Udostępnij

Islandzka Służba Leśna radzi: w czasach dystansu społecznego przytulajmy drzewa

22.06.2020

W czasach, gdy środki dystansowania społecznego z powodu ryzyka zakażenia koronawirusem uniemożliwiają przytulanie się do innych osób, Islandzka Służba Leśna zachęca mieszkańców do przytulania “swoich leśnych przyjaciół”.

Zalecenia Islandzkiej Służby Leśnej pojawiły się już w kwietniu, kiedy w wielu miejscach zalegał jeszcze śnieg. Wówczas we wschodniej części kraju leśniczy pilnie odgarniali ścieżki, żeby ułatwić miejscowym dostęp do natury.

“Kiedy przytulasz drzewo, czujesz je najpierw w palcach u stóp, następnie w nogach i klatce piersiowej, a potem w głowie. To wspaniałe uczucie relaksu, dzięki któremu jesteś gotowy na nowy dzień i nowe wyzwania” – zachwala leśniczy Þór Þorfinnsson.

Jak najlepiej przytulać drzewo?

“W czasach, gdy bliski kontakt i obejmowanie się jest odradzane z powodu ryzyka zakażenia COVID-19, poczucie komfortu mogą nam zapewnić drzewa” – mówi pracownik Hallormsstaður National Forest, jednocześnie przypominając, że w ramach środków ostrożności, każdy powinien przytulać “swoje” drzewo.

Jak przekonuje, to dobra motywacja, żeby zajrzeć głębiej do lasu, zamiast zatrzymywać się przy pierwszym napotkanym drzewie. “Jest ich tutaj dużo. Nie muszą być duże, grube, dowolny rozmiar wystarczy” – podkreśla.

Ludzie nie powinni się spieszyć, mówi Þór, jeśli chcą czerpać pełne korzyści z leśnego przytulania. “Ale jeśli możesz poświęcić pięć minut swojego dnia na przytulenie, to też zdecydowanie wystarczy” – ocenia. „Oczywiście nie zaszkodzi, gdy będziesz to robić kilka razy dziennie, ale raz na pewno się przyda” – dodaje.

Strażnicy wyznaczyli w lesie odstępy dwóch metrów, dzięki czemu odwiedzający mogą cieszyć się przyrodą bez obaw, że będą zbyt blisko siebie. “Zalecamy, aby ludzie wyszli na zewnątrz w tym okropnym czasie” – mówi Bergrún Anna Þórsteinsdóttir, asystent leśniczego w Hallormsstaður, pytając: “Dlaczego nie cieszyć się lasem, przytulić drzewo i zdobyć trochę energii z tego miejsca?”.

Kiedy już znajdziesz odpowiednie drzewo, Þór ma dalsze zalecenia, aby jak najlepiej wykorzystać swój uścisk: “Miło jest także zamknąć oczy, gdy tulisz się do drzewa. Ja opieram policzek o pień. Wtedy czuję ciepło i prądy płynące z niego do mnie. Naprawdę to czujesz.”

https://www.facebook.com/SmogLab/posts/2635006853448320

Źródło: icelandreview.com

Fot: Shutterstock

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.