Jak żyć bez śmieci i kupować mądrzej – Festiwal Zero Waste w sobotę w Krakowie

2784
0
Podziel się:

Jak żyć bez odpadów? Czy w ogóle się da? Tego będzie można dowiedzieć się w Krakowie już w najbliższy weekend. 13 kwietnia odbędzie się tam pierwszy Festiwal Zero Waste. O tym, jak żyć jak najmniej zanieczyszczając planetę, opowiedzą eksperci. Teoria pójdzie w parze z praktyką, bo w planie również warsztaty i targi.
– Ten Festiwal jest o tym jak lepiej dbać o nasze otoczenie, produkując mniej odpadów i być bardziej eko. Ma dawać do myślenia. O przyszłości, zmianach klimatycznych, które mają bezpośredni wpływ na sposób w jaki żyjemy i jak sobie z tym radzić – mówi Aleksandra Niewczas, założycielka Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste i organizatorka festiwalu.

Uczestnicy dowiedzą się między innymi jak nie marnować jedzenia, posłuchają o tworzeniu nowych ubrań ze starych materiałów  i o tym, jak nie zwariować przy nowych zasadach segregacji odpadów. Organizatorzy nie zapomnieli również o temacie zmian klimatycznych. Wystąpią naukowcy i aktywiści, którzy będą służyć radą wszystkim, którzy odwiedzą w sobotę siedzibę Radia Kraków.  Będzie też coś dla ciała, czyli kuchnia zero waste, produkty fair-trade oraz ubrania i wyposażenie domu wykonane z ekologicznych materiałów. Organizatorzy pierwszą edycją wydarzenia chcą przyciągnąć przede wszystkim tych jeszcze niezdecydowanych.

– Chcemy aby to pierwsze wydarzenie przyciągnęło nie tylko osoby, które już działają w duchu zero waste, ale także tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę w tym temacie. To głównie z myślą o nich zaplanowaliśmy serię warsztatów dotyczących pieluchowania wielorazowego, które zostaną przygotowane przez Pieluchotekę, kompostowania, „czytania” metek na ubraniach (…) czy właściwego dbania o obuwie, poprowadzonego przez Czyste Buty. – dodaje Niewczas.

Smoglab jest patronem medialnym wydarzenia, a panel „Na ile wystarczy nam nasza planeta? Zmiany klimatyczne największym wyzwaniem ludzkości?” poprowadzi jedna z naszych dziennikarek – Katarzyna Kojzar.

Źródło obrazu: Shutterstock, Autorstwo: chris_tina

Czytaj również: Zero waste, czyli jak przestać produkować śmieci

Podziel się: