Udostępnij

Już od 1 września całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. To pierwsze takie miasto w Polsce

30.08.2019

Już od niedzieli na terenie całego Krakowa obowiązywać będzie całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Miasto deklaruje, że jest gotowe, dlatego zakaz nie okaże się fikcją: na zbliżający się sezon grzewczy przygotowano plan, w ramach którego zrealizowanych zostanie 4,5 tysiąca kontroli. Warto wiedzieć, kogo i czego dokładnie dotyczy zakaz, ponieważ za jego złamanie grozić mają mandaty, a w przypadku ich nieprzyjęcia – grzywna.

Od 1 lipca 2017 roku na terenie Krakowa obowiązywały przepisy zakazujące stosowania paliw złej jakości. Był to jednak jedynie okres przejściowy i zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego od 1 września obowiązywać będzie całkowity zakaz spalania węgla oraz drewna.

Wspomniana uchwała została przyjęta w trosce o jakość powietrza na terenie miasta i obowiązuje wszystkich na terenie miasta Krakowa. Jest to pierwsze tak daleko idące rozwiązanie antysmogowe w Polsce. W marcu tego roku Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że jest ona zgodna z prawem, wobec tego wchodzi w życie 1 września.

Czego dotyczy uchwała?

Jako akt prawa miejscowego uchwała antysmogowa obowiązuje wszystkich – nie tylko właścicieli budynków mieszkalnych, ale i budynków gospodarczych, szklarni i tuneli foliowych, lokali usługowych, zakładów przemysłowych. Zabronione będzie również spalanie węgla i drewna w przydomowych grillach, jeśli są one usytuowane na stałe (dopuszczone pozostanie tylko grillowanie w urządzeniach przenośnych).

W przypadku wspomnianych lokali gastronomicznych szansę na obejście zakazu mają jedynie właściciele piecy wykorzystywanych w gastronomii, przygotowanych do obsługi powyżej 500 osób na dobę. Urządzenia te wymagają jednak zgłoszenia odpowiednim organom ochrony środowiska i dopiero po ich akceptacji będą mogły działać legalnie.

W pozostałych przypadkach dopuszczone pozostaną  jedynie paliwa gazowe, tj. gaz ziemny wysokometanowy lub zaazotowany (w tym skroplony gaz ziemny), propan–butan, biogaz rolniczy lub inne rodzaje gazu palnego, a także lekki olej opałowy. Alternatywą wobec węgla i drewna są również: ciepło sieciowe, energia elektryczna, pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne i kolektory słoneczne.

W miasto ruszą kontrole

Jak zapowiada oficjalnie miasto, w związku z wejściem w życie uchwały przygotowany został plan, w ramach którego przeprowadzona zostanie seria kontroli palenisk. W sezonie grzewczym 2019/2020 urzędnicy Wydziału ds. Jakości Powietrza, strażnicy miejscy oraz inspektorzy WIOŚ dokonają ok. 4,5 tys. kontroli na terenie miasta, w czym pomagać im będą m.in. drony, kamery termowizyjne oraz monitory pyłu zawieszonego.

Osobom niestosującym się do zapisów wchodzącej w życie uchwały grożą mandaty od 20 do 500 złotych. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu i rozpatrywania sprawy przez sąd możliwe jest ukaranie grzywną w wysokości nawet 5 tys. złotych. Miasto w oficjalnych komunikatach podkreśla jednak, że wysokość mandatu za każdym razem będzie zależeć od indywidualnych czynników, z uwzględnieniem m.in. kwestii socjalnych, prawnych, czy technicznych.

Kopciuchy znikają od lat

Jak wskazują władze Krakowa, pozostało ok. 4 tysięcy kotłów niespełniających zapisów uchwały antysmogowej. Ilość ta może wydawać się trudna do wyeliminowania, jednak miasto podkreśla, że od 1995 roku wyeliminowano ok. 45 tys. tego typu urządzeń, z czego w latach 2012-2019 – 25 tysięcy.

Dlaczego więc w mieście pozostało 4 tysiące „kopciuchów”, mimo iż treść zapisów przyjętej uchwały była znana od ponad 3 lat? Miasto w oparciu o monitoring sytuacji wskazuje na kilka zasadniczych przyczyn: problemy społeczno-socjalne, finansowe, zły stan techniczny budynków, nieprzeprowadzone postępowania spadkowe, brak zgody współwłaściciela nieruchomości, nieuregulowany stan prawny nieruchomości, budynki do wyburzenia pod inwestycje.

Zdarzają się także przypadki braku zainteresowania wymianą, według miasta w przypadku ok. 1000 budynków.

 

Zdjęcie: Shutterstock/fotohuta

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.