Udostępnij

Jeden bilet na komunikację po całej aglomeracji. Taki plan ma Wrocław

24.06.2020

Władze Wrocławia ogłosiły przetarg na analizę dotyczącą funkcjonowania jednej karty miejskiej, umożliwiającej podróżowanie komunikacją publiczną zarówno po stolicy Dolnego Śląska, jak i okolicznych gminach. Wybrana firma przyjrzy się możliwościom zintegrowania transportu publicznego we Wrocławskim Obszarze Funkcjonalnym (WrOF).

W maju Wrocław ogłosił przetarg dotyczący przygotowania dokumentu „Analiza funkcjonalno-finansowa opracowania i wdrożenia koncepcji wspólnego systemu biletowego we Wrocławskim Obszarze Funkcjonalnym”. Mimo trudności, wynikających z różnorodnej oferty transportowej poszczególnych gmin, Wrocław chce więc sprawdzić, czy możliwe jest podróżowanie na jednym bilecie po aglomeracji.

Jak wynika ze szczegółów zamówienia, analiza ma dotyczyć wspólnego systemu biletów komunikacji zbiorowej dla 15 jednostek samorządowych wchodzących w skład WrOF: Wrocławia oraz gmin Jelcz-Laskowice, Kąty Wrocławskie, Siechnice, Trzebnica, Oborniki Śląskie, Sobótka, Oleśnica,Długołęka, Czernica, Żórawina, Kobierzyce, Miękinia, a także Wisznia Mała.

Zgłaszające się do przetargu firmy muszą wziąć jednak pod uwagę trudności, wynikające z oddzielnych systemów transportu poszczególnych gmin. Urzędnicy w zamówieniu zwracają uwagę m.in. na taką możliwość, że gminny transport wykracza poza gminę i sam WrOF.

„Elementem opracowania winien być także dokument zawierający wstępną koncepcję wdrożenia i funkcjonowania systemu planowania podróży z funkcjonalnością sprzedaży biletów na terenie Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego” – możemy przeczytać w opisie przedmiotu zamówienia. „Celem wskazanych działań jest poprawa atrakcyjności oferty publicznego transportu zbiorowego, co przyczyni się do zwiększenia jego udziału w podróżach” – podkreślili w dokumencie wrocławscy urzędnicy,

Podróżowanie na jednym bilecie może być szansą na integrację regionu, ułatwiając codzienne życie mieszańcom gmin wokół Wrocławia. A szczególnie tych, którzy pracę w stolicy Dolnego Śląska wiążą z zamieszkiwaniem z dala od centrum wielkiego miasta.

„Takie zintegrowanie sprawi, że mieszkańcy, którzy dojeżdżają do Wrocławia, nie będą musieli kupować tak jak teraz dwóch, a czasem trzech biletów, ale swoje podróże będą odbywać na jednym bilecie” – mówi Jakub Bronowicki, wójt gminy Wisznia Mała, cytowany przez Gazetę Wrocławską.

_

Zdjęcie: Shutterstock/smereka

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.