Udostępnij

Ich mleko roślinne miało być hitem. Po awarii zbierają na rozruch biznesu i posadzenie lasu

30.07.2020

Mleko się rozlało, ale walczymy dalej – przekonują twórcy polskiej marki napojów roślinnych. Po dużej awarii zbierają pieniądze na dalszą działalność. Przy okazji chcą zasadzić miejski las.

Na początku lipca Rośleko miało pojawić się na półkach dużych sieci handlowych. Do tej pory niszowy, wegański produkt wytwarzany w Krakowie miał w ten sposób trafić do miejscowości, gdzie do tej pory nie był dostępny. Plany były jeszcze większe. W marketach miało później pojawić się smakowe Rośleko, jak również jego wersja dla diabetyków. Przygotowania do wejścia na ogólnopolski rynek napotkały jednak dużą przeszkodę.


Awaria chłodnicza nie tylko przeszkodziła w ekspansji, ale zagroziła też przetrwaniu małej firmy produkującej roślinne mleko: „Zniszczeniu uległa większa ilość Rośleka, niż ta, jaką łącznie wyprodukowaliśmy przez ostatnie dwa lata na rynek lokalny” – piszą twórcy marki na portalu Zrzutka, za pomocą którego zbierają środki na wznowienie działalności.



– Spotkaliśmy się z bardzo dużym odzewem, w tej chwili mamy ponad 600 wpłacających, zgłaszają się też do nas inwestorzy. Można powiedzieć, że pokazaliśmy siłę Rośleka – mówi Michał Koncewicz, założyciel firmy.

Producenci Rośleka chcą przy okazji przysłużyć się przyrodzie. Obiecują, że z przyszłych zysków posadzą miejski las na kilkaset drzew.

– Kwotę, którą zbierzemy, traktujemy jako pożyczkę od naszych klientów. Chcemy potem oddać ją w naturze, sadząc las. Planujemy wydać na to tyle samo pieniędzy, ile zbierzemy przez Zrzutkę – wyjaśnia Koncewicz. – To dlatego, że nie jesteśmy firmą nastawioną tylko na zysk. Chcemy też angażować się w sprawy społeczne czy ekologiczne – przekonuje. O tym, które miasto wzbogaci się o nowe drzewa, mają zdecydować darczyńcy i klienci Rośleka. Później przyjdzie czas na rozmowy z urzędnikami i pozwolenie na zasadzenie lasu.

Koncewicz ma nadzieję, że Rośleko będzie mogło wrócić do sklepów już we wrześniu. Na pewno będzie o to łatwiej, jeśli zbiórka okaże się pełnym sukcesem. Do czwartkowego poranka osiągnęła ona poziom ponad 17 tysięcy złotych. Celem jest 40 tysięcy. Rośleko można wesprzeć pod tym linkiem.

Źródło zdjęcia: materiały prasowe

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.