Udostępnij

Jak żyć bez śmieci i kupować mądrzej – Festiwal Zero Waste w sobotę w Krakowie

09.04.2019

Jak żyć bez odpadów? Czy w ogóle się da? Tego będzie można dowiedzieć się w Krakowie już w najbliższy weekend. 13 kwietnia odbędzie się tam pierwszy Festiwal Zero Waste. O tym, jak żyć jak najmniej zanieczyszczając planetę, opowiedzą eksperci. Teoria pójdzie w parze z praktyką, bo w planie również warsztaty i targi.
– Ten Festiwal jest o tym jak lepiej dbać o nasze otoczenie, produkując mniej odpadów i być bardziej eko. Ma dawać do myślenia. O przyszłości, zmianach klimatycznych, które mają bezpośredni wpływ na sposób w jaki żyjemy i jak sobie z tym radzić – mówi Aleksandra Niewczas, założycielka Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste i organizatorka festiwalu.

Uczestnicy dowiedzą się między innymi jak nie marnować jedzenia, posłuchają o tworzeniu nowych ubrań ze starych materiałów  i o tym, jak nie zwariować przy nowych zasadach segregacji odpadów. Organizatorzy nie zapomnieli również o temacie zmian klimatycznych. Wystąpią naukowcy i aktywiści, którzy będą służyć radą wszystkim, którzy odwiedzą w sobotę siedzibę Radia Kraków.  Będzie też coś dla ciała, czyli kuchnia zero waste, produkty fair-trade oraz ubrania i wyposażenie domu wykonane z ekologicznych materiałów. Organizatorzy pierwszą edycją wydarzenia chcą przyciągnąć przede wszystkim tych jeszcze niezdecydowanych.

– Chcemy aby to pierwsze wydarzenie przyciągnęło nie tylko osoby, które już działają w duchu zero waste, ale także tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę w tym temacie. To głównie z myślą o nich zaplanowaliśmy serię warsztatów dotyczących pieluchowania wielorazowego, które zostaną przygotowane przez Pieluchotekę, kompostowania, „czytania” metek na ubraniach (…) czy właściwego dbania o obuwie, poprowadzonego przez Czyste Buty. – dodaje Niewczas.

Smoglab jest patronem medialnym wydarzenia, a panel „Na ile wystarczy nam nasza planeta? Zmiany klimatyczne największym wyzwaniem ludzkości?” poprowadzi jedna z naszych dziennikarek – Katarzyna Kojzar.

Źródło obrazu: Shutterstock, Autorstwo: chris_tina

Czytaj również: Zero waste, czyli jak przestać produkować śmieci

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.