Udostępnij

III stopień zagrożenia pożarowego w całym kraju. Ogień strawił 15 ha Puszczy Kampinoskiej

23.04.2019

Od piątku na terenie niemal całego kraju obowiązuje III stopień zagrożenia pożarowego. Jeden z wtorkowych pożarów strawił 15 hektarów lasu w Kampinoskim Parku Narodowym – w miejscowości Górki, w województwie mazowieckim. 

Jak ustalił portal RMF24, pożar wybuchł we wtorek około godziny 12 i objął 15 ha lasu. Choć ogień został już opanowany przez strażaków, jego dogaszanie potrwa najprawdopodobniej do rana.

Nie jest to jedyny poważny pożar w woj. mazowieckim: 40 ha lasów płonie w Ciekszynie nad Wkrą, na północny zachód od Warszawy. W walce z ognień udział bierze 30 samochodów gaśniczych i około 100 strażaków. Sytuacja wciąż nie jest opanowana (stan na godz. 17) – informuje regionalna stacja radiowa RDS.

Od piątku na terenie niemal całej Polski obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Tylko wczoraj, w Poniedziałek Wielkanocny, strażacy interweniowali przy 113 pożarach lasów oraz 467 pożarach traw.

Tak prezentuje się prognoza Instytutu Badawczego Leśnictwa na wtorek 23.04:

 width=
Źródło: IBL [Dostęp: 23.04.2019]

Duże zagrożenie pożarowe występuje (we wtorek) na większości terytorium Polski, w części północnej i środkowej.

W środę, zagrożenie wciąż będzie obejmować większość terytorium kraju, jednak w stopniu dużym jedynie w części województw północnych i wschodnich:

 width=
Źródło: IBL [Dostęp: 23.04.2019]

Jak powiedział PAP Mirosław Kwiatkowski, główny specjalista Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL – by sytuacja uległa zmianie, musiałyby nastąpić długotrwałe opady deszczu, których w najbliższych dniach nic nie zwiastuje.

„W tej chwili ściółka jest tak przesuszona, że przy bardzo intensywnym opadzie, nie przyjmuje tej wody (…). Potrzebne byłoby kilka dni opadowych, żeby wilgoć w ściółce się odbudowała” – powiedział ekspert.

 

Źródła: PAPPSP, RDS, RMF24

Zdjęcie: Shutterstock/chuangz

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.