Udostępnij

Internetowa debata prezydencka. Kandydaci mówili o smogu, energetyce i suszy

22.04.2020

Czterech kandydatów i kandydatka na urząd prezydenta wzięli udział w debacie online dotyczącej kryzysu klimatycznego i ochrony środowiska. To pierwsze takie spotkanie kandydatów, których kampanie zostały przerwane przez pandemię koronawirusa.

Podczas debaty zostały poruszone kwestie dotyczące m.in. energetyki, wyłączenia węgla z miksu energetycznego, wymiany pieców, transportu miejskiego, gospodarki wodnej, przeciwdziałania suszy czy rozwoju gospodarki w oparciu o europejski zielony ład.

Na pytania odpowiadali Szymon Hołownia, Robert Biedroń, Małgorzata Kidawa-Błońska, Krzysztof Bosak i Władysław Kosiniak-Kamysz. Zabrakło tylko kandydata Prawa i Sprawiedliwości, prezydenta Andrzeja Dudy.

„Bez czystego środowiska ludzie nie będą czuli się bezpiecznie” – mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska (KO), zapowiadając powołanie rady klimatycznej, złożonej z ekspertów zajmujących się środowiskiem. „Powinniśmy być w europejskim zielonym dealu, a nie tylko stać z boku i recenzować” – dodała.

„Życie przyszłych pokoleń nie ma barw politycznych” – hasło Młodzieżowego Strajku Klimatycznego cytował Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL). Zapowiedział, że do 2030 roku chce doprowadzić do 50-procentowego udziału energii ze źródeł odnawialnych w miksie energetycznym. Ogłosił także wsparcie dla rolników, wprowadzenie programów małej retencji i walkę z zanieczyszczeniem powietrza – przede wszystkim przez sprawniejsze programy wymiany pieców.

„Myśleć globalnie, działać lokalnie” – mówił były prezydent Słupska i obecny europoseł Robert Biedroń (Lewica). „Powinniśmy zastanowić się nad jakością życia, czy naprawdę powinniśmy eksploatować ziemię tak, jak robimy to teraz, korzystać z paliw kopalnych, a na produkcję jednego hamburgera wykorzystywać 2,5 tys. litrów wody, czy powinniśmy dalej nie wspierać rozwoju parków narodowych” – wymieniał.

Krzysztof Bosak z Konfederacji uważa z kolei, że wprowadzanie ograniczeń w polskim przemyśle nie ma środowiskowego uzasadnienia. „Z Polski pochodzi tylko 1 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych” – uznał. W swoich planach wymienił zwiększanie powierzchni lasów, walkę z suszą (choć wspiera plany dotyczące użeglownienia rzek), postawienie na recykling odpadów i ograniczenie importu śmieci do Polski.

Niezależny kandydat Szymon Hołownia opowiedział się za renaturyzacją rzek, ochroną praw zwierząt, stawianiem na energię z odnawialnych źródeł, walką z suszą i dążeniem do neutralności klimatycznej. Zapowiedział wprowadzenie „zielonego weta”. „Każda ustawa, odsuwająca naszą neutralność klimatyczną w 2050 roku albo przyczyniająca się do tego, że będziemy mieć mniej wody, będzie miała moje weto” – mówił.

Zapis całej debaty można obejrzeć tutaj:

Organizatorami spotkania byli Kantar Polska i Global Compact Network Poland.

Zdjęcie: YouTube

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.