Udostępnij

Jeże, budząc się z hibernacji, są odwodnione. Żeby pomóc, wystarczy jedna rzecz

26.03.2022

Susza panująca od początku marca w niemalże w całym kraju ma również wpływ na życie zwierząt. W szczególnie trudnej sytuacji są jeże. Ich życie zależy od tego jak szybko po przebudzeniu z hibernacji znajdą wodę.

O problemach jeży w trakcie suszy i działaniach mogących im pomóc opowiada nam Oktawian Szwed z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Jeżurkowo”.

Jeże budzą się odwodnione

Jeże wybudzają się z hibernacji od pierwszej dekady marca, nawet do kwietnia. Moment, w którym to nastąpi zależy od kilku czynników. Jak wyjaśnił SmogLabowi Oktawian Szwed, prezes zarządu Fundacji Na Rzecz Ochrony Dzikich Zwierząt PRIMUM, pracujący w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Jeżurkowo”, decydujące są wielkość zwierzęcia, parametry jego organizmu i zgromadzone zasoby energetyczne. Istotny jest również moment, w którym dane zwierzę zapadło w sen zimowy. Jeże zapadają w hibernację od początku listopada do końca grudnia. Panująca w  kraju susza sprawia, że małe ssaki mają utrudniony dostęp do wody.

– Ta sytuacja dotyczy wszystkich zwierząt w trakcie hibernacji. Jest to stan, w którym zwalnia im przemiana materii, oddech i bicie serca. To ostatnie nawet do kilku uderzeń na minutę – mówi Oktawian Szwed.

Dodatkowo jeżom zmienia się metabolizm, a w trakcie tego procesu wykorzystywana jest woda w organizmie. W związku z tym organizm się odwadnia. Po czym poznać odwodnionego jeża? Taki osobnik ma zapadnięte boki i wydłużone ciało. Można też zauważyć zapadnięte oczy i „nieobecny” wzrok.

– Jeż budzi się bardzo odwodniony, czasem aż się zatacza. Te biedne zwierzęta nie są w stanie odnaleźć wody. Od tego, jak szybko ją znajdą, zależy ich życie – ostrzega prezes Fundacji Na Rzecz Ochrony Dzikich Zwierząt PRIMUM.

Czytaj także: Susza zbiera żniwa w Polsce. Wysychają rzeki i gleba, rośnie zagrożenie pożarowe

Wystawiając miskę z wodą ratujemy jeżom życie

Jeże często żyją wokół nas – w ogrodach i miastach. Jeśli wiemy, że jeże występują w pobliżu, warto wystawić dla nich miskę z wodą. Dla tych zwierząt jest to – dosłownie – sprawa życia i śmierci. Warto dodać, że im mniejsze zwierzę, tym łatwiej się odwadnia. Z kolei większe zwierzęta są w stanie dłużej przeżyć bez dostępu do wody. Właśnie dlatego, stawianie misek z wodą w ogródkach, na osiedlach, w parkach i na wszelkich terenach zielonych pomaga ratować te małe ssaki przed śmiercią z odwodnienia. Im więcej wody wystawimy, tym większa szansa, że jeż na nią trafi podczas swojej wędrówki. A, wbrew pozorom, zwierzęta te pokonują bardzo duże odległości.

– Jeden jeż żyjący w mieście ma spory teren, na którym bytuje. Poza miastem – jeszcze większy. Ssaki te przemieszczają się w nocy, pokonując (jak na nie) bardzo duże, kilkukilometrowe odległości –powiedział SmogLabowi Oktawian Szwed.

Zdjęcie tytułowe: Thanisnan Sukprasert/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.