Udostępnij

Kanadyjska Arktyka rozmarza szybciej niż sądzono. Tak jak teraz miało być dopiero w 2090 roku

15.01.2024

Naukowcy z University of Alaska Fairbanks przyjrzeli się bliżej zmianom zachodzącym w kanadyjskiej części Arktyki. Zaskakujące okazało się tempo, jak również głębokość rozmarzania wiecznej zmarzliny. Winne zaobserwowanym zjawiskom okazują się wyjątkowo ciepłe lata 2002-2016. Wyniki badań opublikowano przed tygodniem w czasopismie „Geophysical Research Letters”.

W wyniku wspomnianego ocieplenia znacząco wzrosło tempo rozmarzania wiecznej zmarzliny – o od 150 do nawet 240 procent, w porównaniu z typową wartością dla lat 1979-2000.

Proces rozmarzania dotarł również znacznie głębiej, niż spodziewali się badacze. Maksymalne głębokości odmarzania przekroczyły poziom, który powinny osiągnąć – według wcześniejszych szacunków – dopiero w 2090 roku.

„Ilość rozmrożonej zmarzliny niekoniecznie jest zaskakująca – widzimy to [również] w innych miejscach. Zaskakująca jest szybkość, z jaką to się wydarzyło, zwłaszcza w obszarze, na którym wieczna zmarzlina jest bardzo zimna – powiedział współautor badania, William Cable, cytowany przez „Time”.

„Rozmrażanie wiecznej zmarzliny jest jednym z punktów krytycznych załamania klimatu i dzieje się to na naszych oczach” – powiedziała „Guardianowi” Jennifer Morgan z Greenpeace International. „To przedwczesne rozmrażanie jest kolejnym wyraźnym sygnałem, że musimy dekarbonizować nasze gospodarki i to natychmiast”.

Jak wynika z tegorocznego raportu, przygotowanego dla rządu federalnego Kanady, kraj ten ociepla się średnio dwa razy szybciej niż reszta świata. Od 1948 roku średnia temperatura wzrosła tam o ok. 1,7 st. Celsjusza. Największą zmianę odnotowano w północnej, okołoarktycznej części kraju. Tam średnia temperatura wzrosła o ok. 2,3 stopnia.

Rozmarzanie zmarzliny na terenach arktycznych niepokoi badaczy szczególnie – ze względu na zmagazynowane w niej gazy cieplarniane. Wśród nich znajduje się m.in. metan, który jest gazem cieplarnianym 25-krotnie silniejszym niż CO2. [Więcej na ten temat przeczytać można na portalu Nauka o Klimacie]

Jak podkreślają badacze, nie jest wykluczone, że skala problemu jest podobna także w innych częściach Arktyki.

_

Pełen artykuł naukowy (w j. angielskim)  dostępny jest tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/David Dennis

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.