Udostępnij

Indie: Koronawirus odsłonił Himalaje tam, gdzie nie były widziane od dziesięcioleci

11.04.2020

“Po raz pierwszy od prawie 30 lat mogłam wyraźnie zobaczyć Himalaje, blokada Indii oczyściła powietrze. Po prostu niesamowite” – napisała na Twitterze Manjit Kang, publikując zdjęcie ośnieżonych gór, oddalonych od jej domu o prawie 200 kilometrów. Mieszkańcy stanu Pendżab na północy kraju z zachwytem obserwują efekt uboczny kwarantanny, zarządzonej z powodu epidemii koronawirusa. 

Gdy pokazałam te zdjęcia mojemu sąsiadowi, który pochodzi z Pendżabu, był autentycznie w szoku. Ma 26 lat, więc nigdy nie widział Himalajów ze swojego rodzinnego stanu. Co więcej, nawet sobie nie wyobrażał, że jest to w ogóle możliwe. “Góry, które widzisz na tych zdjęciach mają lodowiec, a to oznacza, że są naprawdę daleko” – mówi.

Zdjęcia napływają do mediów społecznościowych z miasta Dżalandhar i jego okolic. Niektórzy mieszkańcy twierdzą, że szczyty Himalajów nie były tu widocznie od nawet 30 lat. Stało się tak dzięki radykalnej poprawie jakości powietrza w ostatnich tygodniach, spowodowanej zamknięciem przemysłu i transportu. Już w pierwszy dzień blokady Delhi notowało redukcję zanieczyszczenia pyłem PM10 o 44 procent.  Lepszą jakość powietrza zaobserwowano w sumie w 85 indyjskich miastach.

Jakość powietrza w Dżalandhar oceniono jako “dobrą” w trakcie 16 z 17 dni trwającej w Indiach blokady.  Dla porównania, w tym samym okresie ubiegłego roku taki status nie zaistniał ani razu. 

Pierwszy od lat oddech dla Indii

Dane pokazują niezamierzony, ale mile widziany powiew świeżości dla zatłoczonych indyjskich miast, które niechlubnie słyną ze smogu. 21 z 30 najbardziej zanieczyszczonych obszarów miejskich na świecie mieści się właśnie w Indiach. Przy czym sześć z nich widnieje w pierwszej dziesiątce (według raportu IQAir AirVisual “World Air Quality Report 2019″).

Kwarantanna w Indiach trwa od trzech tygodni; obowiązuje zakaz wychodzenia z domu. Sklepy (inne niż spożywcze), zakłady handlowe, fabryki, warsztaty, biura, rynki i świątynie zostały zamknięte. Zawieszono międzystanowe autobusy i metro. W efekcie, Himalaje są bardziej widoczne niż w ostatnich dziesięcioleciach, ale także bardziej opuszczone – wiele gór pozostaje zamkniętych dla wspinaczy od prawie miesiąca; zarówno nepalską, jak i chińską stronę Mount Everestu zablokowano już na początku marca.

Himalajska niespodzianka za oknem to nie tylko okazja do ładnych zdjęć, ale też do refleksji. Wśród internetowych wpisów jeden szczególnie wpadł mi w oko. Zaczyna się zdaniem: “Oto czym naprawdę jest natura i jak to popsuliśmy”.

Źródło: CNN

Fot: Kanczendzonga – najwyższy punkt Indii / flickr.com

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.