Udostępnij

Kasparow znowu nadaje. „Niech wiedzą, że zginą, jeżeli dotkną ziemi NATO”

03.03.2022

Szachowy arcymistrz Garri Kasparow stał się w ostatnich dniach jednym z najuważniej słuchanych ludzi świata. Wszystko dlatego, że w wydanej w 2015 roku książce „Winter is coming” opisał, jak polityka zaspokajania Putina, którą prowadził tzw. wolny świat, doprowadzi do eskalacji przemocy i wojny. A dziś radzi, jak zatrzymać rosyjskiego dyktatora w sposób, który bardzo podoba się opinii publicznej. Mówi – nieco upraszczając – że bandyta rozumie dopiero wtedy, kiedy spotka kogoś silniejszego od siebie, kto pokaże, że się go nie boi.

Ci którzy mówią, że konflikt w Ukrainie jest daleko i mało prawdopodobne jest, że zdestabilizuje świat – pisał Kasparow w wydanej w 2015 roku książce – nie dostrzegają jasnego ostrzeżenia, które dał nam Putin. Nie ma powodu, by wierzyć, że ogłoszona przez niego wizja Wielkiej Rosji skończy się na wschodniej Ukrainie. Jest za to wiele powodów, by wierzyć, że tak się nie stanie. Dyktatorzy zatrzymują się dopiero wtedy, kiedy się ich zatrzyma. Ugodowa polityka wobec Putina w sprawie Ukrainy, zwiększy jedynie jego apetyt na więcej.

I radził, by bandytę traktować jak bandytę, bo ten każdą ugodowość odbiera jak słabość i przyzwolenie na więcej.

O przewidywaniach zawartych w „Winter is coming” i planie Kasparowa, który po zakończeniu kariery szachisty zajął się polityką i próbował budować w Rosji demokratyczną opozycję, na zatrzymanie Putina pisaliśmy zaledwie kilka dni temu. Przeczytacie o nich w tekście „Garri Kasparow przewidział wojnę. Teraz mówi, jak zatrzymać Putina”.

„Następne będzie NATO”

Teraz Kasparow opublikował kolejną garść porad, jak zatrzymać Rosję. Równie ciekawych.

Zaczął od tego, że wojna na Ukrainie weszła w kolejną fazę, w której celem jest rzeź cywilów. I że jest to część wojny światowej Putina, którą ten już dawno wypowiedział cywilizowanemu światu prawa międzynarodowego, demokracji i wszystkim zagrożeniom jego władzy. Jeżeli Putin – przekonuje Garri Kasparow – nie zostanie zatrzymany teraz. Jeżeli nie powstrzymamy go przed zniszczeniem Ukrainy i popełnieniem ludobójstwa na jej ludziach, będzie następny raz. I będzie to NATO, które stanie się celem bezprecedensowego zagrożenia nuklearnego. Nie pozwólcie Putinowi doprowadzić do kolejnej eskalacji w miejscu i czasie, które sam wybierze. Łatwo już było – dodał także, podkreślając, że konieczne będą poświęcenia. Nie tylko znoszenie wyższych cen ropy i pszenicy. O wiele więcej.

„Niech wiedzą, że pójdą pod sąd”

Oto kolejne rekomendacje Kasparowa:

1) Nie mogę żądać bezpośredniego ataku NATO na siły rosyjskie, ale mogę mówić w oparciu o historię i znajomość Putina. Dyktatora, który przekroczył linię, nie można powściągliwością powstrzymać od dalszej eskalacji. Jeżeli zniszczy Ukrainę, nie zatrzyma się.

2) Nie próbujemy apelować do mordercy, który jest zamknięty w swoim bunkrze na Uralu. Wiadomość jest skierowana do tych, którzy wykonują jego rozkazy. Będą to robić? Czy oni wszyscy chcą umrzeć? Jeżeli Putin nie zostanie zatrzymany teraz, i tak doprowadzi do eskalacji. Zrobi to, tak jak zawsze to robił i cena będzie wyższa.

3) Wyślijcie Rosję do technologicznej ery kamienia łupanego. Zero wsparcia, zero części, zero usług. Bojkot ropy nie jest konieczny, kiedy nie jest dostępna technologia potrzebna do jej wydobycia. Przemysł się zatrzyma. To oznacza, że podstawą wojny będzie poświęcenie, przezbrajanie i zwiększanie produkcji zamienników. To wojna.

4) To zawsze tragedia, kiedy cierpią zwykli ludzie, ale nikt nie bombarduje ich w domach tak jak Ukraińców. Każda część rosyjskiego społeczeństwa, która może wywierać presję na Putina, musi wiedzieć, że wybór jest między nim i wszystkim innym. Niektórzy przylgną do niego. Ale na jak długo?

5) Jasna wiadomość do rosyjskich generałów jest taka, że czeka ich anihilacja, jeżeli dotkną choć piędź ziemi NATO. Wyślijcie Ukrainie każdą broń. Wliczając w to samoloty, które zostały zablokowane, jakby Putinowi to robiło jakąś różnicę. Przestańcie zgadywać jego myśli i róbcie to, co trzeba zrobić.

6) Każdy dzień, który Ukrainie udaje się przetrwać, to okazja, by komunikować tę katastrofę do jedynych ludzi, mogących powstrzymać Putina. Do Rosjan. Od oligarchów, przez dowódców, po protestujących. Pokażcie wszystkim w kręgu władzy, że będą traktowani jak przestępcy wojenni. Są nimi.

7) Nie zostawiajcie nic w rezerwie. Szybkość zatrzymania przepływów finansowych jest najważniejsza, by „złapać” ich pieniądze zanim je ukryją. Groźby takie jak „on nie wie, co nadchodzi”, nie mają znaczenia, jeżeli Putin wam nie wierzy. Pokażcie mu. I pokażcie Rosjanom, że z Putinem nie ma drogi odwrotu. Nigdy.

8) Pozbądźcie się skorumpowanych polityków, biznesmenów i niewidocznych pieniędzy, które skorumpowały całe pokolenie, by obracało wzrok gdzie indziej lub służyło autorytarnym reżimom. Prześledźcie darowizny, przelewy, prezenty i wpływy. Każcie im odpowiedzieć. Precz z Putinem i jego klakierami. Chwała Ukrainie!

Po rekomendacjach pojawił się jeszcze bardzo słuszny „PS”:

„Do wszystkich polityków, urzędników i mediów: PRZESTAŃCIE NAZYWAĆ PUTINA „PREZYDENTEM”! On jest dyktatorem. Słowa mają znaczenie. On nie zasługuje na demokratyczny tytuł. P******ć waszego style booka. Piszcie: 'rosyjski dyktator Władimir Putin’.”

Fot. Garri Kasparow maszeruje w proteście przeciwko Władimorowi Putinowi. 2012 rok. Moskwa. Autor: NickolayV / Shutterstock.com

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.