Jest projekt zmiany dachu odbudowanej Notre Dame w elektrownię słoneczną, która zapewni prąd okolicy

7921
1
Podziel się:

Francuski rząd ogłosił międzynarodowy konkurs na nowy dach katedry Notre Dame, po tym jak stary został kompletnie zniszczony w pożarze. Odpowiedziało na niego bardzo wielu architektów, ale wśród projektów jeden zwrócił na siebie szczególną uwagę mediów.

Nie oznacza to oczywiście, że zostanie zrealizowany, ale idea jest warta pokazania.

Otóż pracownia Vincent Callebaut Architectures przygotowała projekt, którego realizacja zmieniłaby dach katedry w elektrownię słoneczną. Założono, że jej moc pozwoliłaby zaopatrzyć w prąd nie tylko sam budynek, ale też jego sąsiedztwo. Założono między innymi, że energia będzie magazynowa z pomocą ogniw wodorowych.

Dodatkowo przestrzeń pod nowym dachem miałaby zostać wykorzystana do stworzenia ogrodu, w którym każdy metr kwadratowy mógłby rocznie zapewnić 25 kilogramów owoców i warzyw. Co oznacza, że w sumie dałoby się wyprodukować 21 ton żywności rocznie. Ta – w założeniu – miałaby być rozdawana za darmo ubogim mieszkańcom Paryża.

Wizualizacje pochodzą ze strony projektanta, czyli pracowni Vincent Callebaut Architectures, gdzie można obejrzeć o wiele więcej – TUTAJ. Można tam przeczytać także – w językach angielskim oraz francuskim – więcej o szczegółach projektu.

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Tomek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tomek
Gość

Trochę jak skóra węża wygląda ten dach, ale jeśli jest ekologiczny to spoko 🙂