Udostępnij

„Jodła wstydu”. W Warszawie protestujący domagali się ochrony Puszczy Karpackiej

13.08.2019

We wtorek pod siedzibą Lasów Państwowych i Ministerstwem Środowiska w Warszawie odbył się protest przeciwko wycince drzew oraz polowaniom w Puszczy Karpackiej. Wydarzenie zorganizowała Inicjatywa Dzikie Karpaty, a wsparła je m.in. warszawska grupa Extinction Rebellion. W ramach happeningu pod siedziby LP i MŚ przywieziono fragment ściętego drzewa, pochodzącego z Karpat.

Protest rozpoczął się przed siedzibą Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, by następnie przenieść się pod siedzibę Lasów Państwowych. Później aktywiści przenieśli się na Plac Konstytucji, gdzie w ramach protestu można było sfotografować się z przywiezionym z Karpat fragmentem ściętego drzewa. Część aktywistów przebrana była za niedźwiedzie, żyjące na terenach pozostałości Puszczy Karpackiej.

„W zeszłym roku złożyliśmy w Lasach Państwowych postulaty ochrony starych lasów i wstrzymania polowań w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego i na terenie projektowanego Turnickiego Parku Narodowego – w najcenniejszych lasach polskich Karpat. Regionalna Dyrekcja LP skierowała nas do Dyrekcji Generalnej LP, ta do Ministerstwa Środowiska. Po miesiącach próbowania biurokratycznej ścieżki nic się nie zmieniło – wycinka wciąż trwa” – możemy przeczytać na stronie wtorkowego wydarzenia.

„Patrole leśne organizowane przez Inicjatywę Dzikie Karpaty ujawniają jak, krok po kroku, bezpowrotnie tracimy ostatnie fragmenty Puszczy Karpackiej. Mamy już dość zamiatania sprawy pod dywan, odsyłania nas od jednej do drugiej instytucji, pozorowanego dialogu. Tylko społeczna presja może powstrzymać walec gospodarki leśnej” – argumentowali inicjatorzy protestu.

Wspomniany fragment drzewa, w mediach społecznościowych nazywany „jodłą wstydu”, pojawił się również podczas zeszłotygodniowego protestu przed budynkiem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie:

Protest wsparła również warszawska grupa Extinction Rebellion, walcząca m.in. o przeciwdziałanie zanikowi bioróżnorodności:

Puszcza Karpacka rozciągała się niegdyś na terenie niemal całych Karpat. Ochrona jej pozostałości budzi kontrowersje od wielu lat. O utworzenie tam wspomnianego Turnickiego Parku Narodowego różne grupy aktywistów apelują od blisko trzech dekad. [Więcej na temat pomysłu Turnickiego PN – oraz przeszkód stojących na drodze do jego powstania – przeczytać można w naszej rozmowie z Antonim Kostką z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze.]

 

Źródła: FB/XR Warszawa, FB/Inicjatywa Dzikie Karpaty

Zdjęcie: Shutterstock/Tomasz Mazon

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.