Rząd dofinansuje zakładanie fotowoltaiki na dachach bloków i innych budynków wielorodzinnych. O preferencyjną pożyczkę będą mogły domagać się spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe – na razie tylko w Wielkopolsce. Po przeprowadzeniu projektu pilotażowego, program ma objąć całą Polskę.
W ubiegłym roku pisaliśmy o wrocławskiej elektrowni fotowoltaicznej na dachach bloków. „Wrocławska Elektrownia Słoneczna to 600 ton rocznie mniej emisji CO2, co odpowiada asymilacji gazu cieplarnianego przez około 150 hektarów lasu, czyli 50 tysięcy drzew. We Wrocławiu odpowiada to wielkości dwóch parków: Grabiszyńskiego i Szczytnickiego” – mówił nam współtwórca projektu Marek Dera.
Fotowoltaika na bloku otrzyma dofinansowanie
Teraz do Wrocławia będą mogły dołączyć spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe z Wielkopolski. Wszystko dzięki preferencyjnej pożyczce pod instalacje fotowoltaiczne o mocy do 50 kW. Program nie przewiduje limitu kwoty pożyczki, choć Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Poznaniu szacuje, że beneficjenci będą sięgać po kredyty w wysokości do 8 mln zł. Wtedy będzie przysługiwało im największe umorzenie.
Jak to działa? Jeśli wspólnota zdecyduje się na pożyczkę na instalację fotowoltaiki na blokach mieszkalnych, WFOŚiGW po zakończeniu spłaty umorzy 10 proc. kwoty. Jeśli zaś pieniądze zostaną przeznaczone na poprawienie efektywności energetycznej budynku (np. termomodernizację), umorzone zostanie 15 proc. pożyczki.
Panele słoneczne w bloku zagoszczą w 13 miejscach
Ministerstwo Klimatu obliczyło, że z paneli zamontowanych na 13 blokach w Poznaniu będzie można wyprodukować 500 kW zielonej energii rocznie. To dobra wiadomość dla mieszkańców – korzystanie z energii słonecznej oznacza niższe opłaty za energię elektryczną zużywaną na potrzeby części wspólnych – np. oświetlenia korytarzy, zasilania klimatyzacji, wind i bram garażowych, czy oświetlenia wokół budynków. Panele słoneczne w bloku mogą okazać się początkiem oszczędności mieszkańców.
Program jest realizowany we współpracy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz WFOŚiGW w Poznaniu. Pieniądze w łącznej kwocie 100 mln zł, pochodzić będą w 80 proc. z NFOŚiGW, a w 20 proc. z WFOŚiGW.
Zdjęcie: Alexander Gold/Shuttertock