Udostępnij

Jeden z najcenniejszych parków Europy został uratowany przed dewastacją

27.05.2020

Bułgarskie władze planowały zagospodarować znaczącą część parku narodowego Pirin, który od 1983 roku znajduje się na liście dziedzictwa ludzkości UNESCO. Słowo „zagospodarowanie” oznaczało w tym wypadku zgodę na wycinki na połowie powierzchni parku i prowadzenie prac budowlanych na 2/3 obecnie chronionego terenu. Wielu Bułgarów protestowało przeciwko temu od lat. W tym miesiącu wygrali w sądzie.

Serwis Emerging Europe poinformował, że wieloletnia batalia Bułgarów walczących o to, by ochronić cenne przyrodniczo lasy parku Pirin, zakończyła się sukcesem. Sędziowie najwyższej instancji sądu administracyjnego w kraju orzekli, że zmiany były sprzeczne ze zobowiązaniami podjętymi w ramach programu Natura 2000. Powołali się także na regulacje dotyczące ochrony przyrody.

Plany zagospodarowania znacznej części parku pojawiły się w 2016 roku. Organizacją, która zdecydowała się rzucić im wyzwanie, był WWF. Jego pracownicy, wraz ze Stowarzyszeniem Bułgarskich Parków, złożyli do sądu skargę, w której wskazali, że urzędnicy nie przeprowadzili oceny wpływu decyzji na środowisko. W 2018 roku doszło w Sofii do dużych demonstracji sprzeciwu wobec planów zagospodarowania parku Pirin.

Czytaj także: Tory i drogi przez parki, bagna, dolinki. Projekt CPK wywołuje kontrowersje

Sam Pirin to jedna z przyrodniczych perełek Europy. Na 40 tys. hektarów znajdują się piękne góry, które wznoszą się na 2000 metrów nad poziom morza oraz ponad 70 jezior polodowcowych. Jest to też jeden z działających naturalnych ekosystemów. W starych – liczących setki lat – lasach Pirin żyją między innymi niedźwiedzie, wilki oraz wiele rzadkich gatunków ptaków.

Plany rozwoju związane były między innymi z dążeniem do rozbudowy kurortu narciarskiego Bansko. Ten w zamierzeniu bułgarskich polityków miał stać się największym tego rodzaju miejscem w tej części Europy.

Bansko
Bansko

Wygląda jednak na to, że te zamierzenia trzeba będzie zweryfikować.

– Ostateczna decyzja Najwyższego Sądu Administracyjnego to kamień milowy dla ochrony przyrody i rządów prawa w kraju. Nie tylko przez to, jak rozstrzygnięto sprawę, ale też przez wyznaczenie nowych standardów, które w przyszłości pozytywnie wpłyną na tereny chronione i te zaliczane do programu Natura 2000 – komentowała Vesselina Kavrakowa, szefowa bułgarskiego WWF.

Fot. Góry Pirin. Shutterstock/Albena Markova.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.