Udostępnij

Internetowa debata prezydencka. Kandydaci mówili o smogu, energetyce i suszy

16.01.2024

Czterech kandydatów i kandydatka na urząd prezydenta wzięli udział w debacie online dotyczącej kryzysu klimatycznego i ochrony środowiska. To pierwsze takie spotkanie kandydatów, których kampanie zostały przerwane przez pandemię koronawirusa.

Podczas debaty zostały poruszone kwestie dotyczące m.in. energetyki, wyłączenia węgla z miksu energetycznego, wymiany pieców, transportu miejskiego, gospodarki wodnej, przeciwdziałania suszy czy rozwoju gospodarki w oparciu o europejski zielony ład.

Na pytania odpowiadali Szymon Hołownia, Robert Biedroń, Małgorzata Kidawa-Błońska, Krzysztof Bosak i Władysław Kosiniak-Kamysz. Zabrakło tylko kandydata Prawa i Sprawiedliwości, prezydenta Andrzeja Dudy.

„Bez czystego środowiska ludzie nie będą czuli się bezpiecznie” – mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska (KO), zapowiadając powołanie rady klimatycznej, złożonej z ekspertów zajmujących się środowiskiem. „Powinniśmy być w europejskim zielonym dealu, a nie tylko stać z boku i recenzować” – dodała.

„Życie przyszłych pokoleń nie ma barw politycznych” – hasło Młodzieżowego Strajku Klimatycznego cytował Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL). Zapowiedział, że do 2030 roku chce doprowadzić do 50-procentowego udziału energii ze źródeł odnawialnych w miksie energetycznym. Ogłosił także wsparcie dla rolników, wprowadzenie programów małej retencji i walkę z zanieczyszczeniem powietrza – przede wszystkim przez sprawniejsze programy wymiany pieców.

„Myśleć globalnie, działać lokalnie” – mówił były prezydent Słupska i obecny europoseł Robert Biedroń (Lewica). „Powinniśmy zastanowić się nad jakością życia, czy naprawdę powinniśmy eksploatować ziemię tak, jak robimy to teraz, korzystać z paliw kopalnych, a na produkcję jednego hamburgera wykorzystywać 2,5 tys. litrów wody, czy powinniśmy dalej nie wspierać rozwoju parków narodowych” – wymieniał.

Krzysztof Bosak z Konfederacji uważa z kolei, że wprowadzanie ograniczeń w polskim przemyśle nie ma środowiskowego uzasadnienia. „Z Polski pochodzi tylko 1 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych” – uznał. W swoich planach wymienił zwiększanie powierzchni lasów, walkę z suszą (choć wspiera plany dotyczące użeglownienia rzek), postawienie na recykling odpadów i ograniczenie importu śmieci do Polski.

Niezależny kandydat Szymon Hołownia opowiedział się za renaturyzacją rzek, ochroną praw zwierząt, stawianiem na energię z odnawialnych źródeł, walką z suszą i dążeniem do neutralności klimatycznej. Zapowiedział wprowadzenie „zielonego weta”. „Każda ustawa, odsuwająca naszą neutralność klimatyczną w 2050 roku albo przyczyniająca się do tego, że będziemy mieć mniej wody, będzie miała moje weto” – mówił.

Zapis całej debaty można obejrzeć tutaj:

Organizatorami spotkania byli Kantar Polska i Global Compact Network Poland.

Zdjęcie: YouTube

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.