Udostępnij

"Każdy przechodzi obok tych palących się śmietników i jeszcze swoje dokłada” [LIST]

27.11.2016

Jakiś czas temu napisała do nas czytelniczka, która jest przerażona tym, co dzieje się w Koniuszy w powiecie proszowickim, którą regularnie odwiedza. Oto wiadomość, którą od niej otrzymaliśmy. Zapraszamy do lektury. Wszystkich, ale w szczególności mieszkańców, a także władze miejscowości oraz powiatu proszowickiego.

Witam,

Temat smogu jest mi bardzo bliski i dlatego postanowiłam dłużej nie czekać i zawiadomić Państwa o tym, co dzieje się w powiecie proszowickim i gminie Koniusza. Codziennie słucham Radia Kraków, mam ściągniętą aplikację, zawiadamiającą mnie, kiedy jechać do Krakowa, a kiedy lepiej zostać w domu. Ze zniecierpliwieniem czekam, aż nastąpi całkowity zakaz palenia węglem, sama mam w domu od prawie 20 lat, ogrzewanie na gaz i wkurza mnie to, że jadąc do ojca na cmentarz w Koniuszy, zastaję widok palących się całych kontenerów plastikowych zniczy, kwiatów i innych rzeczy. Że dzieje się to w biały dzień, jakby nigdy nic, tuż pod podstawówką, przy której na placu zabaw bawią się dzieci i urzędem gminy. Każdy przechodzi obok tych palących się śmietników i jeszcze swoje dokłada.

Nie rozumiem społecznego przyzwolenia na to, a także tego, że – inaczej niż w całej gminie –  na cmentarzu nie ma możliwości segregacji śmieci i prawo tutaj nie dociera. Sprzeciwiam się temu, ale sama nic nie mogę zdziałać. Bardzo proszę o jakąś interwencję, bo tak nie może się dziać. Kontenery są ogromne i ciągle zapełniane, i ciągle wypalane. Obawiam się, że po 1 listopada [list otrzymaliśmy wcześniej – red.] całe tony śmieci lada dzień znów trafią do kontenerów i zostaną zapalone. Gmina Koniusza leży zaledwie 18 km od Krakowa, a problem smogu jest ogólny w całej Małopolsce. Jeśli nie będziemy działać wspólnie, nic się nie zmieni. W załącznikach przesyłam dowody na to, o czym piszę.

Pozdrawiam,

[Imię i nazwisko autorki do wiadomości redakcji]

Fotografie nadesłane przez czytelniczkę.

Zapraszamy do przesyłania listów na adres redakcja@smoglab.pl.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.