Udostępnij

Jak żyć bez śmieci i kupować mądrzej – Festiwal Zero Waste w sobotę w Krakowie

09.04.2019

Jak żyć bez odpadów? Czy w ogóle się da? Tego będzie można dowiedzieć się w Krakowie już w najbliższy weekend. 13 kwietnia odbędzie się tam pierwszy Festiwal Zero Waste. O tym, jak żyć jak najmniej zanieczyszczając planetę, opowiedzą eksperci. Teoria pójdzie w parze z praktyką, bo w planie również warsztaty i targi.
– Ten Festiwal jest o tym jak lepiej dbać o nasze otoczenie, produkując mniej odpadów i być bardziej eko. Ma dawać do myślenia. O przyszłości, zmianach klimatycznych, które mają bezpośredni wpływ na sposób w jaki żyjemy i jak sobie z tym radzić – mówi Aleksandra Niewczas, założycielka Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste i organizatorka festiwalu.

Uczestnicy dowiedzą się między innymi jak nie marnować jedzenia, posłuchają o tworzeniu nowych ubrań ze starych materiałów  i o tym, jak nie zwariować przy nowych zasadach segregacji odpadów. Organizatorzy nie zapomnieli również o temacie zmian klimatycznych. Wystąpią naukowcy i aktywiści, którzy będą służyć radą wszystkim, którzy odwiedzą w sobotę siedzibę Radia Kraków.  Będzie też coś dla ciała, czyli kuchnia zero waste, produkty fair-trade oraz ubrania i wyposażenie domu wykonane z ekologicznych materiałów. Organizatorzy pierwszą edycją wydarzenia chcą przyciągnąć przede wszystkim tych jeszcze niezdecydowanych.

– Chcemy aby to pierwsze wydarzenie przyciągnęło nie tylko osoby, które już działają w duchu zero waste, ale także tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę w tym temacie. To głównie z myślą o nich zaplanowaliśmy serię warsztatów dotyczących pieluchowania wielorazowego, które zostaną przygotowane przez Pieluchotekę, kompostowania, „czytania” metek na ubraniach (…) czy właściwego dbania o obuwie, poprowadzonego przez Czyste Buty. – dodaje Niewczas.

Smoglab jest patronem medialnym wydarzenia, a panel „Na ile wystarczy nam nasza planeta? Zmiany klimatyczne największym wyzwaniem ludzkości?” poprowadzi jedna z naszych dziennikarek – Katarzyna Kojzar.

Źródło obrazu: Shutterstock, Autorstwo: chris_tina

Czytaj również: Zero waste, czyli jak przestać produkować śmieci

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.