Udostępnij

Jair Bolsonaro radzi, jak ratować planetę: „Wystarczy robić kupę każdego dnia”

23.08.2019

Jair Bolsonaro na początku roku objął urząd prezydenta Brazylii. Wkrótce po tym przyspieszyły wycinki Puszczy Amazońskiej. Ich poziom jest w tym roku bardzo wysoki, towarzyszy im też wypalanie lasów deszczowych, na które – jak donoszą Brazylijczycy – jest przyzwolenie administracji. A jedno i drugie jest uważane za powód pożarów w Amazonii.

Doniesienia o rekordowych wycinkach powodują, że od dłuższego czasu Jair Bolsonaro jest w ogniu krytyki międzynarodowej opinii publicznej, która obawia się, że skutki jego polityki środowiskowej odczuje cały świat. Istnieje bowiem na przykład ryzyko, że degradacja lasów deszczowych w Brazylii spowoduje przekroczenie jednego z punktów przełomowych prowadzących do klimatycznej katastrofy.

Bolsonaro na krytykę odpowiada na ogół tak: „Rozumiemy znaczenie Amazonii dla świata, ale Amazonia jest nasza. Nie będzie już więcej polityki takiej, jaką widzieliśmy w przeszłości. Ta była katastrofą dla wszystkich. Zachowujemy więcej lasów deszczowych niż ktokolwiek inny na świecie. Żaden kraj nie ma moralnego prawa mówić o Amazonii. Zniszczyliście swoje własne ekosystemy.”

Ostatnio jednak, dokładnie w drugim tygodniu sierpnia, zdecydował się podejść do sprawy od innej strony. Dziennikarzowi, który zacytował mu dane o wylesianiu Amazonii i zwracał uwagę na skutki dla zmian klimatycznych, powiedział tak: „Wystarczy mniej jeść. Mówisz o zanieczyszczeniu środowiska. Wystarczy robić kupę każdego dnia. Tak będzie lepiej dla całego świata.”

Co przywodzi na myśl stare dowcipy o szczycie bezczelności.

I każe napisać, że Bolsonaro zawstydził ich bohaterów.

Z tym tylko, że nie bardzo jest się z czego śmiać, bo między innymi od niego zależy to, w jakim świecie przyjdzie żyć naszym dzieciakom. A być może także nam.

Fot. Antonio Scorza / Shutterstock.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.