Udostępnij

We Wrocławiu odłowią żółwie, które porzucili właściciele. Jest ich tyle, że zagrażają bioróżnorodności

14.06.2021

Wrocław chce odłowić inwazyjne żółwie, które zamieszkują tamtejszą Fosę Miejską. Przyczyną problemu, który zagraża lokalnej bioróżnorodności, jest nieodpowiedzialność i niewiedza właścicieli, którzy porzucają zakupione wcześniej gady.

Między lipcem a październikiem planuje się odłowy żółwi ozdobnych (głównie żółwi czerwonolicych) z terenu wrocławskiej Fosy Miejskiej. Jest to część projektu GDOŚ, którego celem jest wypracowanie metod radzenia sobie z inwazyjnymi gatunkami zagrażającymi przyrodzie i człowiekowi.

Za zgodą Zarządu Zieleni Miejskiej rozmieszczone zostaną pułapki plażowiskowe, w które chwytane będą żółwie. Pułapki będą regularnie kontrolowane przez członków Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX, którzy w latach ubiegłych prowadzili monitoring żółwi w Fosie Miejskiej. Odłowione żółwie mają trafić do bezpiecznego azylu, gdzie dożyją reszty swoich dni.

Czytaj także: Przyrodnicy: obce gatunki kolonizują zręby w Puszczy Białowieskiej

Zagrożenie dla przyrody

„Żółwie te – mimo sentymentu, jaki z pewnością czuje do nich część wrocławian – są zagrożeniem zarówno dla rodzimej przyrody, jak i mogą stanowić zagrożenie dla człowieka” – tłumaczy Aleksandra Kolanek, prezeska Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX. Organizacja podkreśla, że inwazyjne żółwie są nie tylko bardzo żarłoczne i trzebią populacje płazów, bezkręgowców czy ryb. Są ponadto źródłem licznych patogenów, zagrażających m.in. ptakom gniazdującym na ziemi oraz ludziom.

Poza terenami miejskimi wypierają natomiast rzadkiego i zagrożonego żółwia błotnego, z którym inwazyjni kuzyni konkurują o teren i pożywienie. Choć obce żółwie pochodzą głównie ze sklepów zoologicznych, wraz z postępującymi zmianami klimatu rośnie ryzyko, że zaczną się rozmnażać. „Udanego lęgu jeszcze nie udało nam się potwierdzić, ale takie próby już były podejmowane” – ostrzega Kolanek.

Czytaj także: Ocieplenie planety powyżej 1,5°C zagraża gatunkom kluczowym

Nieodpowiedzialność właścicieli

Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX zwraca uwagę, że inwazyjne żółwie, z którymi boryka się Wrocław, trafiają do środowiska z powodu nieodpowiedzialności i niewiedzy właścicieli. Gdy szybko urosną i zaczynają stwarzać więcej problemów hodowlanych, bywają „uwalniane”. Nie jest to legalne, a ponadto szkodzi środowisku i samym żółwiom.

Z uwagi na szkody środowiskowe i planowaną nowelizację krajowych przepisów dotyczących gatunków obcych, TH NATRIX zbiera informacje na temat rozmieszczenia inwazyjnych żółwi w Polsce. Przypadki ich obserwacji można zgłaszać za pośrednictwem specjalnego formularza: http://www.natrix.org.pl/zolwie-w-polsce/

_

Korzystałem z materiałów prasowych Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX.

Zdjęcie: Shutterstock/PhotoKristyna

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.