Tak Niemcy wyrzucili z miast stare diesle

171
22
Podziel się:

To w jaki sposób Niemcy przeprowadzili walkę z samochodowym smogiem, imponuje praktycznym podejściem. Szczególnie, kiedy porówna się to z rozwiązaniami proponowanymi w Polsce. Kiedy w 2005 roku okazało się, że wiele niemieckich miast ma problemy ze spełnieniem unijnych norm jakości powietrza, natychmiast rozpoczęto prace nad nowym prawem. To, ponieważ źródłem problemów były tam przede wszystkim samochody, skupiło się na nich, celując w diesle.

Pierwsze efekty przyszły już rok później. W 2006 roku uchwalono federalne prawo, które pozwalało na wprowadzanie stref niskiej emisji w miastach. Najciekawsze nie było jednak to, że je wprowadzono – to staje się rozwiązaniem coraz częstszym. Ale to, jak je wprowadzono.

Na początek określono cztery klasy „ekologiczności” samochodów. Każdą z nich dokumentuje odpowiednia, kosztująca kilka euro i sprzedawana na stacjach kontroli pojazdów, naklejka. Te są czerwone (klasa 2), żółte (klasa 3) i zielone (klasa 4). Na ostatnią mogą liczyć samochody benzynowe wyposażone w katalizatory i spełniające obowiązującą od 1993 roku normę emisji spalin Euro 1 oraz auta wyposażone w silniki diesla i spełniające normę Euro 4 (obowiązującą przy rejestracjach od 2006 roku). Naklejki żółte dostały diesle z lat 2000 – 2005, a czerwoną te zarejestrowane między 1997 i 2000 rokiem. Na inne auta nie można było nic nakleić.

Z nowego systemu oraz możliwości wprowadzania zielonych stref szybko skorzystały trzy miasta: Kolonia, Hamburg i Berlin. Już z początkiem 2008 roku w ich centrach wprowadzono ograniczenia ruchu. Zaczęto od wyrzuceni z nich samochodów bez naklejek, ale od początku informowano, że jest to stan przejściowy – za dwa lata, podkreślano, do „zielonej strefy” wjadą tylko te samochody, które będą mieć na szybie naklejkę zieloną. Ten okres przejściowy pozwolił kierowcom na przygotowanie do nowych przepisów i kupno nowego auta lub, dla mniej zamożnych, zamiany starego “diesla” na starą “benzynę”.

I właśnie to rozróżnienie silników benzynowych oraz dieslowskich i vacatio legis powinny być najciekawsze dla naszych ustawodawców, którzy do sprawy niby się zabierają, ale jednak robią to tak, jak pies zabiera się do jeża. Nietrudno zorientować się dlaczego tak się dzieje. Z jednej strony jest już świadomość, że o powietrze w miastach należy zadbać, a samochodowe spaliny są problemem, więc się zabierają. Z drugiej jednak władza boi się narazić elektoratowi, więc robi to tak, żeby z zabierania nic nie wyszło. Jednak właśnie dlatego do wyobraźni powinien im przemówić dobry przykład oraz rozwiązanie, które okazało się skuteczne i mało dolegliwe dla kierowców.

W Niemczech jednocześnie wypchnięto najbardziej trujące pojazdy z miast i oszczędzono zmartwień wyborcom. Po pierwsze, inaczej niż planuje się u nas, samochody pokategoryzowano nie tylko według wieku i normy Euro, ale też według rodzaju paliwa. W ten sposób osłabiono, tak silny w Polsce, argument finansowy. Zrobiono to przecież tak, że ludzie, których nie było stać na auta nowe, nie musieli całkowicie rezygnować z samochodu. Wystarczyło, że starego Golfa TDI wymienili na starego Golfa z silnikiem benzynowym. Mogą dojechać, gdzie muszą dojechać, a sąsiadom ułatwić złapanie oddechu pełną piersią. O co było tym łatwiej, że na to, by starego diesla sprzedać polskiemu handlarzowi, dostali aż dwa lata. To że był to czas , który wystarczył z zapasem, widać na naszych ulicach.

