Udostępnij

Jedynie 3 proc. ekosystemów świata nie zostało zmienionych. Wiele jednak można naprawić

18.04.2021

Najnowsze badania wskazują, że jedynie 2-3 proc. powierzchni Ziemi może pozostawać w stanie nienaruszonym ekologicznie za sprawą działalności człowieka. Wprowadzenie niewielkiej liczby gatunków mogłoby jednak przywrócić pierwotny charakter 20 proc. terenów planety.

Najnowszą analizę na temat wpływu człowieka na ziemskie ekosystemy opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Frontiers in Forests and Global Change„.

Według wyliczeń międzynarodowego zespołu naukowców nienaruszony stan może zachowywać jedynie 2-3 proc. powierzchni planety. W większości tereny te znajdują się w lasach tropikalnych Amazonii i Kongo, we wschodniej Syberii i północnej Kanadzie oraz na Saharze. Co szczególnie istotne, jedynie 11 proc. wspomnianych terenów znajduje się na obszarach chronionych.

Autorzy badania podkreślają, że nie istnieje jedna definicja stanu nienaruszonego przez człowieka. We wcześniejszych analizach szacowano wielkość niezmienionych obszarów na 20-40 proc. powierzchni planety. W tym badaniu wzięto uwagę szersze spektrum zmian, obejmujące nie tylko zanik siedlisk, ale i m.in. spadek populacji gatunków kluczowych dla określonych ekosystemów.

Wyniki analizy wnoszą jednak również odrobinę optymizmu. Okazuje się, że w przypadku 20 proc. terenów planety odtworzenie stanu nienaruszonego wymaga ponownego wprowadzenia kilku gatunków (ważnych dla poszczególnych ekosystemów). By działania te mogły być skuteczne, wpływ człowieka na określone obszary musiałby pozostawać niewielki.

_

Z całością przytoczonych badań można zapoznać się tutaj.

Korzystałem m.in. z informacji opublikowanych na blogu Frontiers.

Zdjęcie: Shutterstock/Marten_House

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.