Udostępnij

Islandczycy zorganizowali pogrzeb lodowca. W jego miejscu zostawili „list do przyszłości”

19.08.2019

Lodowiec Okjokull miał 700 lat, gdy „umarł”. Został uznany za nieistniejący w 2014 roku, a Islandczycy boją się, że kolejne lodowce czeka ten sam los. Żeby zwrócić uwagę na problem, ponad sto osób spotkało się w niedzielę na szczycie wulkanu i oficjalnie pożegnało Okjokull.

-Mam nadzieję, że ta ceremonia będzie inspiracją nie tylko dla Islandczyków, ale też dla całego świata. Bo to, co tutaj widzimy, jest jedną z wielu twarzy kryzysu klimatycznego – mówiła podczas pogrzebu islandzka premier, Katrin Jakobsdottir.

Okjokull w 1901 roku zajmował około 38 kilometrów kwadratowych.  W 1978 zmniejszył się do 3 km kwadratowych. W 2012 było to już 0,7 km2. To pierwszy islandzki lodowiec, który niemal całkowicie stopniał.

 width=

Okjokull w 1986 roku. Dla porównania – u góry tekstu stan obecny.

Islandia traci około 11 miliardów ton lodu rocznie. Naukowcy obawiają się, że wszystkie z ponad 400 lodowców na wyspie znikną do 2200 roku. Dziś zajmują około 11% powierzchni kraju.

W ramach pogrzebu na szczycie wulkanu spotkali się mieszkańcy, ale też politycy i aktywiści. Odsłonięto tam tablicę z „listem do przyszłości” napisanym po angielsku i islandzku: „Ok jest pierwszym islandzkim lodowcem, który utracił status lodowca. W ciągu następnych 200 lat prawdopodobnie wszystkie nasze główne lodowce będą podążać tą samą drogą. Ten pomnik ma potwierdzić, że wiemy, co się dzieje i co należy zrobić. Tylko ty wiesz, czy to zrobiliśmy”.

List kończy się podpisem „415 ppm CO2”, który odnosi się do rekordowego poziomu dwutlenku węgla zmierzonego w atmosferze w maju ubiegłego roku.

Autorem tych słów jest pisarz Andri Snaer Magnason. Kilka dni przed ceremonią napisał felieton dla „The Guardian”, który zatytułował „Lodowce na Islandii wydawały się być wieczne. Teraz kraj jest żałobie po ich utracie”.

Islandia słynie z dbania o środowisko, z czystego powietrza i korzystania z energii odnawialnej. Ze względu na ukształtowanie terenu nie ma tam wiele dróg – cały kraj oplata autostrada numer jeden, nie ma dla niej alternatyw. Ruch samochodowy jest więc niewielki, a przyroda w znaczącej części dzika.

Nie dziwi więc, że to akurat świadoma ekologicznie Islandia organizuje ceremonię na cześć utraconego lodowca. Cała akcja zwraca uwagę na kryzys klimatyczny, ale jednocześnie daje nadzieję. Że skoro „wiemy, co należy zrobić”, to być może jest szansa, że to zrobimy i ocalimy istniejące lodowce.

Zdjęcia: NASA Earth Observatory/Joshua Stevens

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.