Widać też wyraźnie, że rozwiązanie z Berlina to nie fanaberia – jak lubimy myśleć o ekologii – bogatego Zachodu, ale bardzo praktyczne i dobrze pomyślane rozwiązanie, które bierze pod uwagę możliwości finansowe lokalnej społeczności, ale jednocześnie skutecznie dba o jej zdrowie. Nawiasem mówiąc są one znacznie mniej dotkliwe finansowo dla biedniejszej części społeczeństwa niż proponowane w Polsce rozwiązania, które opierają się jedynie o wiek samochodów i gorzej traktują 15-letnie małolitrażowe benzynowe auta miejskie niż nowsze SUV-y wyposażone w potężne diesle.

Wkrótce podobne do Berlina rozwiązania wprowadziła zresztą większość niemieckich miast i dziś bez zielonej naklejki nie wjedziemy już do centrum niemal żadnego z nich. Modzie na „zielone strefy” trudno się dziwić. Emisje samochodowe, w tym szczególnie dokuczliwe są te pochodzące z silników diesla, są dużym problemem dla europejskich miast. Tymczasem badania prowadzone na Frankfurter Allee w Berlinie pokazują, że strefa niskiej emisji pozwoliła ograniczyć je o kilkadziesiąt procent i złapać oddech mieszkającym przy niej ludziom. Inną sprawą jest jeszcze to, że komunikacja publiczna jest w Berlinie tak dobra, że samochodu nie jest specjalnie potrzebny.

Jednak ta między 2007 i 2010 rokiem się zbytnio nie zmieniła.

Podziel się:

22 comments

 1. SpeX 6 Październik, 2016 pm 31 17: 28 Odpowiadać

  “Nawiasem mówiąc są one znacznie mniej dotkliwe finansowo dla biedniejszej części społeczeństwa niż proponowane w Polsce rozwiązania,”
  Jest jakiś nowy pomysł odnośnie eko aut, czy na razie nic?

 2. guaviareto 10 Październik, 2016 am 31 11: 43 Odpowiadać

  Ja tam nie wierzę w starego 15 letniego golfa nawet z silnikiem benzynowym. Auto, które ma kilkaset tysięcy kilometrów przebiegu bierze olej silnikowy i założę się, że ma większą emisję niż mniej używany a dobrze serwisowany diesel z 2005. Wystarczająco byłoby gdyby stacje kontroli pojazdów robiły dobrze swoją robotę i ‘raszplom’ nie podbijano dowodu rejestracyjnego co roku. Niemcy nie są dla mnie we wszystkim wyrocznią bo ich pomysły trzeba czasem nałożyć na polską mentalność typu “Polak potrafi” , a z tym już jest gorzej w praktyce…

 3. MW 29 Listopad, 2016 pm 30 23: 45 Odpowiadać

  Jak zwykle osoby decyzyjne wiedzą wszystko lepiej, i mogą z zamkniętymi oczami powiedzieć jaki jest stan techniczny samochodów w Polsce.
  Czy tak trudno wdrożyć system dodatkowego (np. odpłatnego) badania samochodów na zieloną naklejkę? Samochody są różne, jest ogólny trend, że starsze bardziej zanieczyszczają środowisko, ale póki ktoś kompetentny tego nie sprawdzi, nie mamy prawa zabierać ludziom, którzy dbali o swoje (stare) auta, dając tym samym za darmo tym, którzy na bezczelnego dymią swoim np. pięcioletnim autem.
  No chyba, że chcemy wprowadzić dyktaturę tych, co głośniej krzyczą.
  Wprowadzenie zakazu kosztuje tyle ile papier użyty do jego wydrukowania i dlatego zakaz zostanie wprowadzony.
  Wprowadzenie wyrywkowych kontroli spalin i eliminację osobników, którzy na bezczelnego zostawiają za sobą chmurę spalin (która zanieczyszcza powietrze jak sto sprawnych dwudziestoletnich diesli i to nie jest przekolorowanie z mojej strony) przekracza jednak możliwości tych decydentów.
  Tak samo jak unowocześnienie norm używanych do badania spalin.

