Udostępnij

Holandia: jest zgoda na ograniczenie do 30 km/h w terenie zabudowanym

10.11.2020

W całej Holandii dozwolona prędkość w terenie zabudowanym wyniesie 30 km/h – tak zdecydowała w ubiegłym tygodniu większość w Izbie Reprezentantów, zastępując standardowe ograniczenie do 50 km/h. Wcześniej podobną decyzję podjęły skandynawskie miasta – Olso i Helsinki.

Głównym celem jest zmniejszenie liczby ofiar wypadków drogowych, szczególnie w okolicach szkół i częstej obecności dzieci.

„To naprawdę dobra wiadomość dla rowerzystów i pieszych w Holandii. Będzie nie tylko znacznie bezpieczniej, ale też mniej hałaśliwie i korzystniej dla środowiska. Według nas ulice powinny być własnością pieszych i rowerzystów, a nie samochodów, a to dobry krok, żeby to osiągnąć. Jesteśmy naprawdę dumni, że lata działań doprowadziły do takiego wyniku” – mówi dyrektorka organizacji Fietsersbond, reprezentującej interesy rowerzystów w Holandii.

Gminy po wykonaniu audytu bezpieczeństwa będą mogły w pojedynczych miejscach podnosić prędkość oznakowaniem. Zajmie się tym Instytut Badań nad Bezpieczeństwem Ruchu Drogowym.

Obecnie w terenach zabudowanych maksymalna prędkość to 50 km/h. „Przy takiej prędkości, dzieci, piesi i rowerzyści mają niewielkie szanse na przeżycie kolizji” – przekonywała parlamentarzystka Suzanne Kröger, jedna z autorek wniosku. „Miasta Oslo i Helsinki już wdrożyły redukcję prędkości i żaden rowerzysta, ani pieszy, nie zginął w 2019 roku” – pisze Kröger na stronie swojej partii.

Według danych Statistics Netherlands z 2019 roku, opublikowanych w kwietniu, w całej Holandii zginęło 203 rowerzystów i 49 pieszych. Dla porównania, w Polsce zginęło ich 7154.

Czytaj także: Pierwsze takie badania w Polsce: niemal wszędzie przekroczono normy zanieczyszczeń generowanych przez samochody

__

Źródło: ecf.com, nrc.nl

Zdjęcie: Daniel Doorakkers / Shutterstock

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.