Udostępnij

Holandia: jest zgoda na ograniczenie do 30 km/h w terenie zabudowanym

10.11.2020

W całej Holandii dozwolona prędkość w terenie zabudowanym wyniesie 30 km/h – tak zdecydowała w ubiegłym tygodniu większość w Izbie Reprezentantów, zastępując standardowe ograniczenie do 50 km/h. Wcześniej podobną decyzję podjęły skandynawskie miasta – Olso i Helsinki.

Głównym celem jest zmniejszenie liczby ofiar wypadków drogowych, szczególnie w okolicach szkół i częstej obecności dzieci.

„To naprawdę dobra wiadomość dla rowerzystów i pieszych w Holandii. Będzie nie tylko znacznie bezpieczniej, ale też mniej hałaśliwie i korzystniej dla środowiska. Według nas ulice powinny być własnością pieszych i rowerzystów, a nie samochodów, a to dobry krok, żeby to osiągnąć. Jesteśmy naprawdę dumni, że lata działań doprowadziły do takiego wyniku” – mówi dyrektorka organizacji Fietsersbond, reprezentującej interesy rowerzystów w Holandii.

Gminy po wykonaniu audytu bezpieczeństwa będą mogły w pojedynczych miejscach podnosić prędkość oznakowaniem. Zajmie się tym Instytut Badań nad Bezpieczeństwem Ruchu Drogowym.

Obecnie w terenach zabudowanych maksymalna prędkość to 50 km/h. „Przy takiej prędkości, dzieci, piesi i rowerzyści mają niewielkie szanse na przeżycie kolizji” – przekonywała parlamentarzystka Suzanne Kröger, jedna z autorek wniosku. „Miasta Oslo i Helsinki już wdrożyły redukcję prędkości i żaden rowerzysta, ani pieszy, nie zginął w 2019 roku” – pisze Kröger na stronie swojej partii.

Według danych Statistics Netherlands z 2019 roku, opublikowanych w kwietniu, w całej Holandii zginęło 203 rowerzystów i 49 pieszych. Dla porównania, w Polsce zginęło ich 7154.

Czytaj także: Pierwsze takie badania w Polsce: niemal wszędzie przekroczono normy zanieczyszczeń generowanych przez samochody

__

Źródło: ecf.com, nrc.nl

Zdjęcie: Daniel Doorakkers / Shutterstock

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.