Udostępnij

Józef Drzazgowski: Ludzie tracą pracę, ziemię, częściej chorują, wcześniej umierają. To prawdziwy koszt węgla

06.11.2019

I tu też jest sukces, odkrywka Gubin nie powstanie.

Ogromny sukces – mieszkańców i aktywistów.

Daje nadzieję?

Ogromną. W ogóle widzę nadzieję w tym, że jest coraz większa świadomość. Że coraz mniej osób neguje zmiany klimatu. Widać w ludziach determinację, aktywiści Obozu dla Klimatu dawali sobie pryskać gazem po oczach, ale się nie bali – dla wyższej sprawy. Inni wchodzą na kominy elektrowni. Takie akcje są potrzebne, ciche protesty są umieraniem w cieniu. A dzięki odważnym ludziom temat kopalni odkrywkowych trafia do mediów, coraz więcej osób o nim słyszy. Dobrze, że w walkę o klimat angażuje się młodzież. Oni tu zostaną, a potem ich dzieci, które mogą żyć w świecie, jakiego my sobie nawet nie wyobrażamy. Wzrost temperatur, susze, a do tego przeludnienie. Zabraknie wody i jedzenia, niektóre kraje zaleją oceany, a inne będą za gorące, żeby tam żyć. Ci ludzie będą uciekać, szukać lepszego życia. To wszystko nas i nasze dzieci czeka, jeśli nic się nie zmieni. A dzięki coraz większej świadomości może się zmieniać.

Tylko czy te protesty, coraz bardziej masowe, przekonają rządzących i inwestorów do zmiany?

Pan Solorz-Żak, który jest właścicielem tutejszych kopalni, ogłosił ostatnio, że chce, żeby jego wnuki żyły w czystym powietrzu. My trzymamy kciuki, żeby jego rodzina była zdrowa i nie musiała oddychać zanieczyszczeniami ani żyć w zniszczonym świecie. Ale jeśli mówiłby szczerze, to powinien w tym samym dniu wycofać się ze starań o odkrywkę Ościsłowo. Nie zrobił tego. Politycy z kolei są pod silnym wpływem lobby węglowego czy energetycznego, dlatego tak nie chcą rezygnować z węgla. Ale to nie może trwać wiecznie. Są też światełka w tunelu – Unia Europejska przeznacza pieniądze na rejony pokopalniane, żeby pomóc w ich odbudowie i inwestowaniu w OZE. Dowiedziałem się też ostatnio, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wspomaga finansowo pomysły na bezemisyjne źródła energii. Mogą u nas powstać farmy fotowoltaiczne, farmy wiatrowe, ma być wykorzystywany niedoceniany dziś wodór. To wszystko brzmi wspaniale. Brakuje jedynie zapewnienia, że kolejne odkrywki nie powstaną. Ale mam nadzieję, że w końcu do rządzących dotrze, że węgiel to żadne dobro narodowe, tylko paliwo przeszłości.

Panie Józefie, ostatnie pytanie – jak naprawić świat?

Działać, uświadamiać, nie poddawać się. Nawet ci, którzy teraz dążą do tego, żeby kopać i palić węgiel, też mają dzieci, wnuki. Tak jak pan Solorz, chcą czystego powietrza i bezpiecznej przyszłości dla swoich bliskich. W końcu pukną się w głowę, jestem tego pewien. Zrozumieją, że na ich pokoleniu świat się nie kończy. Myślę, że jest nadzieja na zmianę. A nadzieja, jak wiadomo, umiera ostatnia.

PS. Pan Józef Drzazgowski chciałby podziękować wszystkim, którzy byli z nim od początku i wspierali w jego działaniach. Podkreśla, że walka o przyrodę na Pojezierzu Gnieźnieńskim jest pracą zespołową.

 width=

Józef Drzazgowski

Od 15 lat walczy o to, żeby na pograniczu Wielkopolski i Kujaw nie powstawały kolejne kopalnie odkrywkowe. – Nie godzę się na to, że wysychają u nas jeziora, dewastuje się lasy, bagna, torfowiska, narusza się stosunki wodne – mówi Józef Drzazgowski, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego Eko-Przyjezierze.

Fot.Mateusz Łaganowski

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.