Udostępnij

Londyńska giełda zmienia nazwy. Zamiast gazu, ropy i węgla będą „źródła nieodnawialne”

08.07.2019

Londyńska giełda papierów wartościowych wprowadza zmiany w indeksach FTSE. Od teraz spółki zajmujące się energią podchodzącą ze źródeł odnawialnych będą oznaczane inaczej niż te, które zarabiają na węglu, ropie czy gazie. Zmiana ma na celu wskazanie inwestorom, które spółki zajmują się alternatywnymi źródłami energii.

Do tej pory na osoby zajmujące się inwestowaniem na londyńskiej giełdzie były przyzwyczajone do kategorii: „producenci ropy i gazu”, „górnictwo” oraz „alternatywne źródła energii”. Spółka giełdowa podjęła jednak decyzję o połączeniu dwóch pierwszych pod etykietą „źródła nieodnawialne”, natomiast źródła „alternatywne” określić mianem „odnawialnych”.

Zestawienie dwóch grup spółek – w opozycji do siebie – ma zdaniem dostawcy indeksu pozwolić na lepszą widoczność spółek zajmujących się energią ze źródeł odnawialnych. Indeks obejmuje m.in. BP, Royal Dutch Shell, Cairn Energy, Petrofac, Premier Oil i Tullow Oil.

Kontrowersje

Jak podkreślają przedstawiciele jednej ze spółek naftowo-gazowych, cytowani przez „Guardiana”, taka kategoryzacja nie uwzględnia faktu, że część firm działa zarówno w sektorze źródeł nieodnawialnych, jak i OZE.

W świetle indeksu można być jednak albo „odnawialnym”, albo „nieodnawialnym”.

Komentatorzy zwracają uwagę, że takie zestawienie korzystnie wpłynie na pozycję „zielonych” przedsiębiorstw. Pojawiają się również opinie, że w ten sposób instytucja chce wywrzeć presję na spółki naftowe, gazowe i węglowe, by przyspieszyły przechodzenie w kierunku źródeł odnawialnych.

By jednak łatka „nieodnawialności” mogła zostać zmieniona, firmy musiałyby radykalnie zmienić profil swojej działalności. Klasyfikacja opiera się bowiem na tym, jakie jest dominujące źródło dochodów spółki.

 

Źródła: The Guardian, Financial Times, Business Green

Zdjęcie: Shutterstock/katjen

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.