Udostępnij

Inspekcja Ochrony Środowiska odmawia odpowiedzi na pytanie prasowe

15.02.2019

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze nie udzielił nam informacji na temat zakładu, który został ukarany po jego interwencji.

Kilka tygodni temu pisaliśmy o wyroku w sprawie zakładu Swiss Krono w Żarach. To fabryka wytwarzająca produkty z drewna – a przy okazji również zanieczyszczająca powietrze w okolicy. Mieszkańcy (podobnie jak w Mielcu, gdzie działa firma o identycznym profilu) od lat skarżą się na zagrożenia wynikające z działania zakładu.

Ostatnio na ten problem zwrócił uwagę również Sąd Rejonowy w Żarach, który nałożył na zakład pięć tysięcy złotych kary za zanieczyszczanie powietrza. Wyrok nie jest jednak prawomocny. Skarżącym w postępowaniu był Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska z siedzibą w Zielonej Górze, który wnioskował o grzywnę o właśnie takiej wysokości.

 width=

Dym z kominów zakładu Swiss Krono w Żarach. Źródło: Lubuski Alarm Smogowy

W tekście dotyczącym wyroku chcieliśmy umieścić komentarz Inspektoratu na temat działalności firmy. Wysłaliśmy do instytucji trzy pytania:

– Jakimi substancjami zakład zanieczyszcza powietrze i w jakim stopniu przekracza dopuszczalne normy?
– W jaki sposób WIOŚ monitoruje działalność firmy, co wykazują ewentualne kontrole?
– Czy kara 5000 złotych to najwyższa grzywna, którą można ukarać zakład w takiej sytuacji?

Po sześciu dniach oczekiwania dowiedzieliśmy się jednak, że niczego się nie dowiemy.

 width=

 

Podejście WIOŚ do sprawy bardzo nas zdziwiło. Nie prosiliśmy przecież o udostępnienie tajnych informacji, a tylko jedno z pytań odnosiło się bezpośrednio do procesu, w którym brał udział Inspektorat. O opinię na temat tej sytuacji poprosiliśmy radcy prawnego Miłosza Jakubowskiego, zajmującego się sprawami dotyczącymi środowiska w Fundacji Frank Bold.

– Odpowiedź WIOS-iu jest nieprawidłowa. Jeżeli organ stwierdził, że istnieją przesłanki do odmowy udostępnienia wnioskowanej informacji o środowisku, to powinien wydać decyzję administracyjną, wskazując w jej treści jedną z podstaw odmowy, wymienionych w art. 16 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Od takiej decyzji przysługiwałoby odwołanie, a następnie skarga do sądu administracyjnego. – komentuje Jakubowski.

Do sprawy na pewno będziemy wracać, z nadzieją, że lubuski WIOŚ tym razem będzie chciał z nami rozmawiać. Namawiamy urzędników Inspektoratu do większej śmiałości w chwaleniu się efektami swojej pracy. W końcu misją tej instytucji jest dbanie o środowisko naturalne i zdrowie obywateli – jej wypełnianie musi więc napawać dumą. No chyba że nie ma się czym chwalić? Na razie trudno nam to ocenić, bo wiemy, że nic nie wiemy.

 

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.