Udostępnij

Ile lat życia zabiera nam w Polsce smog? [FILM]

26.05.2021

– Osoby, które umrą na chorobę, do której przykłada się zanieczyszczenie powietrza, prawdopodobnie mogłyby żyć średnio 10 lat dłużej – mówi w naszym filmie epidemiolog dr hab. Michał Krzyżanowski z londyńskiego Imperial College. 47 tysięcy przedwczesnych zgonów w Polsce przypisuje się zanieczyszczeniom powietrza.

Mimo że o problemie jest coraz głośniej, smog wciąż uśmierca ponad 15 razy więcej osób niż wypadki drogowe. Eksperci w naszym filmie podkreślają: narażeni jesteśmy wszyscy, nie tylko osoby z chorobami układu oddechowego.

W naszym filmie omawiamy wpływ smogu na zdrowie

Jaki jest wpływ smogu na zdrowie?

– Zanieczyszczenie powietrza dostaje się do pęcherzyka płucnego, gdzie swobodnie przenika przez tak zwaną barierę pęcherzykową do krwiobiegu.
Dlatego dochodzi do zjawiska miażdżycy, do udarów, do zawałów – wyjaśnia dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Z kolei prof. Ewa Czarnobilska zauważa w rozmowie ze SmogLabem, że zanieczyszczenie powietrza prowadzi do rozwoju chorób alergicznych, nawet u osób, którzy nie mają wrodzonej alergii. – Dochodzi do atopowego zapalenia skóry, alergicznego nieżytu nosa, astmy oskrzelowej, również u osób nieatopowych – wylicza.

„Każdy mikrogram pyłów mniej to uratowane życie”

Smog ma wpływ na wszystkich – nawet jeśli nie przyczyni się do poważnej choroby, powoduje starzenie się organizmu. Zagrożone jest także nasze zdrowie umysłowe – badania wskazują, że u osób mieszkających w zanieczyszczonym powietrzu, mózg starzeje się dwukrotnie szybciej.

Szczególnie niepokojące są konsekwencje, które ponoszą dzieci i to już na najwcześniejszym etapie, czyli w brzuchu matki.

Dr hab. Krzyżanowski apeluje: – Każdy mikrogram tych pyłów mniej w powietrzu to jakieś uratowane życie; jakieś choroby, które nie będą leczone w szpitalu. To nie stanie się z dnia na dzień, ale to naprawdę trzeba przyspieszyć .

Zdjęcie: Martyna Taras

Subskrybcja naszego kanału YouTube TUTAJ.

Film powstał dzięki środkom Clean Air Fund

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.