Udostępnij

Kalkulator: jedzenie mięsa jak naładowanie 140 tys. smartfonów

14.04.2023

Przy okazji obchodzonego niedawno Międzynarodowego Dnia Bez Mięsa, analitycy firmy technologicznej Omni Calculator oszacowali, jak przeciętna osoba zamieszkująca Polskę oddziałuje na klimat i środowisko za sprawą spożycia mięsa. Kalkulator pokazuje, że jedzenie mięsa przez Polaków prowadzi do emisji ponad tony dwutlenku węgla rocznie na osobę. To nie jedyny koszt.

Jak wynika z danych dostępnych dla 2022 roku, w Polsce konsumuje się średnio 69,5 kg mięsa rocznie na osobę. W wyliczeniach Omni Calculator – poza wieprzowiną, wołowiną i drobiem – uwzględniono ponadto średnie spożycie ryb oraz baraniny. Łącznie daje to nieco ponad 82 kg. Co ważne, narzędzie uwzględnia emisje wygenerowane przez chów zwierząt oraz wszystkie procesy produkcyjne. W takim ujęciu przeciętna ilość mięsa, zjadana w Polsce przez jedną osobę, oznacza emisję 1091,3 kg dwutlenku węgla

Wytworzenie CO2 to jednak nie jedyny koszt środowiskowy. Do produkcji mięsa potrzeba m.in. dużych ilości wody. W przypadku przeciętnego spożycia mięsa będzie to 416 tys. litrów. Tyle, ile rocznie potrzeba dla 381 osób.

Obliczenia Omni Calculator opierają się na danych o spożyciu mięsa w Polsce, pochodzących z państwowego Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ PIB).

Kalkulator pokazuje: jedzenie mięsa jak spalenie 460 litrów benzyny

“By wyemitować nieco ponad tonę dwutlenku węgla musielibyśmy spalić około 460 litrów benzyny, a więc pokonać drogę o długości mniej więcej 4,3 tysiąca kilometrów” – tłumaczy dr inż. Hanna Pamuła z Omni Calculator. 

“Dla osób niezmotoryzowanych lepszym przełożeniem tej wartości może być wskazanie, że to wartość CO2, którą wygenerowalibyśmy po naładowaniu do pełna baterii niemal 140 tysięcy smartfonów. W dobie nasilonej potrzeby dbania o środowisko naturalne, poza zdrowotnym aspektem nadmiernego spożycia mięsa chcieliśmy uświadomić internautom ile wynosi średni ślad węglowy związany z jego spożywaniem. Wszyscy zainteresowani internauci mogą również sprawdzić, ile wynosi ich własny „footprint” na podstawie częstości konsumowania 4 rodzajów mięsa oraz ryb, korzystając z naszego darmowego narzędzia” – podkreśla ekspertka. 

Jak wygląda to w przypadku przeciętnej osoby? Przy założeniu, że jedna porcja wynosi 85 gramów, w Polsce zjada się średnio rocznie: 458 porcji wieprzowiny, 324 porcje drobiu, 28 porcji wołowiny, 3,6 porcji baraniny oraz 155 porcji ryb.

Nie tylko emisje CO2. Polacy i niezdrowe spożycie mięsa

Ilość mięsa spożywanego przez mieszkańców Polski jest problematyczna także ze względu na kwestie zdrowotne. W przypadku wielu osób ma miejsce przekroczenie zalecanej ilości, jeśli chodzi o tzw. mięso czerwone. Chodzi o to pochodzące od dużych zwierząt hodowlanych, w tym świń oraz krów, a także od zwierząt łownych. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (WCRF, World Cancer Research Found) zaleca w tym przypadku spożycie nieprzekraczające 500 gramów przetworzonego mięsa tygodniowo. To ok. 700-750 gramów, licząc wagę mięsa surowego.

Biorąc pod uwagę podane wcześniej dane o spożyciu mięsa, możemy szacować, że średnio w Polsce zjada się tygodniowo blisko 1,6 kg mięsa (uwzględniając ryby i baraninę).

Analitycy z Omni Calculator również uwzględnili kilka kwestii zdrowotnych. Co się okazuje? Osoba spożywająca mięso w średniej ilości – określonej przez IERiGŻ PIB – przekracza o 8 proc. dopuszczalne spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych. Mówimy przy tym o ilości pochodzącej wyłącznie z produktów mięsnych, a więc tylko części konsumowanej żywności. Produkty mięsne w przeciętnej krajowej „dawce” dostarczą przy tym prawie jedną piątą zalecanej normy spożycia sodu. Nadmiar tego składnika w diecie zwiększa ryzyko m.in. rozwoju nadciśnienia tętniczego.

Omni Calculator i zanieczyszczenia powietrza

Omni Calculator oferuje różnego rodzaju narzędzia obliczeniowe, także związane z problematyką zanieczyszczeń powietrza. 

Jedno z nich pozwala na przeliczanie ilości wdychanego benzo(a)pirenu, w wybranym mieście Polski, na równowartość wypalonych papierosów. Inne dotyczy działania krakowskiej Strefy Czystego Transportu. Kalkulatory, związane z szeroko rozumianą ekologią, znaleźć można TUTAJ.

_

Zdjęcie: Dusan Petkovic / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.