Udostępnij

Nasza dziennikarka z nagrodą „Człowiek z pasją” za „Świat do naprawy”

30.06.2021

Laureatką IV edycji konkursu „Człowiek z pasją. Nagroda dziennikarska im. Zygmunta Moszkowicza” w przyznawanej po raz pierwszy kategorii ekologicznej została Karolina Gawlik ze SmogLabu. Zwyciężył film „Świat do naprawy” opublikowany na naszym portalu.

Nagrodzony film „Świat do naprawy” jest opowieścią o kryzysie klimatycznym przedstawioną oczami pięciu bohaterów – pisarza, aktywisty, przedsiębiorcy, nauczycielki i naukowczyni. To zlepek pięknych, ale też przygnębiających obrazów polskiej przyrody. Autorka pyta, jak ten świat naprawić, po co i czy w ogóle da się to zrobić.

Za zdjęcia i montaż odpowiadał Zygfryd Turchan, a autorem muzyki jest Jakub „Żmij” Zielina.

Karolina Gawlik w materiale „Świat do naprawy” przenosi kryzys klimatyczny na grunt polski. Pokazuje nam, jak on wygląda z perspektywy zwykłego Polaka – nauczyciela czy przedsiębiorcy. Stosuje przy tym przepiękną metaforę. Na końcu swojego reportażu stawia także bardzo ważne pytanie, na które każdy z nas powinien przynajmniej spróbować odpowiedzieć – powiedziała po ogłoszeniu wyników Agata Kaźmierska z Zielonej Interii.

Poniżej prezentujemy uhonorowany film:

Zobacz także: Cykl filmów Karoliny Gawlik „Można inaczej”

– Jestem wdzięczna organizatorom konkursu za to, że natura otrzymała w nim specjalne miejsce. Bez wsparcia przyrody nikt z nas nie mógłby realizować swoich pasji – mówi Karolina.

– Choć film powstał rok temu, nie traci na aktualności. Kilka dni temu przeczytałam informację o tym, że w Polsce grasują złodzieje wody, w wielu miejscach hydranty wieczorem są rozplombowane. W 244 gminach w całym kraju pojawiły się apele o oszczędzanie wody i zakazy podlewania trawników. Wydaje się, że kryzys klimatyczny to opowieść z dalekich krajów Afryki, tymczasem zjawiska w naszym najbliższym otoczeniu grzmią o tym, że wcale tak nie jest. Tylko od nas zależy, czy wystarczy nam odwagi, żeby się obudzić – dodaje.

Pozostali nagrodzeni

Nagrodę w kategorii ogólnej zdobył natomiast Janusz Schwertner z Onetu za „Miłość w czasach zarazy„, opowieść o dwóch chłopcach, którzy trafili na podwarszawski oddział psychiatrii dziecięcej.

Przyznano również cztery wyróżnienia, które otrzymali:

Łukasz Pilip – „Jagoda szuka rodziny” (Pismo. Magazyn opinii),

Małgorzata Prochal, Agnieszka Zielińska – „Liderem jest naród” (Tygodnik Powszechny).

Zuzanna Kowalczyk – „Skarłowaciałe olbrzymy i olbrzymie karły” (Pismo. Magazyn opinii),

Paulina Maślona – „Instrukcja obsługi zmysłów” (Pismo. Magazyn opinii).

Nagroda im. Zygmunta Moszkowicza

Do konkursu zgłoszono prawie 60 prac. Startować w nim mogli dziennikarze, którzy w momencie publikacji zgłoszonej pracy nie ukończyli trzydziestego roku życia. Konkurs ma dwa główne cele. Po pierwsze wsparcie młodych, utalentowanych dziennikarzy. A po drugie uhonorowanie zmarłego zastępcy redaktora naczelnego portalu Interia, znakomitego dziennikarza Zygmunta Moszkowicza.

Finałowe prace oceniało jury w składzie: Ewelina Karpińska-Morek (Interia, przewodnicząca jury), Bogdan Rymanowski (Telewizja Polsat), Krzysztof Gurba (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), Tomasz Jażdżyński (Gremi Media), Agnieszka Łopatowska (Interia), Agata Moszkowicz, Artur Potocki (Interia), Tadeusz Sołtys (RMF FM), Jarek Szubrycht (Gazeta Wyborcza), Piotr Trybalski (Fotografwpodrozy.pl), Wojciech Cegielski (Polskie Radio) oraz Agata Kaźmierska (Zielona Interia).

__

Zdjęcie: Iza Raś / Lasu Szept

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.