Ile lat życia zabiera nam w Polsce smog? [FILM]

Podziel się:
lekarz piotr dąbrowiecki

– Osoby, które umrą na chorobę, do której przykłada się zanieczyszczenie powietrza, prawdopodobnie mogłyby żyć średnio 10 lat dłużej – mówi w naszym filmie epidemiolog dr hab. Michał Krzyżanowski z londyńskiego Imperial College. 47 tysięcy przedwczesnych zgonów w Polsce przypisuje się zanieczyszczeniom powietrza.

Mimo że o problemie jest coraz głośniej, smog wciąż uśmierca ponad 15 razy więcej osób niż wypadki drogowe. Eksperci w naszym filmie podkreślają: narażeni jesteśmy wszyscy, nie tylko osoby z chorobami układu oddechowego.

W naszym filmie omawiamy wpływ smogu na zdrowie

Jaki jest wpływ smogu na zdrowie?

– Zanieczyszczenie powietrza dostaje się do pęcherzyka płucnego, gdzie swobodnie przenika przez tak zwaną barierę pęcherzykową do krwiobiegu.
Dlatego dochodzi do zjawiska miażdżycy, do udarów, do zawałów – wyjaśnia dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Z kolei prof. Ewa Czarnobilska zauważa w rozmowie ze SmogLabem, że zanieczyszczenie powietrza prowadzi do rozwoju chorób alergicznych, nawet u osób, którzy nie mają wrodzonej alergii. – Dochodzi do atopowego zapalenia skóry, alergicznego nieżytu nosa, astmy oskrzelowej, również u osób nieatopowych – wylicza.

„Każdy mikrogram pyłów mniej to uratowane życie”

Smog ma wpływ na wszystkich – nawet jeśli nie przyczyni się do poważnej choroby, powoduje starzenie się organizmu. Zagrożone jest także nasze zdrowie umysłowe – badania wskazują, że u osób mieszkających w zanieczyszczonym powietrzu, mózg starzeje się dwukrotnie szybciej.

Szczególnie niepokojące są konsekwencje, które ponoszą dzieci i to już na najwcześniejszym etapie, czyli w brzuchu matki.

Dr hab. Krzyżanowski apeluje: – Każdy mikrogram tych pyłów mniej w powietrzu to jakieś uratowane życie; jakieś choroby, które nie będą leczone w szpitalu. To nie stanie się z dnia na dzień, ale to naprawdę trzeba przyspieszyć .

Zdjęcie: Martyna Taras

Subskrybcja naszego kanału YouTube TUTAJ.

Film powstał dzięki środkom Clean Air Fund

Podziel się: