Udostępnij

Jeśli nie zacznie padać, to maj w Anglii będzie najsuchszy od 1896 roku

04.12.2023

„The Independent” donosi, że jeżeli w tym tygodniu w Wielkiej Brytanii nie zacznie padać, to Wyspy zarejestrują najsuchszy maj od czasu rozpoczęcia pomiarów. Te zaczęto prowadzić w 1896 roku.

Prognoza nie jest optymistyczna i meteorolodzy przewidują jedynie niewielkie opady nad częścią Szkocji i północnym zachodem kraju. Nad innymi obszarami Wysp ma być słonecznie i spragnione deszczu brytyjskie trawniki oraz parki będą nadal wysychać. Susza jest najmocniej odczuwana w Anglii. Całe Wyspy zarejestrowały dotąd w maju 45 proc. typowej średniej miesięcznych opadów. Anglia – zaledwie 16 proc.

Było tam także słoneczniej niż na północy. W całej Wielkiej Brytanii zarejestrowano w maju zaledwie 31,5 mm deszczu. To niewiele więcej niż w 1896 roku, kiedy jego poziom wyniósł 19,1 mm. W samej Anglii jest już jednak gorzej – dotąd spadło 9,1 mm deszczu. Są miejsca, gdzie od początku maja zarejestrowano zaledwie 2 mm opadów. 124 lata temu zanotowane opady nad południem Wysp wyniosły 11,3 mm.

Na sytuację wpływają też wysokie temperatury. W weekend w Wielkiej Brytanii ma być około 28 stopni Celsjusza, a cały maj był cieplejszy od średniej. Tegoroczna wiosna jest czwartą najsuchszą w historii pomiarów prowadzonych w Wielkiej Brytanii.

– Są duże szanse, że pobijemy rekord wszechczasów i maj będzie najsuchszy od 1896 roku – komentowała Nicola Maxey z Met Office.

Władze ogłosiły, że wkrótce mogą być potrzebne ograniczenia związane z wykorzystywaniem wody w gospodarstwach domowych.

Meteorolodzy zapowiadają jednak, że w czerwcu jest szansa na większe opady.

Fot. Shutterstock

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.