„Co minutę 13 osób umiera przez trujące powietrze”. Śląsk chce to zmienić i uruchamia nowe wsparcie

346
0
Podziel się:

Na jednym biegunie Małopolska, która demontując uchwałę antysmogową wrzuciła wsteczny bieg w walce o czyste powietrze i tym samym zdrowie mieszkańców. Na drugim biegunie województwo Śląskie – które wręcz przeciwnie, właśnie ogłosiło kolejne miliony na zmianę źródeł ciepła.

„Inicjatywa Antysmogowa” i „Gmina pełną piersią” – to nazwy projektów skierowanych do gmin, które właśnie ogłosiło województwo śląskie. Tym samym gminy ze Śląska otrzymają kolejne narzędzie na rzecz poprawy jakości życia i zdrowia mieszkańców. – Programy, które realizowane są województwie, mają być kapitałem zdrowia dla kolejnych pokoleń – przekonuje nowy przewodniczący sejmiku prof. Marek Gzik (KO).

W budżecie programu na 2023 zaplanowano 5,7 mln złotych. Zdecydowana większość, bo 5 milionów, idzie na „Inicjatywę Antysmogową”. Pozostałe 700 tys. trafi na konkurs „Gmina pełną piersią”. Gminy będą mogły spożytkować kwotę na zadania proekologiczne związane z ochroną powietrza. O dodatkowe 7 mln śląscy samorządowcy mogą się ubiegać w ramach puli środków WFOŚiGW w Katowicach.

Pieniądze można przeznaczyć m.in. na wzmocnienie egzekwowania zapisów uchwały antysmogowej. To także pula na wymianę źródeł ciepła w budynkach publicznych. Pomoc finansowa obejmuje także zakup narzędzi do kontroli palenisk.

„13 osób umiera co minutę”

– Co minutę umiera 13 osób wskutek chorób wywołanych złym stanem powietrza – mówiła podczas prezentacji programu radna sejmiku Katarzyna Stachowicz (KO). Radna przypominała, że często nie zdajemy sobie sprawy, jak duże znaczenie ma to, czym oddychamy. – Walka o czyste powietrze jest batalią toczoną o nasze życie i zdrowie. W myśl znanej prawdy, że lepiej zapobiegać niż leczyć – podkreślała Stachowicz.

O tym, że Śląsk chce być regionem zielonych technologii przekonywał marszałek Jakub Chełstowski. – Program Poprawy Jakości Powietrza jest kolejnym etapem przywracania świadomości ekologicznej. Stawką jest nasze zdrowie i życie. Redukcja smogu przełoży się na mniejszą zapadalność na choroby płuc i układu krążenia, które są dziś plagą cywilizacji. Być eko oznacza być zdrowym i dłużej cieszyć się życiem. Dokonajmy tego wspólnie – zachęcał marszałek.

Uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego obowiązuje od kwietnia 2017 r. Od 1 stycznia 2022 r. nielegalnym jest użytkowanie pozaklasowych kotłów.

Szczegóły programów „Inicjatywa Antysmogowa” i „Gmina pełną piersią” można znaleźć na stronie sejmiku.

Opozycja przejmuje śląski sejmik, a Małopolska dusi się w smogu

Gościem na konferencji prasowej był także Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego (PAS). Lider PAS przypomniał, że Małopolska straciła pierwsze miejsce w rankingach walki ze smogiem właśnie na rzecz Śląska.

Przypomnijmy: radni z klubów PiS i PSL z małopolski rozmontowali na ostatniej prostej uchwałę antysmogową obowiązującą od 2017 r. Pozaklasowe kopciuchy mogą być użytkowane do maja 2024 r. Sprawę szeroko opisywaliśmy we wrześniu 2023 r.

– Dziś to Śląsk jest liderem programu „Czyste Powietrze”. To tutaj wymienia się najwięcej „kopciuchów” na ekologiczne źródła ciepła. Małopolska, która tak dobrze sobie radziła, ale wstrzymała realizację swojej uchwały antysmogowej spadła w tym rankingu na miejsce piąte. To wystarczy za komentarz. Województwo śląskie jest konsekwentne w swoich działaniach i za to należą się samorządowi słowa uznania – powiedział zaproszony na wydarzenie Andrzej Guła.

Zielona ofensywa śląskiego sejmiku to także pokłosie ostatnich głośnych zmian personalnych na szczeblu wojewódzkim. W listopadzie ub. roku radni Prawa i Sprawiedliwości stracili większość na rzecz opozycji. Marszałek Chełstowski (razem z trzema innymi osobami wybranymi wcześniej z list PiS) utworzył osobny klub „Tak! Dla Polski”. Klub głosuje tak samo, jak opozycja, a dotychczasowy zarząd województwa został zmieniony. Nowym przewodniczącym sejmiku został wspomniany prof. Marek Gzik z Platformy Obywatelskiej.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/patrick001

Podziel się: