Udostępnij

Indyjski startup zamienia spaliny diesla w tusz drukarski

19.07.2018

Indyjski startup Chakr Innovation stworzył prawdopodobnie pierwsze na świecie urządzenie, które pozwala zamienić spaliny z silnika Diesla w tusz drukarski. Zdaniem jego twórców, technologia ma potencjał, by zrewolucjonizować rynek systemów ograniczania emisji spalin.
Jak to często bywa ze świetnymi pomysłami, wszystko zaczęło się przy drinku. W tym przypadku – soku z trzciny cukrowej, na który wyskoczyli trzej koledzy z koledżu: Arpit Dhupar, Kushagra Srivastava i Prateek Sachan. Jeden z nich zwrócił uwagę na ścianę poczerniałą od spalin agregatu prądotwórczego. Uwaga przerodziła się w żarty o zanieczyszczeniach, z których można by wytwarzać farbę w takich ilościach, że z powodzeniem pokryłaby wszystkie mury w Delhi. A żarty przerodziły się w pomysł na biznes i technologię pomagającą rozwiązać problem zanieczyszczeń.

Diesel psuje atmosferę

A problem jest gigantyczny. Szczególnie w Indiach, gdzie znajduje się dziesięć z dwudziestu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie (taka informacja znajduje się na stronie Chakr Innovation, choć rankingi są pod tym względem do pewnego stopnia rozbieżne). Według raportu Greenpeace skażenie powietrza w tym kraju przyczynia się do niemal 3,3 miliona zgonów rocznie i zmniejszenia PKP o 3 proc.
Choć Indie nie mają zimy i nie muszą dogrzewać się kopciuchami jak południowa Polska, to jednak potrzebują prądu. Zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrasta szczególnie latem, gdy z powodu upałów spada poziom rzek zasilających elektrownie wodne, a klimatyzacja i wentylatory zwiększają obroty. W tej sytuacji Hindusi ratują się agregatami prądotwórczymi – zasilanymi silnikiem Diesla. Korzystają z nich nie tylko gospodarstwa domowe, ale również przemysł, handel, drobni przedsiębiorcy. W efekcie stanowią one jedno z największych źródeł zanieczyszczeń powietrza w tym kraju.

Jak zamienić powietrze w atrament?

Spaliny z agregatów zawierają złożony koktajl toksycznych związków, na który składają się m.in. tlenki węgla, tlenki azotu, tlenki siarki, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), a także sadza, która sama jest substancją złożoną – głównie z węgla, ale również z WWA i związków metali ciężkich. Badania wskazują, że drobinki sadzy obecne we wdychanym powietrzu mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów, chorób układu krążenia i układu oddechowego. Mechanizm zdolny do wychwytywania określonych frakcji spalin dieslowskich agregatów, w tym sadzy, mógłby wydatnie poprawić jakość powietrza – nie tylko w Indiach, ale również wielu innych krajach rozwijających się, gdzie dostęp do energii elektrycznej z sieci jest mocno ograniczony.
Takie właśnie rozwiązanie oferuje Chakr Innovation. Stworzony przez startup system umożliwia nie tylko odzyskanie nawet 90 proc. sadzy zawartej w spalinach dieslowskich agregatów, ale również jej wtórne wykorzystanie. Po schłodzeniu materiał może być sprzedawany producentom tuszu drukarskiego. Na razie przedsięwzięcie jest w fazie pilotażowej. Firma zainstalowała dotychczas 53 urządzenia w lokalach państwowych spółek. Według wyliczeń Dhupara liczba ta pozwala na „ocalenie” 1,5 biliona litrów powietrza od zanieczyszczeń. Dodatkowy zysk stanowi 500 kilogramów sadzy, z której wytworzono już 20 tys. litrów tuszu.
Mechanizm działania wynalazku dokładniej ilustruje poniższe nagranie.

Autor

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.