Udostępnij

Jane Godall: jesteśmy skończeni, jeżeli ludzkość nie wyciągnie wniosków z pandemii

08.06.2020

Każdego dnia miliony ludzi zabierają głos w sprawach, na których się nie znają. Większość tych głosów nie jest warta uwagi, ale razem tworzą szum zagłuszający wszystko to, co ważne. Są różne metody nawigowania w szumie informacyjnym. Jedną z nich jest słuchanie z uwagą tego, co mówią ludzie ciekawi i posiadający wiedzę. Tacy jak dr Jane Godall, która jest zaliczana do grona kilku najlepszych prymatologów na świecie.

Znalazła się w nim za sprawą swoich badań nad szympansami, które od lat 60. XX wieku prowadzi w Parku Narodowym Gombe w Tanzanii. Naszych ewolucyjnych kuzynów przez kilkadziesiąt lat obserwowała w środowisku naturalnym. Poznała dzięki temu nie tylko ich zwyczaje, ale też to, jak wyglądają relacje człowieka z dziką przyrodą w afrykańskiej dżungli. Dziś raz po raz zabiera głos, by powiedzieć, co myśli o genezie pandemii koronawirusa i o tym, kto i co ponosi za nią odpowiedzialność.

W ubiegłym tygodniu dr Jane Godall brała udział w konferencji zorganizowanej przez organizację Compassion in World Farming, która swoją uwagę skupia na negatywnych skutkach przemysłowej hodowli zwierząt oraz eksploatacji dzikiej przyrody. Konferencja była poświęcona ryzyku pojawienia się kolejnych odzwierzęcych wirusów, które jest związane z wdzieraniem się człowieka do kolejnych nisz ekologicznych oraz nadmierną eksploatacją dżungli i surowców naturalnych.

Dr Jane Godall na tanzańskim znaczku pocztowym. Źródło: spatuletail/shutterstock.com.
Dr Jane Godall na tanzańskim znaczku pocztowym. Źródło: spatuletail/shutterstock.com.

Dr Jane Godall mówiła w jej trakcie tak: – Jeżeli nie zaczniemy robić rzeczy inaczej, jesteśmy skończeni. W ten sposób nie pociągniemy już za długo. – I wzywała, by zmienić obecny system produkcji żywności oraz zakończyć niszczenie kolejnych ekosystemów. Poruszyła też kwestię odpowiedzialności za obecny kryzys wywołany przez pojawienie się pandemii SARS-CoV-2, która – jak się obecnie uważa – rozpoczęła się, kiedy wirus przeniósł się z nietoperza na człowieka.

– Sami ściągnęliśmy to na siebie, przez nasz absolutny brak szacunku dla zwierząt oraz środowiska. Nasz brak szacunku dla dzikich zwierząt oraz nasz bark szacunku dla zwierząt hodowlanych stworzyły sytuację, w której choroby mogą przenosić się na ludzi – mówiła 86-letnia nestorka prymatologii. – Doszliśmy do punktu zwrotnego w naszej relacji ze światem natury. Jedną z lekcji, które musimy wyciągnąć z tego kryzysu, jest to, że trzeba zmienić nasze postępowanie. Naukowcy ostrzegają, że dla uniknięcia przyszłych kryzysów, musimy drastycznie zmienić naszą dietę i przejść na pożywienie oparte o rośliny. Musimy to zrobić dla dobra zwierząt, planety i dla zdrowia naszych dzieci – dodawała.

Podczas konferencji prezentowano także nowy plan walki z utratą różnorodności biologicznej, który przygotowały instytucje Unii Europejskiej. Nowa strategia ma wprowadzić zmiany w mechanizmach Wspólnej Polityki Rolnej. Zakłada, że do 2030 roku co najmniej 25 proc. powierzchni upraw rolnych we Wspólnocie Europejskiej będzie miało charakter rolnictwa ekologicznego. A 10 proc. będziecie przeznaczone na przestrzenie zapewniające wysoką różnorodność biologiczną. W tym ugory, żywopłoty, krzewy oraz stawy. Plany dotyczą także ograniczenia zużycia pestycydów i nawozów sztucznych oraz zmniejszenia o połowę sprzedaży antybiotyków stosowanych w hodowli zwierząt.

Fot. kadr z filmu „Jane”, który jest dostępny na Netflixie.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.