"Każdy przechodzi obok tych palących się śmietników i jeszcze swoje dokłada” [LIST]

625
1
Podziel się:

Jakiś czas temu napisała do nas czytelniczka, która jest przerażona tym, co dzieje się w Koniuszy w powiecie proszowickim, którą regularnie odwiedza. Oto wiadomość, którą od niej otrzymaliśmy. Zapraszamy do lektury. Wszystkich, ale w szczególności mieszkańców, a także władze miejscowości oraz powiatu proszowickiego.

Witam,

Temat smogu jest mi bardzo bliski i dlatego postanowiłam dłużej nie czekać i zawiadomić Państwa o tym, co dzieje się w powiecie proszowickim i gminie Koniusza. Codziennie słucham Radia Kraków, mam ściągniętą aplikację, zawiadamiającą mnie, kiedy jechać do Krakowa, a kiedy lepiej zostać w domu. Ze zniecierpliwieniem czekam, aż nastąpi całkowity zakaz palenia węglem, sama mam w domu od prawie 20 lat, ogrzewanie na gaz i wkurza mnie to, że jadąc do ojca na cmentarz w Koniuszy, zastaję widok palących się całych kontenerów plastikowych zniczy, kwiatów i innych rzeczy. Że dzieje się to w biały dzień, jakby nigdy nic, tuż pod podstawówką, przy której na placu zabaw bawią się dzieci i urzędem gminy. Każdy przechodzi obok tych palących się śmietników i jeszcze swoje dokłada.

Nie rozumiem społecznego przyzwolenia na to, a także tego, że – inaczej niż w całej gminie –  na cmentarzu nie ma możliwości segregacji śmieci i prawo tutaj nie dociera. Sprzeciwiam się temu, ale sama nic nie mogę zdziałać. Bardzo proszę o jakąś interwencję, bo tak nie może się dziać. Kontenery są ogromne i ciągle zapełniane, i ciągle wypalane. Obawiam się, że po 1 listopada [list otrzymaliśmy wcześniej – red.] całe tony śmieci lada dzień znów trafią do kontenerów i zostaną zapalone. Gmina Koniusza leży zaledwie 18 km od Krakowa, a problem smogu jest ogólny w całej Małopolsce. Jeśli nie będziemy działać wspólnie, nic się nie zmieni. W załącznikach przesyłam dowody na to, o czym piszę.

Pozdrawiam,

[Imię i nazwisko autorki do wiadomości redakcji]

Fotografie nadesłane przez czytelniczkę.

Zapraszamy do przesyłania listów na adres redakcja@smoglab.pl.

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Obserwator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Obserwator
Gość
Obserwator

Proponuję jeszcze podwyższyć ceny za wywóz nieczystości, do tego podwyższyć co najmniej o 100% cenę energii elektrycznej, ceną paliw i wprowadzić wysoką opłatę za oddychanie bo oddychanie to emisja CO2. A najlepiej walnąć w ten bur….el parę bombek atomowych i będzie git. Zero dymu, strefa bez ludzi i zanieczyszczeń. Palą się śmietniki, wysypiska śmieci, odpady w piecach co. I co zrobicie ?, nic. Zamiast plusów trzeba było zainwestować w walkę ze smogiem, śmieciami i skażeniem środowiska naturalnego. A tak, ani pieniędzy, ani wyżu demograficznego (i tak wszyscy wyjadą do pracy za granicą) i żadnych korzyści z tego, tyko smród, brud… Czytaj więcej »