Udostępnij

Kenijski sąd zablokował budowę elektrowni węglowej. Powodem troska o środowisko

11.07.2019

Budowa elektrowni węglowej w kenijskim Lamu została zatrzymana decyzją sądu, w związku z niewystarczającą ekspertyzą na temat jej wpływu na środowisko. Od kilku lat przeciwko budowie protestowali lokalni aktywiści, a w zeszłym tygodniu o ponowną ocenę środowiskową poprosiło UNESCO. W spór wokół elektrowni zaangażowali się również ambasadorowie – Stanów Zjednoczonych oraz Chin.

Lamu to miasto w Kenii, leżące nad Oceanem Indyjskim. Jego zabytkowa część, zbudowana w czasach przedkolonialnych, stanowi najlepiej zachowaną zabudowę kultury suahili – w związku z czym znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Kenia to jednak kraj intensywnie rozwijający się, dlatego wzrasta jego zapotrzebowanie na energię elektryczną. Na lokalizację nowej elektrowni węglowej – mającej dostarczać niemal 1000 megawatów energii – wybrano nową część Lamu. Wywołało to zaniepokojenie zarówno insytucji międzynarodowych, jak i lokalnych aktywistów alarmujących, że inwestycja radykalnie pogorszy jakość powietrza w mieście i regionie.

W związku z kontrowersjami wokół przedsięwzięcia, przede wszystkim wokół jego wpływu na środowisko, kenijski sąd zablokował rozpoczęcie budowy. Zdaniem lokalnych aktywistów wpływ ten został niedoceniony, a o skutkach inwestycji nie poinformowano w wystarczającym stopniu mieszkańców. Inicjatorzy budowy mają teraz 30 dni na odwołanie się od decyzji sądu.

Kontrowersje

W inwestycję było zaangażowane jedno z chińskich konsorcjów, zajmujących się energetyką opartą na węglu. Mimo tego, ambasador Chin w Kenii publicznie zadeklarował, że Państwo Środka szanuje wolę miejscowej ludności, jeśli chodzi o powstanie elektrowni. Co ciekawe, projektu bronił amerykański ambasador Kyle McCarter, mianowany przez Trumpa. Na Twitterze pisał on m.in., że węgiel jest surowcem przyjaznym dla środowiska.

W sprawę kenijskiej inwestycji zaangażowało się UNESCO. W związku z wpisaniem Starego Lamu na listę światowego dziedzictwa, organizacja wyraziła ubolewanie z powodu ograniczonych informacji na temat wpływu inwestycji na lokalną architekturę, a także środowisko naturalne.

Wątpliwości przeciwników elektrowni wzbudzała także opłacalność inwestycji. Z opublikowanej kilka miesięcy temu ekspertyzy – wykonanej przez amerykański Instytut Ekonomiki Energii i Analiz Finansowych – wynika, że energia z planowanej elektrowni kosztowałaby 10-krotnie więcej, niż zakładał inwestor.

 

Źródła: QZ.com, The Guardian, UNESCO, Reuters

Zdjęcie: Shutterstock/mbrand85

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.