Wrocław chce odłowić inwazyjne żółwie, które zamieszkują tamtejszą Fosę Miejską. Przyczyną problemu, który zagraża lokalnej bioróżnorodności, jest nieodpowiedzialność i niewiedza właścicieli, którzy porzucają zakupione wcześniej gady.
Między lipcem a październikiem planuje się odłowy żółwi ozdobnych (głównie żółwi czerwonolicych) z terenu wrocławskiej Fosy Miejskiej. Jest to część projektu GDOŚ, którego celem jest wypracowanie metod radzenia sobie z inwazyjnymi gatunkami zagrażającymi przyrodzie i człowiekowi.
Za zgodą Zarządu Zieleni Miejskiej rozmieszczone zostaną pułapki plażowiskowe, w które chwytane będą żółwie. Pułapki będą regularnie kontrolowane przez członków Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX, którzy w latach ubiegłych prowadzili monitoring żółwi w Fosie Miejskiej. Odłowione żółwie mają trafić do bezpiecznego azylu, gdzie dożyją reszty swoich dni.
Czytaj także: Przyrodnicy: obce gatunki kolonizują zręby w Puszczy Białowieskiej
Zagrożenie dla przyrody
„Żółwie te – mimo sentymentu, jaki z pewnością czuje do nich część wrocławian – są zagrożeniem zarówno dla rodzimej przyrody, jak i mogą stanowić zagrożenie dla człowieka” – tłumaczy Aleksandra Kolanek, prezeska Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX. Organizacja podkreśla, że inwazyjne żółwie są nie tylko bardzo żarłoczne i trzebią populacje płazów, bezkręgowców czy ryb. Są ponadto źródłem licznych patogenów, zagrażających m.in. ptakom gniazdującym na ziemi oraz ludziom.
Poza terenami miejskimi wypierają natomiast rzadkiego i zagrożonego żółwia błotnego, z którym inwazyjni kuzyni konkurują o teren i pożywienie. Choć obce żółwie pochodzą głównie ze sklepów zoologicznych, wraz z postępującymi zmianami klimatu rośnie ryzyko, że zaczną się rozmnażać. „Udanego lęgu jeszcze nie udało nam się potwierdzić, ale takie próby już były podejmowane” – ostrzega Kolanek.
Czytaj także: Ocieplenie planety powyżej 1,5°C zagraża gatunkom kluczowym
Nieodpowiedzialność właścicieli
Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX zwraca uwagę, że inwazyjne żółwie, z którymi boryka się Wrocław, trafiają do środowiska z powodu nieodpowiedzialności i niewiedzy właścicieli. Gdy szybko urosną i zaczynają stwarzać więcej problemów hodowlanych, bywają „uwalniane”. Nie jest to legalne, a ponadto szkodzi środowisku i samym żółwiom.
Z uwagi na szkody środowiskowe i planowaną nowelizację krajowych przepisów dotyczących gatunków obcych, TH NATRIX zbiera informacje na temat rozmieszczenia inwazyjnych żółwi w Polsce. Przypadki ich obserwacji można zgłaszać za pośrednictwem specjalnego formularza: http://www.natrix.org.pl/zolwie-w-polsce/
_
Korzystałem z materiałów prasowych Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX.
Zdjęcie: Shutterstock/PhotoKristyna