Udostępnij

Jeden komin truje całą okolicę. Chcą, by miasto wydało nakaz wymiany kopciucha

17.10.2019

Rybnicki Alarm Smogowy od około dwóch lat walczy o usunięcie kopcącego pieca jednego z mieszkańców miasta. W końcu sprawa trafiła do… Jastrzębia Zdroju. Tamtejszy urząd miasta podejmie decyzję, która może znacząco przysłużyć się walce o czyste powietrze w Polsce.


Działacze postanowili oprzeć się na artykule 363 prawa ochrony środowiska. Dzięki niemu wójt, burmistrz lub prezydent miasta może nakazać mieszkańcowi zaprzestanie działań dewastujących środowisko.  W tym przypadku chodziło właśnie o niepokojąco gęsty dym wydostający się z jednego z kominów. Problem w tym, że pochodził on z pieca spełniającego obecnie obowiązujące na terenie województwa śląskiego normy.

– Ten wniosek złożyliśmy już w 2017 roku. Wskazaliśmy tam, że kopcący piec powinien być wymieniony na kocioł piątej klasy lub inny system grzewczy, na który można uzyskać miejskie dofinansowanie. – mówi Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego – Najpierw prezydent umorzył to postępowanie. Stwierdził, że kocioł spełnia normy, i że nie może zmusić właściciela do zmiany pieca. – wyjaśnia Kuczma. To dlatego, że kotły „pozaklasowe” mogą być na Śląsku używane do 2022 roku – jeśli tylko będą miały mniej niż 10 lat.

Aktywiści zaskarżyli decyzję do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. To uchyliło decyzję prezydenta o umorzeniu postępowania stwierdzając, że dym rzeczywiście może przyczyniać się do dewastacji środowiska. Poza tym okazało się, że rybnicki urząd miasta rozstrzygając o wymianie feralnego pieca byłby sędzią we własnej sprawie. To dlatego, że zasięg zanieczyszczeń z kopcącego komina obejmował również miejskie działki. Dlatego sprawę przekazano do magistratu sąsiedniego Jastrzębia Zdroju. Od tamtej pory  przycichła, jednak ostatnio w Biuletynie Informacji Publicznej ukazała się informacja o powtórnych oględzinach pieca. Może się więc okazać, że koniec końców zostanie on usunięty.

–  To pierwsza taka sprawa w Polsce. Gdyby zakończyła się wymianą zanieczyszczającego środowisko kotła, to bardzo przysłuży się Krakowowi. – podkreśla Kuczma. To dlatego, że krakowski urząd miasta również potrzebuje narzędzia do pozbywania się nieekologicznych pieców z mieszkań i domów, gdzie nie zostały one wymienione. A tego wymaga uchwała antysmogowa, która zakazuje w mieście ogrzewania budynków paliwami stałymi. – To jest przepis, na podstawie którego prezydent może wydać decyzję o usunięciu pieca. – zaznacza działacz z Rybnika.

Powtórne oględziny pieca były ustalone na czwartek. Ich wyniki powinniśmy poznać w najbliższym czasie. Kiedy decyzja w tej sprawie? Miejmy nadzieję, że nie za kolejne dwa lata.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.