Islandzka Służba Leśna radzi: w czasach dystansu społecznego przytulajmy drzewa

2245
0
Podziel się:

W czasach, gdy środki dystansowania społecznego z powodu ryzyka zakażenia koronawirusem uniemożliwiają przytulanie się do innych osób, Islandzka Służba Leśna zachęca mieszkańców do przytulania “swoich leśnych przyjaciół”.

Zalecenia Islandzkiej Służby Leśnej pojawiły się już w kwietniu, kiedy w wielu miejscach zalegał jeszcze śnieg. Wówczas we wschodniej części kraju leśniczy pilnie odgarniali ścieżki, żeby ułatwić miejscowym dostęp do natury.

“Kiedy przytulasz drzewo, czujesz je najpierw w palcach u stóp, następnie w nogach i klatce piersiowej, a potem w głowie. To wspaniałe uczucie relaksu, dzięki któremu jesteś gotowy na nowy dzień i nowe wyzwania” – zachwala leśniczy Þór Þorfinnsson.

Jak najlepiej przytulać drzewo?

“W czasach, gdy bliski kontakt i obejmowanie się jest odradzane z powodu ryzyka zakażenia COVID-19, poczucie komfortu mogą nam zapewnić drzewa” – mówi pracownik Hallormsstaður National Forest, jednocześnie przypominając, że w ramach środków ostrożności, każdy powinien przytulać “swoje” drzewo.

Jak przekonuje, to dobra motywacja, żeby zajrzeć głębiej do lasu, zamiast zatrzymywać się przy pierwszym napotkanym drzewie. “Jest ich tutaj dużo. Nie muszą być duże, grube, dowolny rozmiar wystarczy” – podkreśla.

Ludzie nie powinni się spieszyć, mówi Þór, jeśli chcą czerpać pełne korzyści z leśnego przytulania. “Ale jeśli możesz poświęcić pięć minut swojego dnia na przytulenie, to też zdecydowanie wystarczy” – ocenia. „Oczywiście nie zaszkodzi, gdy będziesz to robić kilka razy dziennie, ale raz na pewno się przyda” – dodaje.

Strażnicy wyznaczyli w lesie odstępy dwóch metrów, dzięki czemu odwiedzający mogą cieszyć się przyrodą bez obaw, że będą zbyt blisko siebie. “Zalecamy, aby ludzie wyszli na zewnątrz w tym okropnym czasie” – mówi Bergrún Anna Þórsteinsdóttir, asystent leśniczego w Hallormsstaður, pytając: “Dlaczego nie cieszyć się lasem, przytulić drzewo i zdobyć trochę energii z tego miejsca?”.

Kiedy już znajdziesz odpowiednie drzewo, Þór ma dalsze zalecenia, aby jak najlepiej wykorzystać swój uścisk: “Miło jest także zamknąć oczy, gdy tulisz się do drzewa. Ja opieram policzek o pień. Wtedy czuję ciepło i prądy płynące z niego do mnie. Naprawdę to czujesz.”

Jeden "Wolny las" to za mało? Mogą powstać dwa! A jeszcze niedawno wydawało się, że nie będzie żadnego. Zieleń ma rosnąć tam swobodnie, wycinka będzie zabroniona.

Opublikowany przez SmogLab Niedziela, 24 maja 2020

Źródło: icelandreview.com

Fot: Shutterstock

Podziel się: