We wtorek pod siedzibą Lasów Państwowych i Ministerstwem Środowiska w Warszawie odbył się protest przeciwko wycince drzew oraz polowaniom w Puszczy Karpackiej. Wydarzenie zorganizowała Inicjatywa Dzikie Karpaty, a wsparła je m.in. warszawska grupa Extinction Rebellion. W ramach happeningu pod siedziby LP i MŚ przywieziono fragment ściętego drzewa, pochodzącego z Karpat.
Protest rozpoczął się przed siedzibą Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, by następnie przenieść się pod siedzibę Lasów Państwowych. Później aktywiści przenieśli się na Plac Konstytucji, gdzie w ramach protestu można było sfotografować się z przywiezionym z Karpat fragmentem ściętego drzewa. Część aktywistów przebrana była za niedźwiedzie, żyjące na terenach pozostałości Puszczy Karpackiej.
„W zeszłym roku złożyliśmy w Lasach Państwowych postulaty ochrony starych lasów i wstrzymania polowań w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego i na terenie projektowanego Turnickiego Parku Narodowego – w najcenniejszych lasach polskich Karpat. Regionalna Dyrekcja LP skierowała nas do Dyrekcji Generalnej LP, ta do Ministerstwa Środowiska. Po miesiącach próbowania biurokratycznej ścieżki nic się nie zmieniło – wycinka wciąż trwa” – możemy przeczytać na stronie wtorkowego wydarzenia.
„Patrole leśne organizowane przez Inicjatywę Dzikie Karpaty ujawniają jak, krok po kroku, bezpowrotnie tracimy ostatnie fragmenty Puszczy Karpackiej. Mamy już dość zamiatania sprawy pod dywan, odsyłania nas od jednej do drugiej instytucji, pozorowanego dialogu. Tylko społeczna presja może powstrzymać walec gospodarki leśnej” – argumentowali inicjatorzy protestu.
Wspomniany fragment drzewa, w mediach społecznościowych nazywany „jodłą wstydu”, pojawił się również podczas zeszłotygodniowego protestu przed budynkiem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie:
Protest wsparła również warszawska grupa Extinction Rebellion, walcząca m.in. o przeciwdziałanie zanikowi bioróżnorodności:
Puszcza Karpacka rozciągała się niegdyś na terenie niemal całych Karpat. Ochrona jej pozostałości budzi kontrowersje od wielu lat. O utworzenie tam wspomnianego Turnickiego Parku Narodowego różne grupy aktywistów apelują od blisko trzech dekad. [Więcej na temat pomysłu Turnickiego PN – oraz przeszkód stojących na drodze do jego powstania – przeczytać można w naszej rozmowie z Antonim Kostką z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze.]
Źródła: FB/XR Warszawa, FB/Inicjatywa Dzikie Karpaty
Zdjęcie: Shutterstock/Tomasz Mazon