważniejszym problemem w regionie oraz najprawdopodobniej źródłem konfliktów między sąsiadującymi państwami.

Lodowce o których mowa są bezpośrednim źródłem wody dla 250 mln ludzi, natomiast 1,65 miliarda polega na wodach wielkich rzek, które swoje źródła mają właśnie w Himalajach.

Najpierw powodzie, później susza

Zdaniem badaczy początkowo, tzn. do roku 2060, topniejące lodowce spowodują podniesienie się poziomu okolicznych jezior lodowcowych. Ich rozlanie zmusi do migracji mieszkańców wielu miast i wsi.

Jednak od 2060 roku napływ wody z topniejących lodowców będzie mniejszy. Spadek poziomu rzek, takich jak m.in. Indus, ograniczy funkcjonalność indyjskich elektrowni wodnych. Wówczas szczególnie odczuwalne mogą stać się sezonowe susze w regionach uzależnionych dziś od wody napływającej z lodowców.

„Konsekwencje tego będą lokalne (…) i potencjalnie globalne, pod względem konfliktu i migracji” – powiedział brytyjskiemu „Guardianowi” Hamish Pritchard, glacjolog z rządowej organizacji naukowej British Antarctic Survey.

_

Z pełnymi rezultatami badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Vasily Gureev

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.