Udostępnij

"Każdy przechodzi obok tych palących się śmietników i jeszcze swoje dokłada” [LIST]

27.11.2016

Jakiś czas temu napisała do nas czytelniczka, która jest przerażona tym, co dzieje się w Koniuszy w powiecie proszowickim, którą regularnie odwiedza. Oto wiadomość, którą od niej otrzymaliśmy. Zapraszamy do lektury. Wszystkich, ale w szczególności mieszkańców, a także władze miejscowości oraz powiatu proszowickiego.

Witam,

Temat smogu jest mi bardzo bliski i dlatego postanowiłam dłużej nie czekać i zawiadomić Państwa o tym, co dzieje się w powiecie proszowickim i gminie Koniusza. Codziennie słucham Radia Kraków, mam ściągniętą aplikację, zawiadamiającą mnie, kiedy jechać do Krakowa, a kiedy lepiej zostać w domu. Ze zniecierpliwieniem czekam, aż nastąpi całkowity zakaz palenia węglem, sama mam w domu od prawie 20 lat, ogrzewanie na gaz i wkurza mnie to, że jadąc do ojca na cmentarz w Koniuszy, zastaję widok palących się całych kontenerów plastikowych zniczy, kwiatów i innych rzeczy. Że dzieje się to w biały dzień, jakby nigdy nic, tuż pod podstawówką, przy której na placu zabaw bawią się dzieci i urzędem gminy. Każdy przechodzi obok tych palących się śmietników i jeszcze swoje dokłada.

Nie rozumiem społecznego przyzwolenia na to, a także tego, że – inaczej niż w całej gminie –  na cmentarzu nie ma możliwości segregacji śmieci i prawo tutaj nie dociera. Sprzeciwiam się temu, ale sama nic nie mogę zdziałać. Bardzo proszę o jakąś interwencję, bo tak nie może się dziać. Kontenery są ogromne i ciągle zapełniane, i ciągle wypalane. Obawiam się, że po 1 listopada [list otrzymaliśmy wcześniej – red.] całe tony śmieci lada dzień znów trafią do kontenerów i zostaną zapalone. Gmina Koniusza leży zaledwie 18 km od Krakowa, a problem smogu jest ogólny w całej Małopolsce. Jeśli nie będziemy działać wspólnie, nic się nie zmieni. W załącznikach przesyłam dowody na to, o czym piszę.

Pozdrawiam,

[Imię i nazwisko autorki do wiadomości redakcji]

Fotografie nadesłane przez czytelniczkę.

Zapraszamy do przesyłania listów na adres redakcja@smoglab.pl.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.