Udostępnij

Huragan Dorian bije rekordy intensywności. Przez zmiany klimatu w przyszłości może być takich więcej

03.09.2019

Huragan Dorian uderzył w Bahamy i przez naukowców zajmujących się zjawiskami pogodowymi od razu został okrzyknięty mianem rekordowego, między innymi jeśli chodzi o prędkość. Choć trudno już dziś wyrokować, jaki wpływ na jego siłę mają zmiany klimatu, warto zajrzeć do opublikowanego niedawno opracowania amerykańskiej NOAA. A ten ostrzega wprost, że wraz ze wzrostem temperatur tak silnych burz może być więcej.

Na temat rekordowej intensywności huraganu Dorian szeroko rozpisały się dziś amerykańskie i brytyjskie media. Liczne wypowiedzi naukowców na temat kataklizmu pojawiły się także na Twitterze.

Philip Klotzbach, meteorolog z Colorado State University, zwraca uwagę na prędkość wiatru towarzyszącą Dorianowi. Pod tym względem znajduje się on na drugim miejscu wśród huraganów przemieszczających się po Atlantyku od roku 1950. Wyprzedza go jedynie (o mniej więcej 8 km/h) żywioł nazwany imieniem Allen, z którym zmagano się przed blisko 40 laty.

 

Brian McNoldy z University of Miami’s Rosenstiel School podkreśla natomiast, że Dorian jest rekordowy, jeśli chodzi o siłę wiatru w momencie uderzenia w ląd, dorównując przodującemu dotychczas huraganowi z 1935 roku.

Wówczas, w dniu Święta Pracy (w USA to pierwszy poniedziałek września), wiatr uderzył z podobną prędkością, jednak – jak wskazuje McNoldy – wyższe było ciśnienie wewnątrz huraganu. [W tym przypadku, mówiąc najprościej, im ciśnienie jest niższe, tym większa jest niszczycielska siła żywiołu.]

Ponadto, jak wskazuje „The Washington Post”, Dorian jest najintensywniejszym zarejestrowanym jak do tej pory huraganem na wschód od Florydy i na północ od Karaibów – i to zarówno jeśli chodzi o prędkość wiatru, jak i ciśnienie wewnątrz.

Wzrost intensywności a klimat

Pierwszy raz w historii pomiarów zdarzyło się również tak, że czwarty rok z rzędu notowany jest na Atlantyku przynajmniej jeden huragan kategorii piątej. I to właśnie ten aspekt wiązany jest przez część komentatorów z problemem zmian klimatycznych.

Jak wynika z opracowania amerykańskiego NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration), w związku ze zmianami klimatu nastąpi prawdopodobnie* wzrost liczby huraganów czwartej i piątej kategorii.

Z tego samego opracowania wynika, że prawdopodobne jest również to, że proces zmian klimatycznych zwiększy intensywność opadów deszczu towarzyszących huraganom. Bardzo prawdopodobne* jest natomiast to, że w związku ze wzrostem poziomu mórz i oceanów, w przypadku nadejścia tego typu kataklizmów większe obszary będą podlegać zalaniu.

Wpadka Trumpa

Co ciekawe, wpadką jeśli chodzi o kategorie huraganów wsławił się ostatnio prezydent Donald Trump. Podczas konferencji prasowej związanej z nadejściem kataklizmu – i stanowiącej odprawę z urzędnikami Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) – powiedział, że nie jest pewien czy kiedykolwiek słyszał o kategorii piątej.

„Nie wiemy co zbliża się do nas. Wiemy jedynie, że jest on prawdopodobnie największy. Nie jestem pewien czy kiedykolwiek słyszałem o kategorii piątej. Wiem, że istnieje. I widziałem niektóre [huragany] kategorii czwartej, a nawet one nie są widywane zbyt często” – powiedział Trump.

Komentatorzy w amerykańskiej prasie zwracają jednak uwagę, że tylko w czasie prezydentury Trumpa w Stany Zjednoczone uderzyły 4 huragany kategorii piątej, wliczając w to Doriana.

 

* We wspomnianym opracowaniu NOAA „prawdopodobnie” oznacza prawdopodobieństwo rzędu 66-90 proc. „Bardzo prawdopodobne” natomiast rzędu >90 proc.

Źródła: Twitter, NOAA, The Washington Post, CNN

Zdjęcie: Shutterstock/Mia2you [Przejście huraganu Irma, sierpień 2017]

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.