Udostępnij

Ile lat życia zabiera nam w Polsce smog? [FILM]

26.05.2021

– Osoby, które umrą na chorobę, do której przykłada się zanieczyszczenie powietrza, prawdopodobnie mogłyby żyć średnio 10 lat dłużej – mówi w naszym filmie epidemiolog dr hab. Michał Krzyżanowski z londyńskiego Imperial College. 47 tysięcy przedwczesnych zgonów w Polsce przypisuje się zanieczyszczeniom powietrza.

Mimo że o problemie jest coraz głośniej, smog wciąż uśmierca ponad 15 razy więcej osób niż wypadki drogowe. Eksperci w naszym filmie podkreślają: narażeni jesteśmy wszyscy, nie tylko osoby z chorobami układu oddechowego.

W naszym filmie omawiamy wpływ smogu na zdrowie

Jaki jest wpływ smogu na zdrowie?

– Zanieczyszczenie powietrza dostaje się do pęcherzyka płucnego, gdzie swobodnie przenika przez tak zwaną barierę pęcherzykową do krwiobiegu.
Dlatego dochodzi do zjawiska miażdżycy, do udarów, do zawałów – wyjaśnia dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Z kolei prof. Ewa Czarnobilska zauważa w rozmowie ze SmogLabem, że zanieczyszczenie powietrza prowadzi do rozwoju chorób alergicznych, nawet u osób, którzy nie mają wrodzonej alergii. – Dochodzi do atopowego zapalenia skóry, alergicznego nieżytu nosa, astmy oskrzelowej, również u osób nieatopowych – wylicza.

„Każdy mikrogram pyłów mniej to uratowane życie”

Smog ma wpływ na wszystkich – nawet jeśli nie przyczyni się do poważnej choroby, powoduje starzenie się organizmu. Zagrożone jest także nasze zdrowie umysłowe – badania wskazują, że u osób mieszkających w zanieczyszczonym powietrzu, mózg starzeje się dwukrotnie szybciej.

Szczególnie niepokojące są konsekwencje, które ponoszą dzieci i to już na najwcześniejszym etapie, czyli w brzuchu matki.

Dr hab. Krzyżanowski apeluje: – Każdy mikrogram tych pyłów mniej w powietrzu to jakieś uratowane życie; jakieś choroby, które nie będą leczone w szpitalu. To nie stanie się z dnia na dzień, ale to naprawdę trzeba przyspieszyć .

Zdjęcie: Martyna Taras

Subskrybcja naszego kanału YouTube TUTAJ.

Film powstał dzięki środkom Clean Air Fund

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.