Udostępnij

Irlandia będzie pierwszym krajem w Europie z niemal całkowitym zakazem palenia węglem

26.03.2018

Od września 2018 roku stopniowo będą wprowadzane nowe przepisy, według których w Irlandii nie będzie można sprzedawać i używać węgla. Taki zakaz już działa w kilku największych miastach. Teraz obejmie także najbardziej zanieczyszczone części kraju, czyli małe miejscowości i wsie. To pierwszy kraj w Europie, który zdecydował się na taki krok.

Zakaz sprzedaży węgla wprowadzono w samym Dublinie już w 1990 roku. Z czasem rozszerzono go o kolejne 29 miast o populacji większej niż 15 tys. mieszkańców. Kilka lat temu zakazano tam nie tylko sprzedaży, ale też stosowania węgla.
Według naukowców ta decyzja nie dość, że poprawiła jakość powietrza, to oszczędziła życie 8 tysięcy osób.
– Korzyści wynikające z takiego zakazu są oczywiste i powinny dotyczyć całego kraju – mówił minister środowiska, Alan Kelly w rozmowie z „Irish Examiner”. – Te korzyści to nie tylko zmniejszenie liczby pacjentów z chorobami układu oddechowego, ale także zmniejszenie śmiertelności związanej ze smogiem – podkreślał.
Obecnie statystyki nie wyglądają optymistycznie: szacuje się, że codziennie umierają cztery osoby z powodu powikłań związanych ze smogiem.  Te dane potwierdził raport sporządzony przez Environmental Protection Agency w 2015 roku. To on był ostatecznym argumentem za wprowadzeniem całkowitego zakazu. Można w nim przeczytać, że wśród mieszkańców tych części Irlandii, gdzie wciąż można było używać węgla, pojawiało się coraz więcej problemów ze zdrowiem. Okazało się także, że rośnie liczba zachorowań na raka.
Ministerstwo Środowiska zareagowało natychmiastowo. –  Pierwszy zakaz sprzedaży węgla, wprowadzony w Dublinie, był komentowany na całym świecie i uznany za bardzo dobrą interwencję polityczną – mówił wtedy Kelly. – Irlandia stała się również pierwszym krajem na świecie, który wprowadził ogólnokrajowy zakaz palenia tytoniu 10 lat temu i chcę, abyśmy teraz wykazywali podobne przywództwo w odniesieniu do polityki czystego powietrza – zaznaczał.
Irlandia musiała dostać zgodę Komisji Europejskiej na wprowadzenie takiego zakazu.
W końcu ogłoszono, że będzie on stopniowo wdrażany od września 2018 roku. Cały proces zakończy się w 2019 roku i wtedy nikt w Irlandii nie będzie mógł już ogrzewać domu węglem.
Alternatywą może być tylko jego ekologiczna, bezdymna odmiana. Jest to węgiel opałowy, który przeszedł proces odgazowania, dzięki czemu przy jego spalaniu emisja pyłów zmniejsza się o 40 proc. Mniej jest także smoły i benzo(a)pirenu. Takie rozwiązanie jest już testowane na całym świecie, w tym w Polsce. Oczywiście Irlandczycy będą mogli również zdecydować się na inne źródła ciepła.
Z zakazu cieszą się przede wszystkim osoby cierpiące na choroby układu oddechowego, które przez duże stężenia smogu odczuły nasilenie problemów zdrowotnych.
– Z 470 tys. pacjentów z astmą uzyskaliśmy czwartą pozycję na świecie pod względem liczby zachorowań. Ci chorzy są najbardziej dotknięci zanieczyszczeniem powietrza, ale fakt jest taki, że ono oddziałuje na każdego z nas – komentowała Sharon Cosgrove, przewodnicząca Stowarzyszenia Astmatyków. Po ogłoszeniu ostatecznej daty wprowadzenia zakazu używania węgla, nazwała tę decyzję „krokiem milowym w walce o czyste powietrze”.
Zdjęcie: Pixabay

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.