Udostępnij

Kujawsko-pomorska Kcynia. „Będziemy walczyć o czyste powietrze i zaostrzanie uchwał”

21.02.2022

Kcynia to niewielka miejscowość w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim. Niedawno jej mieszkańcy postanowili zaangażować się w walkę o czyste powietrze, tworząc Kcyński Alarm Smogowy. Pierwsza tego typu inicjatywa w powiecie ma wiele do zrobienia, począwszy od uświadamiania nieprzekonanych o powadze problemu.

Mieszkańcy kolejnych miejscowości decydują się walczyć o poprawę jakości powietrza. Lokalni aktywiści mogą działać sprawniej i skuteczniej dzięki Akademii Alarmów Smogowych, projektu realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele Fundusz Krajowy finansowanego z funduszy EOG. Akademia wspiera oddolne inicjatywy wiedzą i doświadczeniami Polskiego Alarmu Smogowego. Jedną z grup, która niedawno podjęła walkę o czyste powietrze, jest Kcyński Alarm Smogowy. O problemie zanieczyszczeń w kujawsko-pomorskiej Kcyni rozmawiamy z Maciejem Rusnarczykiem, jednym z inicjatorów lokalnego alarmu.

Dlaczego postanowił Pan zająć się problemem zanieczyszczenia powietrza w Pana miejscowości?

Kiedy przychodzi okres grzewczy zaczyna się problem z jakością powietrza w Kcyni. Są godziny, gdzie lepiej naprawdę nie wychodzić z domów. Zawsze czuć smog w powietrzu kiedy wjeżdżam do miasta z drogi wojewódzkiej.

Wiele osób w mieście widzi ten problem. Wieczorami nie mogą wyjść spokojnie na spacer, otworzyć okien, aby przewietrzyć mieszkania, ponieważ kopciuchy gryzą w gardle i duszą nasze płuca. Postanowiliśmy stworzyć Alarm, by uświadomić ludzi, czym oddychają, jak to wpływa na nas. Wcześniej nikt nie mówił o tym problemie ze strony władz miasta.

Akademia Alarmów Smogowych PAS

Biorą Państwo udział w Akademii Alarmów Smogowych?

Bierzemy udział w Akademii. Dowiedzieliśmy się o niej z PAS. Mamy już kilka szkoleń za sobą i bardzo doceniamy szkolenia Akademii Alarmów Smogowych. Wykładana jest tam solidna porcja wiedzy do walki ze smogiem dla młodych aktywistów. Potrzebujemy tej wiedzy zarówno prawnej, jak i metod walki z kopciuchami, a także wiedzy poszerzającej świadomość zagrożenia dla zdrowia, którego źródłem jest smog.

Dzięki szkoleniom z pewnością nie czujemy się pogubieni w tej walce o czyste powietrze. Wręcz przeciwnie. Szkolenia dają więcej niż oczekiwania, które mieliśmy na początku zakładając Alarm. Dziś wiemy, że żaden kopciuch nie może czuć się bezkarnie i jeśli nasze prośby nie pomogą, to niestety będziemy kierować się mniej przyjemną drogą dla użytkowników kopciuchów.

 class=
Zdjęcie: Kcyński Alarm Smogowy

Smog w kujawsko-pomorskim

Jak poważny jest problem smogu w Pana okolicy? Jakie przyczyny dominują i czym należałoby się zająć w pierwszej kolejności?

Główna przyczyna to gęsta zabudowa domków jednorodzinnych, która położona jest na górce. Dym z górnych posesji dusi te położone niżej. Wielu mieszkańców ma piec na opał stały i trafiają do tych kotłów odpady. I to widać, że wydobywa się z kominów gęsty czarny dym, który potrafi zatruć osiedle w promieniu 200 metrów.

W naszym mieście jest dobrze rozwinięta sieć gazowa. Zauważamy już, że mieszkańcy powoli przechodzą na gaz. Cieszymy się, że ludzie wybierają te bardziej ekologiczne źródło ciepła, ponieważ nie trują, dbają o czyste powietrze. Zadbali również o swój komfort życia, mają mniej obowiązków z obsługą pieca i przy tym zaoszczędzili pieniądze na opale stałym, który bardzo podrożał.

Kotły „kopcą”, mimo sieci gazowej tuż obok

Czy władze lokalne, samorządowe, robią coś w związku z problemem?

Władze lokalne prowadzą punkt programu Czystego Powietrza. Ludzie korzystają z tej formy wsparcia. Wielu mieszkańców zameldowanych jest w kamienicach i cały czas czekają na program „Ciepłe Mieszkanie”.

Władze wiedzą o kopciuchach, zwłaszcza w budynkach gminnych. Niestety nie wiadomo, kiedy one znikną. Brakuje również kontroli w naszej gminie oraz narzędzi do ich przeprowadzenia.

Zaproponowaliśmy wprowadzenie uchwały zakazującej montażu nowych pieców na paliwa stałe, jeśli jest możliwość przyłącza do sieci gazowej. Taka uchwała weszła w wielu miastach kujawsko-pomorskiego. Komisja miejska miasta wyraziła się negatywnie o tym pomyśle. Uchwała nie zmuszałaby obywatela do nagłej wymiany pieca, tylko ograniczała jego wybór przy najbliższej wymianie urządzenia.

 class=
Zdjęcie: Kcyński Alarm Smogowy

W mieście była rozwijana sieć gazowa, która jest kosztowna, a mieszkańcy zostają przy kotle na opał stały. Takie inwestycje są stracone i Spółki Gazowe nie są chętne na dalsze rozbudowy sieci gazowej w mieście i wioskach wokół miasta. Przykładem jest mała ilość odbiorów na ul. Szubińskiej po wybudowaniu gazociągu i brak kontynuacji rozbudowy gazociągu do wioski Dziewierzewo z przyczyn ekonomicznych ze strony Spółki Gazowej.

Jakie mają Państwo plany na działania w najbliższym czasie? Czy są planowane jakieś akcje?

W najbliższym czasie będziemy wykonywać pomiary na ulicach miasta przy pomocy przenośnego pyłomierza. Będziemy również zachęcać ludzi do korzystania z dotacji Czyste Powietrze. W ramach programu Nasze Powietrze V, którego operatorem jest Krakowski Alarm Smogowy oraz finansowany jest przez Clean Air Fund, budujemy mobilne płuca, która staną w naszym mieście. Będziemy walczyć o czyste powietrze i zaostrzanie uchwał nie tylko w naszym mieście, ale i województwie.

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

_

Zdjęcia: Kcyński Alarm Smogowy

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.