Udostępnij

Jedna czwarta budżetu UE na walkę ze zmianami klimatu? Osiem państw przekonuje, że transformacja „pójdzie w parze z dobrobytem”

08.05.2019

Przed czwartkowym szczytem Rady UE w rumuńskim Sybinie do mediów wyciekło oświadczenie 8 państw, domagających się zdecydowanych działań w obronie klimatu. We wspólnej deklaracji – sygnowanej przez władze Francji, Belgii, Danii, Luksemburga, Holandii, Portugalii, Hiszpanii i Szwecji – pojawiła się propozycja, by 25 proc. unijnego budżetu przeznaczyć na walkę ze zmianami klimatycznymi.

Jak wynika z informacji opublikowanych m.in. przez BBC oraz Forbesa, w oświadczeniu rozesłanym do szefów poszczególnych państw członkowskich wspomniana ósemka wezwała do zdecydowanych działań na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym: ograniczenia emisji CO2 do roku 2030 oraz całkowitej redukcji najpóźniej do roku 2050.

Koalicja państw chce, by na ten cel przeznaczyć 25 proc. unijnego budżetu, przy równoczesnym wstrzymaniu dotacji dla inwestycji niekorzystnie wpływających na klimat.

Transformacja „w parze z dobrobytem”

Jak donosi BBC, w dokumencie stwierdzono, że zmiany klimatyczne stanowią poważne zagrożenia dla naszej przyszłości, a skutki zachodzących zmian odczuwalne są już dziś – w postaci fali upałów oraz zeszłorocznych pożarów. Powołano się również na niepokój obywateli, wyrażony w postaci niedawnych protestów.

Podkreślono ponadto, że sfinansowane w ten sposób rozwiązania „pójdą w parze z dobrobytem” oraz będą stanowić pozytywny przykład dla innych państwa świata.

Podczas rozpoczynającego się w czwartek szczytu państwa członkowskie omawiać będą program strategiczny UE na lata 2019-2024. Podejmowane mają być m.in. tematy związane z energetyką, a także ochroną klimatu.

Gospodarzem spotkania będzie Klaus Iohannis – prezydent Rumunii, aktualnie sprawującej prezydencję w Radzie Unii Europejskiej – natomiast poprowadzi je przewodniczący Rady Europejskiej – Donald Tusk.

 

Źródła: Climate Action Network. BBC, Forbes, Rada Unii Europejskiej

Zdjęcie: Shutterstock/Efired

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.