 4. po 9 Grudzień, 2016 pm 31 18: 32 Odpowiadać

  Autor podaje nie dokonca prawde ,auta z 2004 tdi tez maja norme na zielona naklejke bo mnostwo takich aut kupowalem a dwa tez kupowalem auta z 2000 roku tdi z zielona naklejka wystarczylo dolozyc inny katalizator dodatkowy ,bo tam nie jest wyrocznia rocznik jak podaje autor a norma jaka auto ma na badaniu spalin i nawet auto z 2010 ktore ma zepsuty system dpf nie dostanie nalepki

 5. Kuba 21 Czerwiec, 2017 am 30 04: 24 Odpowiadać

  W Polsce wystarczy na początek zbadać i wyeliminować auta które mają zużyty lub całkiem wycięty katalizator. Jest ich niestety mnóstwo, a stacje diagnostyczne kompletnie to olewają. Naklejkami powietrza się nie poprawi.

 6. Angela Merkel zaczyna walkę ze spalinami. Niemieckie miasta dostaną na ten cel 500 milionów euro - SmogLab 6 Wrzesień, 2017 am 30 09: 40 Odpowiadać

  […] Teraz mieszkańcy Niemieckich miast mogą delikatnie odetchnąć z ulgą i mieć nadzieję, że miliard euro choć trochę pomoże w redukcji zanieczyszczeń powietrza. Jednak nawet podczas ogłaszania, że fundusz ochrony środowiska będzie podwojony, kanclerz o samochodach nie zapomniała. Zaznaczyła, że w rozmowie z władzami lokalnymi wszyscy zgodzili się co do tego, iż należy uniknąć za wszelką cenę drastycznych decyzji skierowanych przeciwko poszczególnym kategoriom pojazdów (chociaż, przypomnijmy, zakazy wjazdów diesli do miast funkcjonują w wielu miejscach w Niemczech – pisaliśmy o tym TUTAJ) […]

 7. Luto 13 Listopad, 2017 am 30 09: 43 Odpowiadać

  I jakoś nikt rabanu nie robi, ze się te stare diesle ciemnocie na wschodzie Europy sprzedaje… Bo jak sprzedaż dowzolona, to czemu nie kupować? Przecież nie kupuje się aby stały w ogrodzie i za dekorację robiły..

 8. sławek 7 Styczeń, 2018 am 31 07: 56 Odpowiadać

  Żeby w tym temacie robić jakiekolwiek zmiany, trzeba dać ludziom zarobić
  Niemiec poniżej 3000 Euro o pracy nie rozmawia{chyba że jest to polak}
  Wiadomo że oni mogą sobie na takie zmiany pozwolić.
  W Polsce takie zmiany się po prostu narzuca mimo że większość zarabia poniżej 2000 ale złotych

 9. PiotrekP 13 Wrzesień, 2018 pm 30 17: 15 Odpowiadać

  Sprawa nie dotyczy tylko Berlina, ale również innych miast. W tym np także Aachen – land Nadrenia Północna Westfalia. Nie wiem czy już, czy to od nowego roku, samochody będą oznaczone poszczególnymi naklejkami ( klasami ). Na chwilę obecna można wjechać na zielonej. Jeszcze można. Ale za niedługo będzie można wjechać tylko na niebieskiej. Czyli głównie będą wjeżdżać hybrydy.

 10. &Gool& 4 Październik, 2018 pm 31 19: 42 Odpowiadać

  Wszystkiemu winna geoinżynieria. Pooglądajcie sobie na Youtube. Przecież dawniej nie było gazu, fotowoltaliki, geotermalnych pomp ciepła, elektrowni wiatrowych. Wszystko opierało się na węglu i drzewie a śmieci też się paliły tonami. Ekolodzy mają rację, że trzeba walczyć o czystsze powietrze, ale najbardziej trzeba się przyglądać geoinżynierii właśnie.
  Geoinżynieria określa celowe działania mające na celu zmianę globalnego klimatu w celu minimalizacji zmian klimatycznych spowodowanych przez człowieka. Obejmuje wiele technik, ale dzieli się je na dwie kategorie: te, które usuwają dwutlenek węgla z atmosfery i te, które odbijają promienie słoneczne (np. rozpylanie aerozoli siarczanowych w stratosferze).

Czy zgadzasz się z autorem?