Udostępnij

III stopień zagrożenia pożarowego w całym kraju. Ogień strawił 15 ha Puszczy Kampinoskiej

04.12.2023

Od piątku na terenie niemal całego kraju obowiązuje III stopień zagrożenia pożarowego. Jeden z wtorkowych pożarów strawił 15 hektarów lasu w Kampinoskim Parku Narodowym – w miejscowości Górki, w województwie mazowieckim. 

Jak ustalił portal RMF24, pożar wybuchł we wtorek około godziny 12 i objął 15 ha lasu. Choć ogień został już opanowany przez strażaków, jego dogaszanie potrwa najprawdopodobniej do rana.

Nie jest to jedyny poważny pożar w woj. mazowieckim: 40 ha lasów płonie w Ciekszynie nad Wkrą, na północny zachód od Warszawy. W walce z ognień udział bierze 30 samochodów gaśniczych i około 100 strażaków. Sytuacja wciąż nie jest opanowana (stan na godz. 17) – informuje regionalna stacja radiowa RDS.

Od piątku na terenie niemal całej Polski obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Tylko wczoraj, w Poniedziałek Wielkanocny, strażacy interweniowali przy 113 pożarach lasów oraz 467 pożarach traw.

Tak prezentuje się prognoza Instytutu Badawczego Leśnictwa na wtorek 23.04:

 width=
Źródło: IBL [Dostęp: 23.04.2019]

Duże zagrożenie pożarowe występuje (we wtorek) na większości terytorium Polski, w części północnej i środkowej.

W środę, zagrożenie wciąż będzie obejmować większość terytorium kraju, jednak w stopniu dużym jedynie w części województw północnych i wschodnich:

 width=
Źródło: IBL [Dostęp: 23.04.2019]

Jak powiedział PAP Mirosław Kwiatkowski, główny specjalista Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL – by sytuacja uległa zmianie, musiałyby nastąpić długotrwałe opady deszczu, których w najbliższych dniach nic nie zwiastuje.

„W tej chwili ściółka jest tak przesuszona, że przy bardzo intensywnym opadzie, nie przyjmuje tej wody (…). Potrzebne byłoby kilka dni opadowych, żeby wilgoć w ściółce się odbudowała” – powiedział ekspert.

 

Źródła: PAPPSP, RDS, RMF24

Zdjęcie: Shutterstock/chuangz

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.