Udostępnij

Józef Drzazgowski: Ludzie tracą pracę, ziemię, częściej chorują, wcześniej umierają. To prawdziwy koszt węgla

06.11.2019

I tu też jest sukces, odkrywka Gubin nie powstanie.

Ogromny sukces – mieszkańców i aktywistów.

Daje nadzieję?

Ogromną. W ogóle widzę nadzieję w tym, że jest coraz większa świadomość. Że coraz mniej osób neguje zmiany klimatu. Widać w ludziach determinację, aktywiści Obozu dla Klimatu dawali sobie pryskać gazem po oczach, ale się nie bali – dla wyższej sprawy. Inni wchodzą na kominy elektrowni. Takie akcje są potrzebne, ciche protesty są umieraniem w cieniu. A dzięki odważnym ludziom temat kopalni odkrywkowych trafia do mediów, coraz więcej osób o nim słyszy. Dobrze, że w walkę o klimat angażuje się młodzież. Oni tu zostaną, a potem ich dzieci, które mogą żyć w świecie, jakiego my sobie nawet nie wyobrażamy. Wzrost temperatur, susze, a do tego przeludnienie. Zabraknie wody i jedzenia, niektóre kraje zaleją oceany, a inne będą za gorące, żeby tam żyć. Ci ludzie będą uciekać, szukać lepszego życia. To wszystko nas i nasze dzieci czeka, jeśli nic się nie zmieni. A dzięki coraz większej świadomości może się zmieniać.

Tylko czy te protesty, coraz bardziej masowe, przekonają rządzących i inwestorów do zmiany?

Pan Solorz-Żak, który jest właścicielem tutejszych kopalni, ogłosił ostatnio, że chce, żeby jego wnuki żyły w czystym powietrzu. My trzymamy kciuki, żeby jego rodzina była zdrowa i nie musiała oddychać zanieczyszczeniami ani żyć w zniszczonym świecie. Ale jeśli mówiłby szczerze, to powinien w tym samym dniu wycofać się ze starań o odkrywkę Ościsłowo. Nie zrobił tego. Politycy z kolei są pod silnym wpływem lobby węglowego czy energetycznego, dlatego tak nie chcą rezygnować z węgla. Ale to nie może trwać wiecznie. Są też światełka w tunelu – Unia Europejska przeznacza pieniądze na rejony pokopalniane, żeby pomóc w ich odbudowie i inwestowaniu w OZE. Dowiedziałem się też ostatnio, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wspomaga finansowo pomysły na bezemisyjne źródła energii. Mogą u nas powstać farmy fotowoltaiczne, farmy wiatrowe, ma być wykorzystywany niedoceniany dziś wodór. To wszystko brzmi wspaniale. Brakuje jedynie zapewnienia, że kolejne odkrywki nie powstaną. Ale mam nadzieję, że w końcu do rządzących dotrze, że węgiel to żadne dobro narodowe, tylko paliwo przeszłości.

Panie Józefie, ostatnie pytanie – jak naprawić świat?

Działać, uświadamiać, nie poddawać się. Nawet ci, którzy teraz dążą do tego, żeby kopać i palić węgiel, też mają dzieci, wnuki. Tak jak pan Solorz, chcą czystego powietrza i bezpiecznej przyszłości dla swoich bliskich. W końcu pukną się w głowę, jestem tego pewien. Zrozumieją, że na ich pokoleniu świat się nie kończy. Myślę, że jest nadzieja na zmianę. A nadzieja, jak wiadomo, umiera ostatnia.

PS. Pan Józef Drzazgowski chciałby podziękować wszystkim, którzy byli z nim od początku i wspierali w jego działaniach. Podkreśla, że walka o przyrodę na Pojezierzu Gnieźnieńskim jest pracą zespołową.

 width=

Józef Drzazgowski

Od 15 lat walczy o to, żeby na pograniczu Wielkopolski i Kujaw nie powstawały kolejne kopalnie odkrywkowe. – Nie godzę się na to, że wysychają u nas jeziora, dewastuje się lasy, bagna, torfowiska, narusza się stosunki wodne – mówi Józef Drzazgowski, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego Eko-Przyjezierze.

Fot.Mateusz Łaganowski

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.