III stopień zagrożenia pożarowego w całym kraju. Ogień strawił 15 ha Puszczy Kampinoskiej

2902
0
Podziel się:
III stopień zagrożenia pożarowego. Ogień strawił 15 ha Puszczy Kampinoskiej

Od piątku na terenie niemal całego kraju obowiązuje III stopień zagrożenia pożarowego. Jeden z wtorkowych pożarów strawił 15 hektarów lasu w Kampinoskim Parku Narodowym – w miejscowości Górki, w województwie mazowieckim. 

Jak ustalił portal RMF24, pożar wybuchł we wtorek około godziny 12 i objął 15 ha lasu. Choć ogień został już opanowany przez strażaków, jego dogaszanie potrwa najprawdopodobniej do rana.

Nie jest to jedyny poważny pożar w woj. mazowieckim: 40 ha lasów płonie w Ciekszynie nad Wkrą, na północny zachód od Warszawy. W walce z ognień udział bierze 30 samochodów gaśniczych i około 100 strażaków. Sytuacja wciąż nie jest opanowana (stan na godz. 17) – informuje regionalna stacja radiowa RDS.

Od piątku na terenie niemal całej Polski obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Tylko wczoraj, w Poniedziałek Wielkanocny, strażacy interweniowali przy 113 pożarach lasów oraz 467 pożarach traw.

Tak prezentuje się prognoza Instytutu Badawczego Leśnictwa na wtorek 23.04:

Źródło: IBL [Dostęp: 23.04.2019]

Duże zagrożenie pożarowe występuje (we wtorek) na większości terytorium Polski, w części północnej i środkowej.

W środę, zagrożenie wciąż będzie obejmować większość terytorium kraju, jednak w stopniu dużym jedynie w części województw północnych i wschodnich:

Źródło: IBL [Dostęp: 23.04.2019]

Jak powiedział PAP Mirosław Kwiatkowski, główny specjalista Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL – by sytuacja uległa zmianie, musiałyby nastąpić długotrwałe opady deszczu, których w najbliższych dniach nic nie zwiastuje.

„W tej chwili ściółka jest tak przesuszona, że przy bardzo intensywnym opadzie, nie przyjmuje tej wody (…). Potrzebne byłoby kilka dni opadowych, żeby wilgoć w ściółce się odbudowała” – powiedział ekspert.

 

Źródła: PAPPSP, RDS, RMF24

Zdjęcie: Shutterstock/chuangz

Podziel się: