Udostępnij

Jak smog wpływa na nasze psy i koty?

16.02.2017

Powietrze w Polsce jest nadal fatalne, coraz więcej osób zakłada maseczki, żeby się chronić. I w tych maseczkach wychodzi na spacery ze swoimi psami. Ale czy zdaje sobie sprawę, że smog też szkodzi zwierzakom – i to nawet bardziej niż nam? O tym, co smog robi naszym braciom mniejszym mówi weterynarz, dr Paweł Stefanowicz.
Panie doktorze, jak to jest z naszymi zwierzakami? Tyle się mówi o tym, jak chronić siebie przed smogiem, ale przecież koty i psy też muszą być narażone.
Niestety, nie ma wielu metod. Możemy instalować w domach systemy rekuperacyjne do mechanicznej wentylacji i filtrowania powietrza. No i to mniej więcej tyle. Nie ma maseczek dla zwierząt, nie uchronimy ich.

 width=
Paweł Stefanowicz

Ale też mogą odczuwać negatywne skutki zanieczyszczenia, tak?
Oczywiście, narażone są wszystkie zwierzęta domowe mieszkające z nami w naszym zanieczyszczonym środowisku. Czyli szczególnie te przebywające na stałe w miastach. Dodatkowo, ponieważ zagęszczenie zanieczyszczeń jest większe przy powierzchni gruntu – żeby sobie to wyobrazić, wystarczy popatrzeć na to, jak wyglądają ulice i auta zabrudzone pyłem, zwierzęta domowe mogą odczuwać to bardziej niż my. Są małe, a więc cały czas przebywają blisko gruntu.
Pan to widzi w swojej przychodni? Macie więcej pacjentów z objawami, które mogą sugerować wpływ smogu?
Ja specjalizuję się w okulistyce i od dwóch albo trzech lat widzę częstsze występowanie zapaleń spojówek i objawów łzawienia. Wiele z tych przypadków nie daje się wytłumaczyć innymi pozaśrodowiskowymi czynnikami. Nasza przychodnia ma także profil ogólny, więc mamy pod opieką zwierzęta z różnymi chorobami, nie tylko oczu. I rzeczywiście – jest więcej zachorowań na nowotwory, zapalenia płuc i inne problemy ze strony górnych i dolnych dróg oddechowych.
Astma?
Astma występuje u kotów. Koty mają inną budowę drzewa oskrzelowego, ich rusztowanie chrzęstne kończy się bliżej tchawicy. Mają więcej receptorów w drzewie oskrzelowym i silniejszą mięśniówkę oskrzeli. To predysponuje do astmy. Nie znam danych liczbowych, ale mam wrażenie, że chorych kotów jest obecnie więcej niż kiedyś.
Mówi Pan, że zwierzaki są narażone, bo znajdują się blisko gruntu. W takim razie może nie wyprowadzać ich na spacery w czasie wysokich stężeń pyłów? Nauczyć, że zamiast spaceru można szybko wybiec na balkon?
Są właściciele, którzy mają małe psy – Ratlerki albo Yorkshire Terriery, które są nauczone korzystania z kuwety właśnie na balkonie. Wydaje mi się jednak, że to jest rozwiązanie wygodne dla właściciela ale niezbyt zgodne z psim behawiorem. Wręcz przeciwnie, pies potrzebuje ruchu, musi zaznaczać swój teren. To jest prozdrowotne, bo dzięki bieganiu po podwórku czy parku pies ćwiczy mięśnie. A że wdycha tym samym zanieczyszczone powietrze? Tu nie ma dobrego rozwiązania. Unikamy braku ruchu, ale narażamy się na oddychanie złym powietrzem. Nie ruszamy się, więc mamy nadwagę i słabą kondycję. Tak samo jest w przypadku psów. I dla nich ruch jest zbyt ważny, żeby z niego rezygnować.
Po spacerze kąpiemy psa?
Ja moim pacjentom zalecam zakrapianie oczu sztucznymi łzami każdorazowo po spacerze, żeby wypłukać czynniki mechaniczne, które mogą powodować podrażnienie worka spojówkowego. Pacjentom dermatologicznym zalecamy kąpiele, żeby spłukiwać z powierzchni sierści i ciała alergeny i zanieczyszczenia. Ale tak szczerze powiedziawszy, musimy robić wszystko, żeby walczyć nie z objawami, a przyczyną smogu. Nie jest rozwiązaniem spłukanie zanieczyszczeń, a zwalczenie ich źródła. To pomoże nam wszystkim – także naszym zwierzętom.
Paweł Stefanowicz – właściciel i kierownik  Przychodni Weterynaryjnej RETINA. Członek Europejskiego Stowarzyszenia Okulistów Weterynaryjnych. Skończył Wydział Medycyny Weterynaryjnej Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Specjalizuje się w leczeniu chorób wewnętrznych i chirurgii małych zwierząt domowych – ze szczególnym uwzględnieniem chorób narządu wzroku.

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.