Udostępnij

Holenderski supermarket stworzył kasę dla samotnych i seniorów. Można w niej spokojnie pogadać ze sprzedawcą

28.08.2019

Supermarket sieci Jumbo w holenderskim Vlijmen zrobił coś świetnego. Na początku lipca wprowadził dwa rozwiązania, które są przeznaczone głównie dla osób samotnych oraz starszych. Jednym z nich jest „rozgadana kasa”, w której nie trzeba się spieszyć i można spokojnie poplotkować z kasjerem. Drugim kącik kawowy, gdzie zawsze ktoś czeka na gości.

Idee są niezwykle proste.

Pierwsza polega na tym, że stworzono kasę, w której kolejka jest przeznaczona dla tych osób, które się nie spieszą. To w założeniu ma pozwalać upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Po pierwsze pozwolić na trochę ludzkiego kontaktu w świecie, gdzie coraz więcej codziennych relacji znika za sprawą automatów lub dyktatury efektywności. Co zresztą szczególnie mocno widać w sklepach, bo tam stosunkowo łatwo zastąpić człowieka kasami samoobsługowymi i promować zasadę „im szybciej tym lepiej”. Pieczenią drugą jest właśnie to, że ci którzy się spieszą, nie będą się irytować z powodu osób, przez które kolejka posuwa się wolniej niż mogłaby. Z pewnością ubędzie więc złych emocji.

Drugi pomysł to kącik kawowy, w którym na osoby samotne i seniorów, bo to ich ten problem dotyczy najczęściej, czekają wolontariusze lokalnej organizacji zajmującej się starszymi sąsiadami. Jest to grupa, która zorganizowała się, by pomóc starszym osobom mieszkającym w sąsiedztwie w zakupach, pracach ogrodniczych, ale jej członkowie wpadają do sąsiadów też po to, by po prostu pogadać. Zajmują się wszystkim tym, mówiąc krótko, co wymaga niewielkiego nakładu sił i środków, a pozwala starszym ludziom być aktywnymi członkami lokalnych społeczności. Sam kącik ma się jednak nie ograniczać do nich i w założeniu ma być tak, że będzie to po prostu miejsce spotkań, gdzie można spotkać osoby mieszkające w okolicy i spokojnie porozmawiać.

Zrobiono to przede wszystkim z myślą o seniorach, bo to ich w Holandii najczęściej dotyka samotność. U nas jest zresztą podobnie i na samotność skarży się – jak podaje serwis Senior.pl – niemal co piąta osoba po 65. roku życia i około 30 proc. Polaków po 80. roku życia.

W komentarzach zwracano uwagę, że w pomysłach Jumbo najpiękniejsze jest rzucenie wyzwania obowiązującemu we współczesnym świecie dogmatowi, że ma być przede wszystkim szybciej, taniej i efektywniej. Trudno się z tym nie zgodzić.

A przy okazji może warto zacząć pytać, nie o to, co zyskujemy żyjąc w myśl tego dogmatu, ale co z tego powodu tracimy.

Tracimy bowiem, mam wrażenie, coraz więcej.

Fot. DutchMen / Shutterstock.com.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.