Udostępnij

Jak zgłosić podejrzenie spalania śmieci? – Poradnik KAS

14.12.2021

Krakowski Alarm Smogowy przygotował broszurę odpowiadającą na pytanie: „jak zgłosić spalanie śmieci” odpowiednim służbom. Zawiera procedurę zgłoszenia, obowiązki poszczególnych służb i urzędów, a także skutki zdrowotne, jakie niesie z sobą wdychanie związków powstających w procesie spalania śmieci.

Zgłaszanie spalania śmieci

Jak zgłosić spalanie śmieci?

Jeśli podejrzewasz, że Twój sąsiad spala śmieci, zacznij od rozmowy.
Gdy te nie przyniosą skutku, zgłoś sprawę staży miejskiej lub w urzędzie miasta/gminy. Możesz to zrobić anonimowo.
Wójt, burmistrz i prezydent miasta sprawują kontrolę nad przestrzeganiem przepisów o ochronie środowiska, w tym zakazu spalania odpadów.
Programy ochrony powietrza nakładają na gminy obowiązek kontrolowania czy w domowych kotłach spalane są odpady. Brak straży gminnej nie zwalnia z tego obowiązku.

W przypadku bierności urzędników, nie warto dawać za wygraną. Dysponujemy możliwością złożenia zażalenia do WIOŚ, Rady Gminy lub zawiadomienia prokuratury o niedopełnieniu obowiązków.
Sprawę można także nagłośnić w mediach, np. społecznościowych. W przypadku mocnych podejrzeń o spalaniu śmieci zawiadomić można Policję, która wówczas ma obowiązek interwencji.

Sąsiad pali śmieci - gdzie zgłosić?

W jaki sposób sąsiad może zostać ukarany za palenie śmieci?

Kontrola, podczas której potwierdzone zostanie spalanie śmieci może zakończyć się:
–  mandatem od 20 do 500 złotych (w przypadku kontroli straży miejskiej),
–  karą grzywny do 5 000 złotych (jeśli sprawa trafi do sądu rejonowego).

Jak spalanie śmieci wpływa na nasze zdrowie?

Wpływ spalania śmieci na zdrowie

Wdychanie toksycznych związków chemicznych, powstających podczas spalania śmieci, nie jest obojętne dla naszego zdrowia. Szczególnie narażone na wpływ zanieczyszczeń są jednak dzieci.

Skutki spalania śmieci - zdrowie dzieci

Czym nie wolno ogrzewać domu?

Spalanie odpadów - czym nie wolno palić?
Palenie śmieci - czego nie wolno spalać

Zgodnie z polskim prawem, w piecach, kotłach i kominkach nie można spalać:
–  kolorowych gazet, opakowań na jajka, kartonów z nadrukami,
–  klejonych płyt wiórowych, płyt MDF,
–  książek,
–  lakierowanego drewna, framug, mebli, lakierowanych palet, odpadów drewnianych lakierowanych,
–  ubrań, kaloszy, gumowych opon, pieluch,
–  foliowych toreb, butelek PET.

Uchwały antysmogowe, czyli dodatkowe obostrzenia

Palenie w piecu - czego nie wolno spalać
Ekologiczne kotły i projekty domów a spalanie śmieci

Dodatkowo kwestia ta jest regulowana przez uchwały antysmogowe, obowiązujące w części województw.

Uchwały te zakazują spalania mułów i flotokoncentratów, czyli odpadów węglowych o bardzo drobnych uziarnieniu, a także węgla brunatnego i wilgotnej biomasy.
Ponadto uchwały te nakładają wymagania dotyczące instalowanych kotłów.

Pełną wersję broszury, w formacie PDF, można przeczytać tutaj.
Autorstwo: Krakowski Alarm Smogowy

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.