Jak założyć panele słoneczne w bloku? Pomoże w tym rządowa dotacja

1585
2
Podziel się:

Rząd dofinansuje zakładanie fotowoltaiki na dachach bloków i innych budynków wielorodzinnych. O preferencyjną pożyczkę będą mogły domagać się spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe – na razie tylko w Wielkopolsce. Po przeprowadzeniu projektu pilotażowego, program ma objąć całą Polskę.

W ubiegłym roku pisaliśmy o wrocławskiej elektrowni fotowoltaicznej na dachach bloków. ” Wrocławska Elektrownia Słoneczna to 600 ton rocznie mniej emisji CO2, co odpowiada asymilacji gazu cieplarnianego przez około 150 hektarów lasu, czyli 50 tysięcy drzew. We Wrocławiu odpowiada to wielkości dwóch parków: Grabiszyńskiego i Szczytnickiego” – mówił nam współtwórca projektu Marek Dera.

Teraz do Wrocławia będą mogły dołączyć spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe z Wielkopolski dzięki preferencyjnej pożyczce pod instalacje fotowoltaiczne o mocy do 50 kW. Program nie przewiduje limitu kwoty pożyczki, choć Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Poznaniu szacuje, że beneficjenci będą sięgać po kredyty w wysokości do 8 mln zł. Wtedy będzie przysługiwało im największe umorzenie.

Jak to działa? Jeśli wspólnota zdecyduje się na pożyczkę na instalację fotowoltaiki, WFOŚiGW po zakończeniu spłaty umorzy 10 proc. kwoty. Jeśli zaś pieniądze zostaną przeznaczone na poprawienie efektywności energetycznej budynku (np. termomodernizację), umorzone zostanie 15 proc. pożyczki.

Ministerstwo Klimatu obliczyło, że z paneli zamontowanych na 13 blokach w Poznaniu będzie można wyprodukować 500 kW zielonej energii rocznie. To dobra wiadomość dla mieszkańców – korzystanie z energii słonecznej oznacza niższe opłaty za energię elektryczną zużywaną na potrzeby części wspólnych – np. oświetlenia korytarzy, zasilania klimatyzacji, wind i bram garażowych, czy oświetlenia wokół budynków.

Program jest realizowany we współpracy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz WFOŚiGW w Poznaniu. Pieniądze w łącznej kwocie 100 mln zł, pochodzić będą w 80 proc. z NFOŚiGW, a w 20 proc. z WFOŚiGW.

Zdjęcie: Alexander Gold/Shuttertock

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MirosławFelix Alex Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Felix Alex
Gość
Felix Alex

Czy potrzebujesz pieniędzy na projekt, biznes, podatki, rachunki i wiele innych
inne powody, nasze pożyczki są proste i tanie, skontaktuj się z nami już dziś. The
pożyczka, której potrzebujesz, możemy zorganizować każdą pożyczkę, która będzie odpowiadać twojemu
budżet, już od 3% oprocentowania, odpowiedz teraz przez e-mail:
Felixalexinvestment22@gmail.com

Mirosław
Gość
Mirosław

Komentarz a nie ma nic wspólnego z treścią artykułu “Jak założyć panele fotowoltaiczne w bloku ? Pomoże w tym rządowa dotacja”.
Proszę Administratora o usunięcie komentarza zawierającego reklamę prawdopodobnie firmy pożyczkowej tzw. lichwy.