Udostępnij

Kanadyjska Izba Gmin ogłosiła stan zagrożenia klimatycznego

18.06.2019

Kanadyjska Izba Gmin – odpowiednik naszego sejmu – przyjęła w poniedziałek deklarację stanu zagrożenia klimatycznego. W dokumencie podkreślono, że to człowiek odpowiada za zmiany klimatu, a także potwierdzono zobowiązania Kanady odnośnie redukcji emisji gazów cieplarnianych.

W dokumencie napisano, że Kanada znajduje się w stanie ogólnokrajowego kryzysu, związanego ze zmianami klimatycznymi.  W związku z tym zadeklarowano, że kraj będzie dążyć do swojego celu emisyjnego, wynikającego z porozumienia paryskiego.

Wniosek złożyła Catherine McKenna, kanadyjska minister ds. środowiska i zmian klimatycznych.  „Zmiany klimatyczne są prawdziwe. (…) Mieszkańcy Kanady już odczuwają [ich] skutki. Ignorowanie i zaprzeczanie nikomu nie pomoże. Czas działać – a my wyraźnie nie mamy czasu do stracenia” – napisała minister na Twitterze, w dniu głosowania.

Jak wynika z raportu przygotowanego dla kanadyjskiego rządu, kraj ten ogrzewa się dwa razy szybciej niż reszta świata. Zdaniem jego autorów, jeśli ludzkość nie zredukuje emisji gazów cieplarnianych, Kanada będzie ponosić wielokrotnie większe straty, spowodowane ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, niż ma to miejsce obecnie.

Deklaracja została przyjęta stosunkiem głosów 186 do 63. Inicjatywę minister wsparli Liberałowie, Nowi Demokraci, Bloc Quebecu oraz Partia Zielonych. Przeciwko głosowała głównie Partia Konserwatywna.

Porozumienie paryskie podpisało 197 państw w 2015 roku. Dokument zakłada, że podejmą one wysiłki, by zatrzymać wzrost średnich temperatur na Ziemi na poziomie poniżej 2 st. Celsjusza (w odniesieniu do stanu sprzed rewolucji przemysłowej). Jak wynika z raportu ogłoszonego przed zeszłoroczną konferencją COP24 w Katowicach, Kanada znalazła się w nielicznym gronie 16 państw, które realizują ograniczenie emisji zgodnie z deklaracją.

 

Źródła: ctvnews.ca, twitter/cathmckenna, globalnews.cachronmyklimat.pl

Zdjęcie: Shutterstock/Art Babych

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.