Udostępnij

Jeśli nie zacznie padać, to maj w Anglii będzie najsuchszy od 1896 roku

28.05.2020

„The Independent” donosi, że jeżeli w tym tygodniu w Wielkiej Brytanii nie zacznie padać, to Wyspy zarejestrują najsuchszy maj od czasu rozpoczęcia pomiarów. Te zaczęto prowadzić w 1896 roku.

Prognoza nie jest optymistyczna i meteorolodzy przewidują jedynie niewielkie opady nad częścią Szkocji i północnym zachodem kraju. Nad innymi obszarami Wysp ma być słonecznie i spragnione deszczu brytyjskie trawniki oraz parki będą nadal wysychać. Susza jest najmocniej odczuwana w Anglii. Całe Wyspy zarejestrowały dotąd w maju 45 proc. typowej średniej miesięcznych opadów. Anglia – zaledwie 16 proc.

Było tam także słoneczniej niż na północy. W całej Wielkiej Brytanii zarejestrowano w maju zaledwie 31,5 mm deszczu. To niewiele więcej niż w 1896 roku, kiedy jego poziom wyniósł 19,1 mm. W samej Anglii jest już jednak gorzej – dotąd spadło 9,1 mm deszczu. Są miejsca, gdzie od początku maja zarejestrowano zaledwie 2 mm opadów. 124 lata temu zanotowane opady nad południem Wysp wyniosły 11,3 mm.

Na sytuację wpływają też wysokie temperatury. W weekend w Wielkiej Brytanii ma być około 28 stopni Celsjusza, a cały maj był cieplejszy od średniej. Tegoroczna wiosna jest czwartą najsuchszą w historii pomiarów prowadzonych w Wielkiej Brytanii.

– Są duże szanse, że pobijemy rekord wszechczasów i maj będzie najsuchszy od 1896 roku – komentowała Nicola Maxey z Met Office.

Władze ogłosiły, że wkrótce mogą być potrzebne ograniczenia związane z wykorzystywaniem wody w gospodarstwach domowych.

Meteorolodzy zapowiadają jednak, że w czerwcu jest szansa na większe opady.

Fot. Shutterstock

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.