Udostępnij

I Kongres Energetyki Rozproszonej. Eksperci i praktycy dyskutowali o przyszłości energii

26.09.2023

W dniach 25-26 września 2023 roku w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbył się I Kongres Energetyki Rozproszonej. Wydarzenie — poświęcone trwającej transformacji energetycznej oraz stojącym przed nami wyzwaniom — pozwoliło na integrację środowisk branżowych, ekspertów i naukowców. SmogLab objął patronat medialny nad wydarzeniem.

I Kongres Energetyki Rozproszonej kontynuował linię programową wyznaczoną przez serię wydarzeń organizowanych pod szyldem Forum Energetyki Rozproszonej. Pięć edycji odbywało się w ostatnich latach, w ramach projektu „Rozwój energetyki rozproszonej w klastrach energii” (KlastER).

W nowym wydaniu połączono natomiast formułę integracji środowiska branżowego (Forum Energetyki Rozproszonej — FER) z interdyscyplinarną konferencją naukową (Konferencja Naukowa Energetyki Rozproszonej — KNER).

W ramach odbywającego się w dniach 25-26 września Forum dyskutowano na najważniejsze tematy związane z transformacją energetyczną naszego kraju.

Energetyka rozproszona — stanowiąca alternatywę wobec produkcji energii w scentralizowanych, dużych jednostkach wytwórczych — to szeroki sektor, obejmujący m.in. energetykę słoneczną, wiatrową, biogaz, czy też perspektywę rozwoju technologii wodorowych. To także kluczowe zagadnienia, związane z przyszłością infrastruktury energetycznej kraju.

Transformacja energetyczna i poprawa jakości powietrza

W ramach jednej z sesji odbywających się pierwszego dnia — pt. „Energetyka rozproszona dla klimatu i środowiska” — rozmawiano m.in. o tym, jak inwestycje w energetykę rozproszoną mogą zminimalizować problemy środowiskowe, ekonomiczne i społeczne.

W panelu wzięli udział: Andrzej Guła (Polski Alarm Smogowy), Patryk Białas (Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum), Łukasz Białczak (Geotermia Polska), Anna Kornecka (Stowarzyszenie ESG Impact Network) oraz Tomasz Pietrusiak (Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego).

Sesję prowadziła Ewa Adamiec z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

 class=
Fot. Mateusz Wójtów

Andrzej Guła — lider Polskiego Alarmu Smogowego — mówił o wyzwaniach związanych z poprawą jakości powietrza w Polsce. Nawiązywał m.in. do obecnego stanu powietrza w Polsce. I tego, jak wiele brakuje jeszcze, by osiągnąć poziomy zgodne z nowymi rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia.

Poprawa jakości powietrza to jednak korzyści nie tylko dla zdrowia publicznego. „Walka o czyste powietrze to również troska o budżety gospodarstw domowych. Tutaj jest ten związek z energetyką rozproszoną. Pamiętajmy, że w Polsce nadal mamy 3 miliony gospodarstw domowych, które wykorzystują do ogrzewania węgiel, paliwa stałe. 3 miliony domów, które są w bardzo słabym stanie energetycznym” – mówił Guła. „Musimy przeprowadzić transformację energetyczną polskich budynków. Żeby to zrobić, musimy stworzyć stabilne warunki, dla gospodarstw domowych, do inwestowania w czyste formy energii. Tego na chwilę obecną jeszcze brakuje i to będzie ogromne wyzwanie na najbliższe lata” – zwracał uwagę lider PAS.

„Energetyka rozproszona dla klimatu i środowiska”

„Jakość powietrza jest bardzo mocno związana z kryzysem klimatycznym, którego jesteśmy świadkami” – mówił Patryk Białas z Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum. „Na szczęście problem klimatu dostrzegła Unia Europejska. I przygotowała dla takich regionów, jak woj. śląskie, instrumenty finansowe do tego, by proces transformacji energetycznej przyspieszyć. By z jednej strony pomóc nam osiągnąć neutralność klimatyczną, z drugiej, by nikogo nie zostawić bez pomocy. Czyli by stało się to w sposób sprawiedliwy” – zaznaczał Białas, zwracając uwagę na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Podkreślał przy tym, że sama transformacja będzie procesem skomplikowanym, który dotknie bardzo wiele osób.

Tomasz Pietrusiak z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego mówił o wyzwaniach, jakie transformacja energetyczna w kierunku bardziej zrównoważonym oznacza dla samorządu. Anna Kornecka — prezes Stowarzyszenia ESG Impact Network — opowiadała natomiast o tym, jakie przynosi to wyzwania dla przedsiębiorstw, jeśli chodzi o raportowanie działań. Łukasz Białczak — prezes Geotermia Polska — mówił z kolei o m.in. perspektywach związanych z geotermią w Polsce.

I Kongres Energetyki Rozproszonej. Dyskusje o przyszłości wytwarzania energii

Wydarzenie miało charakter dwudniowy, łącząc forum branżowe (FER) z konferencją naukową (KNER). Dodatkowo, przy okazji Kongresu odbyły się warsztaty pt. „Klastry a elastyczność sieci”. Prowadzone były one przez Krajową Izbę Klastrów Energii i Odnawialnych Źródeł Energii (KIKE i OZE).

Wieczorem 25 września odbył się ponadto bankiet w krakowskim Klubie Studio, będący okazją do integracji środowisk branżowych, eksperckich i naukowych.

Podczas uroczystego bankietu wręczona została nagroda „Kreator Nowej Energetyki” za 2023 rok. Laureatem został Rafał Gawin, Prezes Urząd Regulacji Energetyki. Wcześniej, pomiędzy sesją pierwszą a drugą Forum, wręczono natomiast nagrodę za ubiegły rok. W tym przypadku nagrodzony został prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego i były Premier RP.

_

Fot. Mateusz Wójtów

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.